FC Nordsjælland – AGF

Superligaen åbner med et spændende opgør fra den tætte top, når FC Nordsjælland fredag tager imod rækkens aktuelle førerhold AGF hjemme på Right To Dream Park.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter nok en landskampspause ruller bolden i Superligaen igen fredag aften, når FC Nordsjælland og AGF ramler sammen i den næstsidste kamp inden vinterpausen.

Den øverste del af rækken er nærmest uhørt tæt med hele syv hold inden for fire points afstand, så der er altså god grund til tilfredshed hos FC Nordsjælland, selvom de aktuelt må tage til takke med en placering lige uden for top-seks. 

Farum-klubben gik på landskampspause ovenpå en god indsats på Brøndby Stadion i det famøse opgør, hvor dommeren havde fløjtet, inden Kvistgaarden scorede til 1-0.

Den ærgerlige dommerkendelse på trods fik FC Nordsjælland kæmpet sig tilbage i opgøret og slap fuldt fortjent fra den svære udebane med et enkelt point til kontoen.

Jens Olsens tropper har manglet kontinuitet og stabilitet sæsonen igennem, men med kun én smutter i de seneste seks runder begynder det at se bedre ud.

Hjemme på Right To Dream Park er der få fingre at pege af ‘’Tigrene’’, som har fået point i alle sæsonens otte hjemmekampe, og blandt andet har kørt både Brøndby og FCK rundt i manegen. 

AGF:
I Aarhus har de formentlig jævnligt været inde at tjekke Superliga-stillingen i landskampspausen, for selvom AGF har rykket sig betydeligt over de seneste sæsoner, hører det til sjældenhederne, at de indtager førstepladsen i Superligaen. Og så endda i to uger.

Uwe Röslers tropper har været mindre prangende på det seneste, end da det hele gik op i en højere enhed tidligere på sæsonen med den ene storsejr efter den anden.

Til forskel for størstedelen af de andre hold i rækken, også dem i toppen af rækken, har AGF til gengæld et bundniveau, som man kan regne med.

Sæsonens første 15 spillerunder har blot budt på to nederlag, og det var velsagtens i sæsonens to sværeste kampe. Ude mod FCK og ude mod FC Midtjylland.

AGF slutter med to udekampe på kunstgræs mod FC Nordsjælland og Silkeborg inden vinterpausen, og det er tvivlsomt, om de kan holde duksepladsen hele vejen til mål.

Mindre kan dog også gøre det ovenpå et virkelig stærkt efterår, hvor ’’De Hvii’e’’ aktuelt står noteret for rækkens bedste offensiv OG bedste defensiv og har god grund til at drømme om medaljer.

Der er masser at bygge videre på i Aarhus.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
FC Nordsjælland har været som nat og dag, alt afhængigt af om de spiller ude eller hjemme.

Denne gang er de tilbage på favoritunderlaget i Farum, hvor de fortsat har sæsonens første nederlag til gode, og den statistik får lov at leve videre lidt endnu.

AGF har ikke vundet på udebane i Superligaen siden slutningen af august, men får i de fleste tilfælde snuset point til sig alligevel.

Tæt affære på Right To Dream Park. 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona