FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC Nordsjælland er brandvarme med to 4-1 sejre i træk. Fortsætter nordsjællænderne storformen mod Silkeborg i ''El Plastico''?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben er svær at blive klog på i denne sæson.

Der blev taget afsked med et hav af profiler i sommer, og kvaliteten og bredden i truppen er ikke hvad den har været, men indimellem rammer FC Nordsjælland stadig et tårnhøjt niveau. Især hjemme på Right To Dream Park.

Jens Olsens tropper har fortsat sæsonens første hjemmebanenederlag til gode, og i seneste kamp på eget (kunst)græs blev Brøndby kørt rundt i manegen med en 4-1 sejr til følge.

Resultaterne på udebane har været anderledes lunkne, men også her stemplede FC Nordsjælland ind lige inden landskampspausen med endnu en knusende sikker 4-1 sejr. Denne gang mod oprykkerne Sønderjyske.

Der bør altså være godt med selvtillid i tanken hos værterne, som bare bliver ved med at være konkurrencedygtige, selvom de nærmest hver sommer sælger deres bedste spillere.

Kian Hansen sad ude senest, men er tilbage til dette opgør.

Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet tog ligesom FC Nordsjælland afsked med flere profiler i sommer, og virkede marginalt svækket inden sæsonens begyndelse, men indtil videre har Kent Nielsens tropper tegnet sig for en af sæsonens mest positive overraskelser.

Gæsterne har blot tabt to ud af 11 kampe i sæsonen, og har udover en knusende sikker 4-1 sejr over netop FC Nordsjælland tilbage i august også hentet point mod Brøndby, FCK og AGF.

Efter en helt suveræn begyndelse på sæsonen er Silkeborg dog ramlet ind i en mindre sejrstørke med fire uafgjorte i streg og fem kampe i træk uden sejr.

Inden landskampspausen duftede det ellers gevaldigt af sejr i hjemmekampen mod FCK efter en pauseføring på hele 2-0, men for fjerde kamp i træk måtte Kent Nielsen og co. tage til takke med et enkelt point efter at have været foran undervejs.

Pontus Rödin og Anders Klynge er igen ude med skader, mens Ramazan Orazov omvendt er blevet spilleklar.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Hansen, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Dom:
Opgørene mellem Superligaens to kunstgræs-mandskaber leverer som regel stort på mål og underholdning.

De to seneste indbyrdes opgør er endt med en 4-1 sejr til hver, og søndag dufter det også af et seværdigt opgør, som kan tippe begge veje.

FC Nordsjælland fandt dog formen inden landskampspausen med to klare sejre i rap og mon ikke, at de fortsætter mod Silkeborg, som er gået lidt i stå?

3-2 til FCN.

Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.85 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas