Superliga
Dommer: M. Redder
Tir 22. april kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
FC Nordsjælland vinder
Odds 2.57
Odds fra marts 25, 2026. Odds kan være ændret.
FC Nordsjælland og FC Midtjylland lukker påsken i Superligaen, når de tirsdag aften krydser knopper i Farum. Det er mesterskabsspillets bundhold, der tager imod topholdet, men de kommer begge fra en opløftende præstation.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der er stadig liv i Tigrene fra Farum, selv om de er placeret allersidst i mesterskabsspillet i Superligaen.
Fire nydelige point i de to seneste kampe betyder, at der trods alt bare er fire point op til Brøndby på 3. pladsen.
Netop Brøndby var seneste modstander for FCN, der i en livlig og chancerig kamp delte 0-0 på Vestegnen.
Keeper Andreas Hansen stod en fornem kamp, og han ser ud til at have generobret pladsen i målet, efter unge William Lykke ellers havde fortrængt ham.
Tre sejre og to nederlag i grundspillets afsluttende fem runder var rigeligt til en plads i det fineste slutspil, og her har FCN med en sejr, en uafgjort og et nederlag sådan set gjort det glimrende.
Klubben er nu engang sådan indrettet, at der er stor udskiftning i sortimentet, og i vinterens vindue blev der endnu engang gjort forårsrent og solgt en stribe store profiler.
På den baggrund er det jo imponerende, at der hele tiden træder nye navne frem i køen, og svenske Benjamin Nygren er nu en af de erfarne, og det ansvar løfter han fornemt som en klar profil.
Erik Marxen og Prince Amoako sad ude senest for FCN.
FC Midtjylland:
Opgaven er klar i Herning: Der skal guld på bordet, og til det formål har de brug for sejre.
Seneste rundes 4-2 mod FCK er særligt hjælpsom i det regnskab, for det er københavnerne, der er den største udfordrer i guldkampen netop nu.
Men for træner Thomasberg er FCN nu også en mægtig modstander, og det gælder specielt, når han møder Farum-holdet på kunstgræsset.
I 10 forsøg med Randers og FCM har Thomasberg ikke formået at vinde i Farum.
Det lover ikke godt for Herning-holdets tur til Nordsjælland, men de må have tanket selvtillid med sejren mod FCK, og de kan vel også finde opmuntring i, at de i grundspillet kom tilbage fra 0-3 i Farum og hentede 3-3.
De må undvære højreback Mbabu, og det er en svækkelse, men Joel Andersson sidder klar til at afløse i den store og dyre trup, de har sammensat på Heden.
FCM glæder sig helt sikkert ikke til endnu en tur på kunstgræs, men med det aktuelle parløb i toppen af tabellen med FCK, er der ikke plads til hverken selvtilfredshed eller jagt på andet end tre point i Farum.
Superliga-duksene har stadig Paulinho og Cho Gue-Sung ude med skader, og Aral Simsir udgik kort efter at være kommet på banen mod FCK senest, så han sidder også ude.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Kevin Mbabu
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Sertdemir – Nygren, Egeli, Dorgeles
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech Sørensen, Bak – Bravo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Gogorza
Dom:
Det er top mod bund, men det ligner mest af alt en jævnbyrdig affære i Farum.
De spillede uafgjort, da de mødtes i grundspillet i Farum, mens FCM i Herning vandt 2-1 på en sen scoring af Bravo.
Gæsterne kommer sprængfyldte af selvtillid og skal bruge alle tre point, mens værterne også har brug for sejren, hvis foråret skal være andet end bare til pynt.
På kunstgræsset kan FC Nordsjælland være rigtigt ubehagelige på de gode dage, og de plejer at have gode dage mod FCM.
Dommen lyder, at FC Nordsjælland vinder 3-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 25, 2026 05:57 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Av, FCK! Her er de værst af alle
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
LIVE: Det er slut
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde