FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Nordsjælland og FC Midtjylland lukker påsken i Superligaen, når de tirsdag aften krydser knopper i Farum.



Superliga

Dommer: M. Redder

Tir 22. april kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 2.57

Spil hos Betano

Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.

FC Nordsjælland og FC Midtjylland lukker påsken i Superligaen, når de tirsdag aften krydser knopper i Farum. Det er mesterskabsspillets bundhold, der tager imod topholdet, men de kommer begge fra en opløftende præstation.

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

Der er stadig liv i Tigrene fra Farum, selv om de er placeret allersidst i mesterskabsspillet i Superligaen.

Fire nydelige point i de to seneste kampe betyder, at der trods alt bare er fire point op til Brøndby på 3. pladsen. 

Netop Brøndby var seneste modstander for FCN, der i en livlig og chancerig kamp delte 0-0 på Vestegnen.

Keeper Andreas Hansen stod en fornem kamp, og han ser ud til at have generobret pladsen i målet, efter unge William Lykke ellers havde fortrængt ham.

Tre sejre og to nederlag i grundspillets afsluttende fem runder var rigeligt til en plads i det fineste slutspil, og her har FCN med en sejr, en uafgjort og et nederlag sådan set gjort det glimrende.

Klubben er nu engang sådan indrettet, at der er stor udskiftning i sortimentet, og i vinterens vindue blev der endnu engang gjort forårsrent og solgt en stribe store profiler.

På den baggrund er det jo imponerende, at der hele tiden træder nye navne frem i køen, og svenske Benjamin Nygren er nu en af de erfarne, og det ansvar løfter han fornemt som en klar profil.   

Erik Marxen og Prince Amoako sad ude senest for FCN.

FC Midtjylland:

Opgaven er klar i Herning: Der skal guld på bordet, og til det formål har de brug for sejre.

Seneste rundes 4-2 mod FCK er særligt hjælpsom i det regnskab, for det er københavnerne, der er den største udfordrer i guldkampen netop nu. 

Men for træner Thomasberg er FCN nu også en mægtig modstander, og det gælder specielt, når han møder Farum-holdet på kunstgræsset. 

I 10 forsøg med Randers og FCM har Thomasberg ikke formået at vinde i Farum.

Det lover ikke godt for Herning-holdets tur til Nordsjælland, men de må have tanket selvtillid med sejren mod FCK, og de kan vel også finde opmuntring i, at de i grundspillet kom tilbage fra 0-3 i Farum og hentede 3-3. 

De må undvære højreback Mbabu, og det er en svækkelse, men Joel Andersson sidder klar til at afløse i den store og dyre trup, de har sammensat på Heden.

FCM glæder sig helt sikkert ikke til endnu en tur på kunstgræs, men med det aktuelle parløb i toppen af tabellen med FCK, er der ikke plads til hverken selvtilfredshed eller jagt på andet end tre point i Farum.

Superliga-duksene har stadig Paulinho og Cho Gue-Sung ude med skader, og Aral Simsir udgik kort efter at være kommet på banen mod FCK senest, så han sidder også ude.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Kevin Mbabu

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Sertdemir – Nygren, Egeli, Dorgeles

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech Sørensen, Bak – Bravo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza

Dom:

Det er top mod bund, men det ligner mest af alt en jævnbyrdig affære i Farum. 

De spillede uafgjort, da de mødtes i grundspillet i Farum, mens FCM i Herning vandt 2-1 på en sen scoring af Bravo. 

Gæsterne kommer sprængfyldte af selvtillid og skal bruge alle tre point, mens værterne også har brug for sejren, hvis foråret skal være andet end bare til pynt. 

På kunstgræsset kan FC Nordsjælland være rigtigt ubehagelige på de gode dage, og de plejer at have gode dage mod FCM. 

Dommen lyder, at FC Nordsjælland vinder 3-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 07:07 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Riemer melder stjerne klar

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Helt på røven over Victor Froholdt

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Klar besked til danske debutanter

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg