Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter nok en landskampspause ruller bolden i Superligaen igen fredag aften, når FC Nordsjælland og AGF ramler sammen i den næstsidste kamp inden vinterpausen.
Den øverste del af rækken er nærmest uhørt tæt med hele syv hold inden for fire points afstand, så der er altså god grund til tilfredshed hos FC Nordsjælland, selvom de aktuelt må tage til takke med en placering lige uden for top-seks.
Farum-klubben gik på landskampspause ovenpå en god indsats på Brøndby Stadion i det famøse opgør, hvor dommeren havde fløjtet, inden Kvistgaarden scorede til 1-0.
Den ærgerlige dommerkendelse på trods fik FC Nordsjælland kæmpet sig tilbage i opgøret og slap fuldt fortjent fra den svære udebane med et enkelt point til kontoen.
Jens Olsens tropper har manglet kontinuitet og stabilitet sæsonen igennem, men med kun én smutter i de seneste seks runder begynder det at se bedre ud.
Hjemme på Right To Dream Park er der få fingre at pege af ‘’Tigrene’’, som har fået point i alle sæsonens otte hjemmekampe, og blandt andet har kørt både Brøndby og FCK rundt i manegen.
AGF:
I Aarhus har de formentlig jævnligt været inde at tjekke Superliga-stillingen i landskampspausen, for selvom AGF har rykket sig betydeligt over de seneste sæsoner, hører det til sjældenhederne, at de indtager førstepladsen i Superligaen. Og så endda i to uger.
Uwe Röslers tropper har været mindre prangende på det seneste, end da det hele gik op i en højere enhed tidligere på sæsonen med den ene storsejr efter den anden.
Til forskel for størstedelen af de andre hold i rækken, også dem i toppen af rækken, har AGF til gengæld et bundniveau, som man kan regne med.
Sæsonens første 15 spillerunder har blot budt på to nederlag, og det var velsagtens i sæsonens to sværeste kampe. Ude mod FCK og ude mod FC Midtjylland.
AGF slutter med to udekampe på kunstgræs mod FC Nordsjælland og Silkeborg inden vinterpausen, og det er tvivlsomt, om de kan holde duksepladsen hele vejen til mål.
Mindre kan dog også gøre det ovenpå et virkelig stærkt efterår, hvor ’’De Hvii’e’’ aktuelt står noteret for rækkens bedste offensiv OG bedste defensiv og har god grund til at drømme om medaljer.
Der er masser at bygge videre på i Aarhus.
Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
FC Nordsjælland har været som nat og dag, alt afhængigt af om de spiller ude eller hjemme.
Denne gang er de tilbage på favoritunderlaget i Farum, hvor de fortsat har sæsonens første nederlag til gode, og den statistik får lov at leve videre lidt endnu.
AGF har ikke vundet på udebane i Superligaen siden slutningen af august, men får i de fleste tilfælde snuset point til sig alligevel.
Tæt affære på Right To Dream Park. 1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar tale: Han bør fyres nu
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIVE: Det er slut
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Albert Rudé er færdig i Kolding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
