Priske efter comeback: Sender et signal til de andre hold

Champions League kommer ikke til at forhindre FC Midtjylland i at kæmpe med i Superligaen, siger Brian Priske.



FC Midtjylland var næsten døde og begravet efter en times spil på Brøndby Stadion. Det ændrede sig fuldstændigt, da de forsvarende danske mestre vendte et truende 0-2-nederlag til en 3-2-sejr på en scoring dybt inde i tillægstiden af Erik Sviatchenko.

Sejren kommer bedst som holdet har taget hul på et tætpakket program med syv kampe på 21 dage, hvor der er blevet sået tvivl om, hvorvidt mandskabet har truppen til at prioritere både den hjemlige Superliga og Champions League.

Derfor føler FC Midtjylland-træner Brian Priske også, at holdet fik vist de hjemlige konkurrenter, at de ikke kan lukrere på midtjydernes tætte program.

– Det sender et signal til alle de andre hold i ligaen om, at de ikke skal bekymre sig om, at vi skal spille Champions League. Vi skal nok være klar og gøre, alt hvad vi kan for at konkurrere – også i Superligaen, siger Brian Priske.

Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt

Derudover var sejren også et vidnesbyrd om, at FCM-spillerne besidder en vindermentalitet, som kan hjælpe holdet i den kommende tid.

– Jeg synes, kampen understreger, at vores vindermentalitet er fantastisk og på et højt niveau. Det gælder både dem, der blev skiftet ind og hjalp med at vende kampen, men også dem, der startede inde og gravede dybt i sjæl og krop til sidst.

Den udlægning køber FCM-målmanden Jesper Hansen også ind på.

– Det var lidt en vanvittig afslutning, men det viser også, at vi har den her mentalitet til at komme tilbage. Det har vi også vist i andre kampe i den her sæson både i Superligaen og europæisk, siger Jesper Hansen.

Læs også:Bruus: Vi mangler at score på vores chancer

Sejren gav dog også grobund for arbejde på træningsbanen. Den første time var nemlig ikke god for FC Midtjylland, der var Brøndby klart underlegne.

– Det er klart, at når vi lægger jublen fra sejren væk, så skal vi også være selvkritiske. Jeg glæder mig til at se den første time, for vi skal have kigget på, hvor det er, vi smider bolden væk, og hvorfor det er, vi gør det, siger Brian Priske.

Sejren fik dog skår i glæden, da Jesper Hansen udgik med en skade.

/ritzau/

Læs også:Ærgerlig Lindstrøm: Vi spiller en rigtig god kamp
Læs også:Priske om spillerfrustrationer: Kan jeg godt leve med
Læs også:Frustreret Brøndby-anfører: Vi taber, når vi er gode




Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Inter skuffer stort mod Torino

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Bombe på vej i Real Madrid?