FC Midtjyllands sportschef: Et ekstraordinært stort beløb

FC Midtjylland har netop solgt Rasmus Nissen til Ajax, og klubben har gjort det, fordi den har fået et stort beløb for backen.



Ajax er blevet en dansker rigere.

Hørebacken Rasmus Nissen Kristensen er blevet offentliggjort i Ajax, og dermed forlader han FC Midtjylland og Danmark for denne omgang.

Den 20-årige Brande-knægt har siden sin debut imponeret uge efter uge, og han får nu chancen i udlandet, hvor han skal kæmpe med Joel Veltman om spilletid på højre back.

FC Midtjylland fortæller, at klubben har taget sig godt betalt for Rasmus Nissen Kristensen. Ifølge Ekstra Bladet er prisen 34 millioner kroner.

– Vi sælger Rasmus for et ekstraordinært stort beløb, og vi er meget tilfredse med, at vi kan sende vores egen tidligere akademi- og klubsamarbejdsspiller til en stor klub som Ajax Amsterdam. Vi beviser endnu en gang, at når du kommer til FC Midtjylland, får du de bedste muligheder for at gå hele vejen, siger sportschef Svend Graversen på klubbens hjemmeside.

– Det er fantastisk rejse, ‘NK’ har været på. Rasmus har alle dage været en kriger, som har FCM-DNA’et helt ind under huden. Vi er stolte over dette salg, og vi ønsker alle Rasmus det bedste, og vi tror på, at han har en stor fremtid foran sig, siger Svend Graversen.

Han nåede i alt 82 kampe i FC Midtjylland, som han fik debut for i marts 2016.

– Historien om Rasmus ’NK’ og dette salg er indbegrebet af det, vi vil og det, vi står for i FC Midtjylland. Vi har nordeuropas bedste akademi, og i dag er en festdag for hele FC Midtjyllands system, siger Svend Graversen.

Rasmus Nissen Kristensen har fået kontrakt med Ajax frem til sommeren 2022.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Giver transferopdatering

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Cristiano Ronaldo i optur

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu