I den kommende spillerunde i Superligaen skal FC Nordsjælland på besøg hos FC København i Parken, og de nordsjællandske gæster går til det opgør med selvtilliden i orden.
Mandag aften besejrede klubben fra Farum således lokalrivalerne Lyngby Boldklub med hele 4-1, og ifølge FC Nordsjællands første målscorer i lokalopgøret, Ulrik Yttergård Jenssen, gav den sejr tro på tingene før mødet med københavnerne.
– Nu kan vi gå ind til kampen mod FCK med selvtillid og få et fint resultat med hjem fra Parken. Vi skal gå ind til den kamp med samme tro, som vi gør til alle andre. Vi skal spille på vores måde. For vi er ikke bange for at spille i Parken. Så jeg tror, at vi har gode muligheder. Jeg håber, at jeg endnu en gang kan være afgørende, siger Ulrik Yttergård Jenssen til FC Nordsjællands hjemmeside.
Læs også:FC København-kroat møder gamle venner: De vil give alt
Den 24-årige stopper scorede mandag sit første sæsonmål i Superligaen, og det skyldes dels et øget fokus på dødbolde i FC Nordsjælland.
– Uden at jeg skal fortælle for meget om det, så er det ingen hemmelighed, at vi har trænet mere på standardsituationer. Det bar frugt. Det, vi har fokuseret på omkring dødbolde, er, at vi skal være mere tydelige i vores løb.
Læs også:Jonas Wind jubler over udtagelse: Det er en drengedrøm
– Vi så det også i første kamp mod Brøndby, hvor vi scorede på en dødbold. I går var det et godt hjørnespark fra Frese, hvor Rothmann laver en screening, der gør, at jeg bliver fri og kan sætte foden på. Heldigvis gav det et mål, og efter den scoring var vi langt bedre end Lyngby, siger han.
FC Nordsjælland møder FC København søndag klokken 20.00. Inden kampen er FC Nordsjælland nummer fem i Superligaen med fire point, mens FC København er nummer ti med blot et point efter tre spillerunder.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 3. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Nordsjællands supertalent slog til igen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADETS DOM
