I den kommende spillerunde i Superligaen skal FC Nordsjælland på besøg hos FC København i Parken, og de nordsjællandske gæster går til det opgør med selvtilliden i orden.
Mandag aften besejrede klubben fra Farum således lokalrivalerne Lyngby Boldklub med hele 4-1, og ifølge FC Nordsjællands første målscorer i lokalopgøret, Ulrik Yttergård Jenssen, gav den sejr tro på tingene før mødet med københavnerne.
– Nu kan vi gå ind til kampen mod FCK med selvtillid og få et fint resultat med hjem fra Parken. Vi skal gå ind til den kamp med samme tro, som vi gør til alle andre. Vi skal spille på vores måde. For vi er ikke bange for at spille i Parken. Så jeg tror, at vi har gode muligheder. Jeg håber, at jeg endnu en gang kan være afgørende, siger Ulrik Yttergård Jenssen til FC Nordsjællands hjemmeside.
Læs også:FC København-kroat møder gamle venner: De vil give alt
Den 24-årige stopper scorede mandag sit første sæsonmål i Superligaen, og det skyldes dels et øget fokus på dødbolde i FC Nordsjælland.
– Uden at jeg skal fortælle for meget om det, så er det ingen hemmelighed, at vi har trænet mere på standardsituationer. Det bar frugt. Det, vi har fokuseret på omkring dødbolde, er, at vi skal være mere tydelige i vores løb.
Læs også:Jonas Wind jubler over udtagelse: Det er en drengedrøm
– Vi så det også i første kamp mod Brøndby, hvor vi scorede på en dødbold. I går var det et godt hjørnespark fra Frese, hvor Rothmann laver en screening, der gør, at jeg bliver fri og kan sætte foden på. Heldigvis gav det et mål, og efter den scoring var vi langt bedre end Lyngby, siger han.
FC Nordsjælland møder FC København søndag klokken 20.00. Inden kampen er FC Nordsjælland nummer fem i Superligaen med fire point, mens FC København er nummer ti med blot et point efter tre spillerunder.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 3. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Nordsjællands supertalent slog til igen
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
