FC Nordsjælland – AGF

Superligaen åbner med et spændende opgør fra den tætte top, når FC Nordsjælland fredag tager imod rækkens aktuelle førerhold AGF hjemme på Right To Dream Park.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter nok en landskampspause ruller bolden i Superligaen igen fredag aften, når FC Nordsjælland og AGF ramler sammen i den næstsidste kamp inden vinterpausen.

Den øverste del af rækken er nærmest uhørt tæt med hele syv hold inden for fire points afstand, så der er altså god grund til tilfredshed hos FC Nordsjælland, selvom de aktuelt må tage til takke med en placering lige uden for top-seks. 

Farum-klubben gik på landskampspause ovenpå en god indsats på Brøndby Stadion i det famøse opgør, hvor dommeren havde fløjtet, inden Kvistgaarden scorede til 1-0.

Den ærgerlige dommerkendelse på trods fik FC Nordsjælland kæmpet sig tilbage i opgøret og slap fuldt fortjent fra den svære udebane med et enkelt point til kontoen.

Jens Olsens tropper har manglet kontinuitet og stabilitet sæsonen igennem, men med kun én smutter i de seneste seks runder begynder det at se bedre ud.

Hjemme på Right To Dream Park er der få fingre at pege af ‘’Tigrene’’, som har fået point i alle sæsonens otte hjemmekampe, og blandt andet har kørt både Brøndby og FCK rundt i manegen. 

AGF:
I Aarhus har de formentlig jævnligt været inde at tjekke Superliga-stillingen i landskampspausen, for selvom AGF har rykket sig betydeligt over de seneste sæsoner, hører det til sjældenhederne, at de indtager førstepladsen i Superligaen. Og så endda i to uger.

Uwe Röslers tropper har været mindre prangende på det seneste, end da det hele gik op i en højere enhed tidligere på sæsonen med den ene storsejr efter den anden.

Til forskel for størstedelen af de andre hold i rækken, også dem i toppen af rækken, har AGF til gengæld et bundniveau, som man kan regne med.

Sæsonens første 15 spillerunder har blot budt på to nederlag, og det var velsagtens i sæsonens to sværeste kampe. Ude mod FCK og ude mod FC Midtjylland.

AGF slutter med to udekampe på kunstgræs mod FC Nordsjælland og Silkeborg inden vinterpausen, og det er tvivlsomt, om de kan holde duksepladsen hele vejen til mål.

Mindre kan dog også gøre det ovenpå et virkelig stærkt efterår, hvor ’’De Hvii’e’’ aktuelt står noteret for rækkens bedste offensiv OG bedste defensiv og har god grund til at drømme om medaljer.

Der er masser at bygge videre på i Aarhus.

Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Høgsberg, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
FC Nordsjælland har været som nat og dag, alt afhængigt af om de spiller ude eller hjemme.

Denne gang er de tilbage på favoritunderlaget i Farum, hvor de fortsat har sæsonens første nederlag til gode, og den statistik får lov at leve videre lidt endnu.

AGF har ikke vundet på udebane i Superligaen siden slutningen af august, men får i de fleste tilfælde snuset point til sig alligevel.

Tæt affære på Right To Dream Park. 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vil have ham væk fra FC København

Narteys krav til ny kontrakt

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF