Efter store skuffelser mod Brabrand og Randers og tre kampe uden sejr rejste FC Nordsjælland sig søndag med 2-1 over Viborg på hjemmebane i Superligaen.
Resultatet dækker over en dominerende indsats af Farum-klubben, som førte 2-0 ved pausen efter Peter Ankersens træffer og et selvmål af Oliver Bundgaard, der tog revanche med en reducering i anden halvleg.
Med sejren klemmer FCN sig foreløbigt op på sjettepladsen med 22 point efter 14 kampe. Viborg er otter med sine 17 point.
FCN sad meget tungt på begivenhederne i første halvleg, og angrebene rullede ned mod gæsternes mål i den første del af kampen.
Efter seks minutter gav presset pote. Angriberen Benjamin Nygren smed et indlæg i feltet, hvor højreback Ankersen fik tid til at tæmme kuglen, inden han smækkede den i kassen til 1-0.
Tilbagevendte Ankersen var i det hele taget indblandet i meget offensivt, men trods en håndfuld fine FCN-muligheder og en enkelt i den anden ende forblev det ved det ene mål frem til kort før pausen.
Her blev FCN tildelt et straffespark, som midtbanespilleren Justin Lonwijk begik.
Marcus Ingvartsens forsøg blev pillet af Viborg-keeper Oscar Hedvall og tog stolpen. Venstreback Oliver Bundgaard nåede akkurat foran Ingvartsen på riposten, men prikkede også bolden ind i eget net.
FCN var i komfortabel kontrol, men det ændrede sig i starten af anden halvleg.
Viborg startede energisk, og efter 50 minutter reducerede Bundgaard til 1-2 på et direkte frispark, hvor FCN-keeper Andreas Hansen så ualmindelig skidt ud.
FCN rystede hurtigt dukkerten af sig og tog styringen med opgøret tilbage, og efter en lille times spil burde Nygren havde fået mere ud af sin friløber end et forsøg i sidenettet.
Værterne havde flere muligheder, men efterhånden som indskiftningerne kom, blev der også længere mellem chancerne, og udeholdets afsluttende pres var tandløst.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
