Ny FCN-skuffelse: Fair vi bliver slået på munden

FCN's Jeppe Tverskov orker ikke flere uafgjorte resultater og mener, at holdet skal begynde at vinde.



To gange i træk er FC Nordsjælland gået fra banen med 0-0 mod en oprykker.

I sidste spillerunde blev det til 0-0 hjemme mod Hvidovre, og søndag spillede sidste års sølvvindere så 0-0 på udebane mod Vejle.

Efter kampen var FCN-midt Jeppe Tverskov frustreret over, at bolden ikke kom i mål på en af holdets mange chancer i slutfasen.

– Vi vidste, det ville blive en kamp, der skulle låses op, og det synes vi egentlig, vi lykkedes okay med.

– Vi fik bare ikke scoret, og det er jo lidt det, man skal i fodbold, for ellers står man kun med et point, og det er jo lidt ligegyldigt.

– Det er meget skuffende. Det behøver vi ikke pakke ind, siger Tverskov.

FCN startede ellers sæsonen som lyn og torden med 15 mål og fire sejre i de fire første kampe i Superligaen. Siden da har resultaterne haltet, og søndagens deler var holdets fjerde i træk.

Fem minutter før tid fik FCN et straffespark, som blev sendt på stolpen af angriberen Marcus Ingvartsen. Generelt mener Jeppe Tverskov, at holdet skaber nok chancer.

Han erkender dog, at det ikke er godt nok, at FCN spillede 0-0 mod en oprykker for anden uge i træk.

– Det er ikke godt nok, men jeg tror, at det for os handler om, når vi analyserer kampene, at vi kan se, at der er nogle af tingene, der fungerer godt nok.

– Vi kommer frem til nok store chancer til at vinde kampen, og det havde været et større problem, hvis vi overhovedet ikke gjorde det.

– Og så er vi langt fra at tabe kampene, på trods af at vi spiller uafgjort.

– Men ja, det er for dårligt, vi ikke vinder, og jeg synes også, det er fair nok, at vi bliver slået lidt på munden for det, siger Tverskov.

Lørdag tabte Superligaens førerhold, FC København, på hjemmebane til FC Midtjylland, hvilket gav FCN mulighed for at komme tættere på de forsvarende mestre i tabellen.

Det irriterer FCN-midten, at muligheden ikke blev udnyttet.

– Selvfølgelig gør det, at det er ekstra ærgerligt. Når man spiller uafgjort og smider point, så skal de point også hentes på et tidspunkt, så det må vi til at gøre.

– Vi skal til at tage tre point, ellers rykker man sig ikke. I hvert fald ikke oppe i toppen, og det er jo det, vi gerne vil, påpeger Jeppe Tverskov.

FC Nordsjælland har 19 point efter ti kampe. FC København topper rækken med 22 point.

Næste opgave for FCN er torsdagens hjemmekamp i Conference League mod bulgarske Ludogorets, inden holdet tager imod kriseramte OB i næste runde af Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt