FC Nordsjælland-profil åben for skifte

Den “erfarne” FC Nordsjælland-spiller holder alle muligheder åbne i de sidste uger af transfervinduet.



Selvom han godt nok kun er 22 år, er Magnus Kofod Andersen en af de mest erfarne spillere i truppen hos FC Nordsjælland. 141 kampe er det således blevet til indtil videre, men det er ikke sikkert, at midtbanespilleren når at runde 150.

Med blot et år tilbage af sin aftale er Magnus Kofod Andersen nemlig åben for et skifte allerede denne sommer. Det fortæller han til TV3 Sport forud for mandagens kamp mod OB i Superligaen.

– Det må vi se. Der er en måned tilbage af transfervinduet, og jeg har et år tilbage af min kontrakt med FC Nordsjælland, så jeg holder mulighederne åbne og må se, hvad der sker i den næste måneds tid, lyder det fra Magnus Kofod over for TV3 Sport.

FC Nordsjælland har i de seneste år sendt et hav af spilleren til større adresser i udlandet, og man kan eksempelvis nævne spillere som Andreas Skov Olsen, Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard og Kamaldeen Sulemana.

Også Magnus Kofod har et klart ønske om at komme til udlandet.

– Selvfølgelig har jeg da længsel for at komme ud. Jeg vil gerne komme ud og prøve mig selv af i nogle endnu større ligaer og større klubber rundt omkring, men hvornår tidspunktet er rigtigt for mig, er svært at sige. Det kan være lige om lidt, men også først om et år, siger han.

I videoafspilleren i toppen af artiklen kan du se hele klippet med 22-årige Magnus Kofod Andersen, hvor også sportslig ansvarlig i FC Nordsjælland, Mikkel Hemmersam, kommenterer på spillerens situation.







LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Real Madrid – Athletic Club