Fredag aften sparkes Superligaen i gang, og det er med FC Midtjylland og FC København som favoritterne til at tage titlen i sidste ende. Men i FC Nordsjælland vil man udfordre de to tophold, understreger forsvarsspilleren Maxwell Woldezi.
FC Nordsjælland er sluttet i top seks i hver af de seneste fire sæsoner, og i år er målet også at blande sig lidt højere oppe i tabellen. Sådan siger Maxwell Woledzi til FC Nordsjællands hjemmeside.
– Vi spiller også for vores fans. Uanset om de får lov til at komme på stadion eller ej, skal vi fokusere på at gøre dem glade. Det har de fortjent i denne tid, hvor det er svært for fodboldfans at støtte op om sit hold.
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
– Vi skylder dem at gøre vores bedste i denne sæson. Så vi skal sørge for at opnå vores mål om at komme med i slutspillet og udfordre de to tophold i rækken, siger forsvarsspilleren.
Den 19-årige ghaneser fik fire kampe i slutningen af sidste sæson, men han kan formentlig se frem til en større rolle i den kommende sæson.
FC Nordsjælland har sagt farvel til forsvarsprofilen Abdul Mumin, mens Maxwell Woledzi selv er blevet indlemmet i klubbens anførergruppe. Selv føler Woledzi sig klar til at spille.
– Jeg føler mig klar. Jeg fik en masse erfaring mod mange af topholdene, da jeg spillede mine fire kampe i mesterskabsspillet af sidste sæsonen. Så når jeg får muligheden igen, er jeg bedre rustet, end jeg var sidst.
– Det handler om at give sit bedste til holdet, hvis man er på banen. Og hvis jeg ikke spiller, skal jeg støtte holdet i jagten på sejr, fortæller han.
På søndag skal Maxwell Woledzi og resten af FC Nordsjælland-mandskabet spille deres første sæson i kampen, når de gæster Brøndby IF.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
