FCN dukker Viborg og bryder dårlig stime

Venstrebacken Oliver Bundgaard scorede i begge ender, da FC Nordsjælland hjemme slog Viborg 2-1.



Efter store skuffelser mod Brabrand og Randers og tre kampe uden sejr rejste FC Nordsjælland sig søndag med 2-1 over Viborg på hjemmebane i Superligaen.

Resultatet dækker over en dominerende indsats af Farum-klubben, som førte 2-0 ved pausen efter Peter Ankersens træffer og et selvmål af Oliver Bundgaard, der tog revanche med en reducering i anden halvleg.

Med sejren klemmer FCN sig foreløbigt op på sjettepladsen med 22 point efter 14 kampe. Viborg er otter med sine 17 point.

FCN sad meget tungt på begivenhederne i første halvleg, og angrebene rullede ned mod gæsternes mål i den første del af kampen.

Efter seks minutter gav presset pote. Angriberen Benjamin Nygren smed et indlæg i feltet, hvor højreback Ankersen fik tid til at tæmme kuglen, inden han smækkede den i kassen til 1-0.

Tilbagevendte Ankersen var i det hele taget indblandet i meget offensivt, men trods en håndfuld fine FCN-muligheder og en enkelt i den anden ende forblev det ved det ene mål frem til kort før pausen.

Her blev FCN tildelt et straffespark, som midtbanespilleren Justin Lonwijk begik.

Marcus Ingvartsens forsøg blev pillet af Viborg-keeper Oscar Hedvall og tog stolpen. Venstreback Oliver Bundgaard nåede akkurat foran Ingvartsen på riposten, men prikkede også bolden ind i eget net.

FCN var i komfortabel kontrol, men det ændrede sig i starten af anden halvleg.

Viborg startede energisk, og efter 50 minutter reducerede Bundgaard til 1-2 på et direkte frispark, hvor FCN-keeper Andreas Hansen så ualmindelig skidt ud.

FCN rystede hurtigt dukkerten af sig og tog styringen med opgøret tilbage, og efter en lille times spil burde Nygren havde fået mere ud af sin friløber end et forsøg i sidenettet.

Værterne havde flere muligheder, men efterhånden som indskiftningerne kom, blev der også længere mellem chancerne, og udeholdets afsluttende pres var tandløst.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’