Ny FCN-skuffelse: Fair vi bliver slået på munden

FCN's Jeppe Tverskov orker ikke flere uafgjorte resultater og mener, at holdet skal begynde at vinde.



To gange i træk er FC Nordsjælland gået fra banen med 0-0 mod en oprykker.

I sidste spillerunde blev det til 0-0 hjemme mod Hvidovre, og søndag spillede sidste års sølvvindere så 0-0 på udebane mod Vejle.

Efter kampen var FCN-midt Jeppe Tverskov frustreret over, at bolden ikke kom i mål på en af holdets mange chancer i slutfasen.

– Vi vidste, det ville blive en kamp, der skulle låses op, og det synes vi egentlig, vi lykkedes okay med.

– Vi fik bare ikke scoret, og det er jo lidt det, man skal i fodbold, for ellers står man kun med et point, og det er jo lidt ligegyldigt.

– Det er meget skuffende. Det behøver vi ikke pakke ind, siger Tverskov.

FCN startede ellers sæsonen som lyn og torden med 15 mål og fire sejre i de fire første kampe i Superligaen. Siden da har resultaterne haltet, og søndagens deler var holdets fjerde i træk.

Fem minutter før tid fik FCN et straffespark, som blev sendt på stolpen af angriberen Marcus Ingvartsen. Generelt mener Jeppe Tverskov, at holdet skaber nok chancer.

Han erkender dog, at det ikke er godt nok, at FCN spillede 0-0 mod en oprykker for anden uge i træk.

– Det er ikke godt nok, men jeg tror, at det for os handler om, når vi analyserer kampene, at vi kan se, at der er nogle af tingene, der fungerer godt nok.

– Vi kommer frem til nok store chancer til at vinde kampen, og det havde været et større problem, hvis vi overhovedet ikke gjorde det.

– Og så er vi langt fra at tabe kampene, på trods af at vi spiller uafgjort.

– Men ja, det er for dårligt, vi ikke vinder, og jeg synes også, det er fair nok, at vi bliver slået lidt på munden for det, siger Tverskov.

Lørdag tabte Superligaens førerhold, FC København, på hjemmebane til FC Midtjylland, hvilket gav FCN mulighed for at komme tættere på de forsvarende mestre i tabellen.

Det irriterer FCN-midten, at muligheden ikke blev udnyttet.

– Selvfølgelig gør det, at det er ekstra ærgerligt. Når man spiller uafgjort og smider point, så skal de point også hentes på et tidspunkt, så det må vi til at gøre.

– Vi skal til at tage tre point, ellers rykker man sig ikke. I hvert fald ikke oppe i toppen, og det er jo det, vi gerne vil, påpeger Jeppe Tverskov.

FC Nordsjælland har 19 point efter ti kampe. FC København topper rækken med 22 point.

Næste opgave for FCN er torsdagens hjemmekamp i Conference League mod bulgarske Ludogorets, inden holdet tager imod kriseramte OB i næste runde af Superligaen.

/ritzau/



Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Køb billet til FC København i Champions League

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken