Efter store skuffelser mod Brabrand og Randers og tre kampe uden sejr rejste FC Nordsjælland sig søndag med 2-1 over Viborg på hjemmebane i Superligaen.
Resultatet dækker over en dominerende indsats af Farum-klubben, som førte 2-0 ved pausen efter Peter Ankersens træffer og et selvmål af Oliver Bundgaard, der tog revanche med en reducering i anden halvleg.
Med sejren klemmer FCN sig foreløbigt op på sjettepladsen med 22 point efter 14 kampe. Viborg er otter med sine 17 point.
FCN sad meget tungt på begivenhederne i første halvleg, og angrebene rullede ned mod gæsternes mål i den første del af kampen.
Efter seks minutter gav presset pote. Angriberen Benjamin Nygren smed et indlæg i feltet, hvor højreback Ankersen fik tid til at tæmme kuglen, inden han smækkede den i kassen til 1-0.
Tilbagevendte Ankersen var i det hele taget indblandet i meget offensivt, men trods en håndfuld fine FCN-muligheder og en enkelt i den anden ende forblev det ved det ene mål frem til kort før pausen.
Her blev FCN tildelt et straffespark, som midtbanespilleren Justin Lonwijk begik.
Marcus Ingvartsens forsøg blev pillet af Viborg-keeper Oscar Hedvall og tog stolpen. Venstreback Oliver Bundgaard nåede akkurat foran Ingvartsen på riposten, men prikkede også bolden ind i eget net.
FCN var i komfortabel kontrol, men det ændrede sig i starten af anden halvleg.
Viborg startede energisk, og efter 50 minutter reducerede Bundgaard til 1-2 på et direkte frispark, hvor FCN-keeper Andreas Hansen så ualmindelig skidt ud.
FCN rystede hurtigt dukkerten af sig og tog styringen med opgøret tilbage, og efter en lille times spil burde Nygren havde fået mere ud af sin friløber end et forsøg i sidenettet.
Værterne havde flere muligheder, men efterhånden som indskiftningerne kom, blev der også længere mellem chancerne, og udeholdets afsluttende pres var tandløst.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Frankrig – Marokko
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
