FC Midtjylland var næsten døde og begravet efter en times spil på Brøndby Stadion. Det ændrede sig fuldstændigt, da de forsvarende danske mestre vendte et truende 0-2-nederlag til en 3-2-sejr på en scoring dybt inde i tillægstiden af Erik Sviatchenko.
Sejren kommer bedst som holdet har taget hul på et tætpakket program med syv kampe på 21 dage, hvor der er blevet sået tvivl om, hvorvidt mandskabet har truppen til at prioritere både den hjemlige Superliga og Champions League.
Derfor føler FC Midtjylland-træner Brian Priske også, at holdet fik vist de hjemlige konkurrenter, at de ikke kan lukrere på midtjydernes tætte program.
– Det sender et signal til alle de andre hold i ligaen om, at de ikke skal bekymre sig om, at vi skal spille Champions League. Vi skal nok være klar og gøre, alt hvad vi kan for at konkurrere – også i Superligaen, siger Brian Priske.
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt
Derudover var sejren også et vidnesbyrd om, at FCM-spillerne besidder en vindermentalitet, som kan hjælpe holdet i den kommende tid.
– Jeg synes, kampen understreger, at vores vindermentalitet er fantastisk og på et højt niveau. Det gælder både dem, der blev skiftet ind og hjalp med at vende kampen, men også dem, der startede inde og gravede dybt i sjæl og krop til sidst.
Den udlægning køber FCM-målmanden Jesper Hansen også ind på.
– Det var lidt en vanvittig afslutning, men det viser også, at vi har den her mentalitet til at komme tilbage. Det har vi også vist i andre kampe i den her sæson både i Superligaen og europæisk, siger Jesper Hansen.
Læs også:Bruus: Vi mangler at score på vores chancer
Sejren gav dog også grobund for arbejde på træningsbanen. Den første time var nemlig ikke god for FC Midtjylland, der var Brøndby klart underlegne.
– Det er klart, at når vi lægger jublen fra sejren væk, så skal vi også være selvkritiske. Jeg glæder mig til at se den første time, for vi skal have kigget på, hvor det er, vi smider bolden væk, og hvorfor det er, vi gør det, siger Brian Priske.
Sejren fik dog skår i glæden, da Jesper Hansen udgik med en skade.
/ritzau/
Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Læs også:Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
