Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter nok en landskampspause ruller bolden i Superligaen igen fredag aften, når FC Nordsjælland og AGF ramler sammen i den næstsidste kamp inden vinterpausen.
Den øverste del af rækken er nærmest uhørt tæt med hele syv hold inden for fire points afstand, så der er altså god grund til tilfredshed hos FC Nordsjælland, selvom de aktuelt må tage til takke med en placering lige uden for top-seks.
Farum-klubben gik på landskampspause ovenpå en god indsats på Brøndby Stadion i det famøse opgør, hvor dommeren havde fløjtet, inden Kvistgaarden scorede til 1-0.
Den ærgerlige dommerkendelse på trods fik FC Nordsjælland kæmpet sig tilbage i opgøret og slap fuldt fortjent fra den svære udebane med et enkelt point til kontoen.
Jens Olsens tropper har manglet kontinuitet og stabilitet sæsonen igennem, men med kun én smutter i de seneste seks runder begynder det at se bedre ud.
Hjemme på Right To Dream Park er der få fingre at pege af ‘’Tigrene’’, som har fået point i alle sæsonens otte hjemmekampe, og blandt andet har kørt både Brøndby og FCK rundt i manegen.
AGF:
I Aarhus har de formentlig jævnligt været inde at tjekke Superliga-stillingen i landskampspausen, for selvom AGF har rykket sig betydeligt over de seneste sæsoner, hører det til sjældenhederne, at de indtager førstepladsen i Superligaen. Og så endda i to uger.
Uwe Röslers tropper har været mindre prangende på det seneste, end da det hele gik op i en højere enhed tidligere på sæsonen med den ene storsejr efter den anden.
Til forskel for størstedelen af de andre hold i rækken, også dem i toppen af rækken, har AGF til gengæld et bundniveau, som man kan regne med.
Sæsonens første 15 spillerunder har blot budt på to nederlag, og det var velsagtens i sæsonens to sværeste kampe. Ude mod FCK og ude mod FC Midtjylland.
AGF slutter med to udekampe på kunstgræs mod FC Nordsjælland og Silkeborg inden vinterpausen, og det er tvivlsomt, om de kan holde duksepladsen hele vejen til mål.
Mindre kan dog også gøre det ovenpå et virkelig stærkt efterår, hvor ’’De Hvii’e’’ aktuelt står noteret for rækkens bedste offensiv OG bedste defensiv og har god grund til at drømme om medaljer.
Der er masser at bygge videre på i Aarhus.
Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
FC Nordsjælland har været som nat og dag, alt afhængigt af om de spiller ude eller hjemme.
Denne gang er de tilbage på favoritunderlaget i Farum, hvor de fortsat har sæsonens første nederlag til gode, og den statistik får lov at leve videre lidt endnu.
AGF har ikke vundet på udebane i Superligaen siden slutningen af august, men får i de fleste tilfælde snuset point til sig alligevel.
Tæt affære på Right To Dream Park. 1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
