FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC Nordsjælland er brandvarme med to 4-1 sejre i træk. Fortsætter nordsjællænderne storformen mod Silkeborg i ''El Plastico''?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben er svær at blive klog på i denne sæson.

Der blev taget afsked med et hav af profiler i sommer, og kvaliteten og bredden i truppen er ikke hvad den har været, men indimellem rammer FC Nordsjælland stadig et tårnhøjt niveau. Især hjemme på Right To Dream Park.

Jens Olsens tropper har fortsat sæsonens første hjemmebanenederlag til gode, og i seneste kamp på eget (kunst)græs blev Brøndby kørt rundt i manegen med en 4-1 sejr til følge.

Resultaterne på udebane har været anderledes lunkne, men også her stemplede FC Nordsjælland ind lige inden landskampspausen med endnu en knusende sikker 4-1 sejr. Denne gang mod oprykkerne Sønderjyske.

Der bør altså være godt med selvtillid i tanken hos værterne, som bare bliver ved med at være konkurrencedygtige, selvom de nærmest hver sommer sælger deres bedste spillere.

Kian Hansen sad ude senest, men er tilbage til dette opgør.

Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet tog ligesom FC Nordsjælland afsked med flere profiler i sommer, og virkede marginalt svækket inden sæsonens begyndelse, men indtil videre har Kent Nielsens tropper tegnet sig for en af sæsonens mest positive overraskelser.

Gæsterne har blot tabt to ud af 11 kampe i sæsonen, og har udover en knusende sikker 4-1 sejr over netop FC Nordsjælland tilbage i august også hentet point mod Brøndby, FCK og AGF.

Efter en helt suveræn begyndelse på sæsonen er Silkeborg dog ramlet ind i en mindre sejrstørke med fire uafgjorte i streg og fem kampe i træk uden sejr.

Inden landskampspausen duftede det ellers gevaldigt af sejr i hjemmekampen mod FCK efter en pauseføring på hele 2-0, men for fjerde kamp i træk måtte Kent Nielsen og co. tage til takke med et enkelt point efter at have været foran undervejs.

Pontus Rödin og Anders Klynge er igen ude med skader, mens Ramazan Orazov omvendt er blevet spilleklar.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Hansen, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Dom:
Opgørene mellem Superligaens to kunstgræs-mandskaber leverer som regel stort på mål og underholdning.

De to seneste indbyrdes opgør er endt med en 4-1 sejr til hver, og søndag dufter det også af et seværdigt opgør, som kan tippe begge veje.

FC Nordsjælland fandt dog formen inden landskampspausen med to klare sejre i rap og mon ikke, at de fortsætter mod Silkeborg, som er gået lidt i stå?

3-2 til FCN.

Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.85 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano





Tror på overraskelse i startopstilling




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Fælder bekymrende dom efter chok

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

AGF – OB

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-profil skadet



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FC Midtjylland – FC København

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Brian Riemer på plads til topkamp

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub