Efter store skuffelser mod Brabrand og Randers og tre kampe uden sejr rejste FC Nordsjælland sig søndag med 2-1 over Viborg på hjemmebane i Superligaen.
Resultatet dækker over en dominerende indsats af Farum-klubben, som førte 2-0 ved pausen efter Peter Ankersens træffer og et selvmål af Oliver Bundgaard, der tog revanche med en reducering i anden halvleg.
Med sejren klemmer FCN sig foreløbigt op på sjettepladsen med 22 point efter 14 kampe. Viborg er otter med sine 17 point.
FCN sad meget tungt på begivenhederne i første halvleg, og angrebene rullede ned mod gæsternes mål i den første del af kampen.
Efter seks minutter gav presset pote. Angriberen Benjamin Nygren smed et indlæg i feltet, hvor højreback Ankersen fik tid til at tæmme kuglen, inden han smækkede den i kassen til 1-0.
Tilbagevendte Ankersen var i det hele taget indblandet i meget offensivt, men trods en håndfuld fine FCN-muligheder og en enkelt i den anden ende forblev det ved det ene mål frem til kort før pausen.
Her blev FCN tildelt et straffespark, som midtbanespilleren Justin Lonwijk begik.
Marcus Ingvartsens forsøg blev pillet af Viborg-keeper Oscar Hedvall og tog stolpen. Venstreback Oliver Bundgaard nåede akkurat foran Ingvartsen på riposten, men prikkede også bolden ind i eget net.
FCN var i komfortabel kontrol, men det ændrede sig i starten af anden halvleg.
Viborg startede energisk, og efter 50 minutter reducerede Bundgaard til 1-2 på et direkte frispark, hvor FCN-keeper Andreas Hansen så ualmindelig skidt ud.
FCN rystede hurtigt dukkerten af sig og tog styringen med opgøret tilbage, og efter en lille times spil burde Nygren havde fået mere ud af sin friløber end et forsøg i sidenettet.
Værterne havde flere muligheder, men efterhånden som indskiftningerne kom, blev der også længere mellem chancerne, og udeholdets afsluttende pres var tandløst.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
