FC Nordsjælland-stopper: Skal udfordre de to tophold i Superligaen

FC Nordsjælland skal ifølge Maxwell Woledzi udfordre FC Midtjylland og FC København i Superligaen.



Fredag aften sparkes Superligaen i gang, og det er med FC Midtjylland og FC København som favoritterne til at tage titlen i sidste ende. Men i FC Nordsjælland vil man udfordre de to tophold, understreger forsvarsspilleren Maxwell Woldezi.

FC Nordsjælland er sluttet i top seks i hver af de seneste fire sæsoner, og i år er målet også at blande sig lidt højere oppe i tabellen. Sådan siger Maxwell Woledzi til FC Nordsjællands hjemmeside.

– Vi spiller også for vores fans. Uanset om de får lov til at komme på stadion eller ej, skal vi fokusere på at gøre dem glade. Det har de fortjent i denne tid, hvor det er svært for fodboldfans at støtte op om sit hold.

Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?

– Vi skylder dem at gøre vores bedste i denne sæson. Så vi skal sørge for at opnå vores mål om at komme med i slutspillet og udfordre de to tophold i rækken, siger forsvarsspilleren.

Den 19-årige ghaneser fik fire kampe i slutningen af sidste sæson, men han kan formentlig se frem til en større rolle i den kommende sæson.

FC Nordsjælland har sagt farvel til forsvarsprofilen Abdul Mumin, mens Maxwell Woledzi selv er blevet indlemmet i klubbens anførergruppe. Selv føler Woledzi sig klar til at spille.

– Jeg føler mig klar. Jeg fik en masse erfaring mod mange af topholdene, da jeg spillede mine fire kampe i mesterskabsspillet af sidste sæsonen. Så når jeg får muligheden igen, er jeg bedre rustet, end jeg var sidst.

– Det handler om at give sit bedste til holdet, hvis man er på banen. Og hvis jeg ikke spiller, skal jeg støtte holdet i jagten på sejr, fortæller han.

På søndag skal Maxwell Woledzi og resten af FC Nordsjælland-mandskabet spille deres første sæson i kampen, når de gæster Brøndby IF.

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto




LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg