FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC Nordsjælland er brandvarme med to 4-1 sejre i træk. Fortsætter nordsjællænderne storformen mod Silkeborg i ''El Plastico''?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben er svær at blive klog på i denne sæson.

Der blev taget afsked med et hav af profiler i sommer, og kvaliteten og bredden i truppen er ikke hvad den har været, men indimellem rammer FC Nordsjælland stadig et tårnhøjt niveau. Især hjemme på Right To Dream Park.

Jens Olsens tropper har fortsat sæsonens første hjemmebanenederlag til gode, og i seneste kamp på eget (kunst)græs blev Brøndby kørt rundt i manegen med en 4-1 sejr til følge.

Resultaterne på udebane har været anderledes lunkne, men også her stemplede FC Nordsjælland ind lige inden landskampspausen med endnu en knusende sikker 4-1 sejr. Denne gang mod oprykkerne Sønderjyske.

Der bør altså være godt med selvtillid i tanken hos værterne, som bare bliver ved med at være konkurrencedygtige, selvom de nærmest hver sommer sælger deres bedste spillere.

Kian Hansen sad ude senest, men er tilbage til dette opgør.

Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet tog ligesom FC Nordsjælland afsked med flere profiler i sommer, og virkede marginalt svækket inden sæsonens begyndelse, men indtil videre har Kent Nielsens tropper tegnet sig for en af sæsonens mest positive overraskelser.

Gæsterne har blot tabt to ud af 11 kampe i sæsonen, og har udover en knusende sikker 4-1 sejr over netop FC Nordsjælland tilbage i august også hentet point mod Brøndby, FCK og AGF.

Efter en helt suveræn begyndelse på sæsonen er Silkeborg dog ramlet ind i en mindre sejrstørke med fire uafgjorte i streg og fem kampe i træk uden sejr.

Inden landskampspausen duftede det ellers gevaldigt af sejr i hjemmekampen mod FCK efter en pauseføring på hele 2-0, men for fjerde kamp i træk måtte Kent Nielsen og co. tage til takke med et enkelt point efter at have været foran undervejs.

Pontus Rödin og Anders Klynge er igen ude med skader, mens Ramazan Orazov omvendt er blevet spilleklar.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hey, Hansen, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Silkeborg IF (4-2-3-1): Larsen – Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen – Larsen, Mattsson, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Dom:
Opgørene mellem Superligaens to kunstgræs-mandskaber leverer som regel stort på mål og underholdning.

De to seneste indbyrdes opgør er endt med en 4-1 sejr til hver, og søndag dufter det også af et seværdigt opgør, som kan tippe begge veje.

FC Nordsjælland fandt dog formen inden landskampspausen med to klare sejre i rap og mon ikke, at de fortsætter mod Silkeborg, som er gået lidt i stå?

3-2 til FCN.

Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.85 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker