Fredag aften sparkes Superligaen i gang, og det er med FC Midtjylland og FC København som favoritterne til at tage titlen i sidste ende. Men i FC Nordsjælland vil man udfordre de to tophold, understreger forsvarsspilleren Maxwell Woldezi.
FC Nordsjælland er sluttet i top seks i hver af de seneste fire sæsoner, og i år er målet også at blande sig lidt højere oppe i tabellen. Sådan siger Maxwell Woledzi til FC Nordsjællands hjemmeside.
– Vi spiller også for vores fans. Uanset om de får lov til at komme på stadion eller ej, skal vi fokusere på at gøre dem glade. Det har de fortjent i denne tid, hvor det er svært for fodboldfans at støtte op om sit hold.
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
– Vi skylder dem at gøre vores bedste i denne sæson. Så vi skal sørge for at opnå vores mål om at komme med i slutspillet og udfordre de to tophold i rækken, siger forsvarsspilleren.
Den 19-årige ghaneser fik fire kampe i slutningen af sidste sæson, men han kan formentlig se frem til en større rolle i den kommende sæson.
FC Nordsjælland har sagt farvel til forsvarsprofilen Abdul Mumin, mens Maxwell Woledzi selv er blevet indlemmet i klubbens anførergruppe. Selv føler Woledzi sig klar til at spille.
– Jeg føler mig klar. Jeg fik en masse erfaring mod mange af topholdene, da jeg spillede mine fire kampe i mesterskabsspillet af sidste sæsonen. Så når jeg får muligheden igen, er jeg bedre rustet, end jeg var sidst.
– Det handler om at give sit bedste til holdet, hvis man er på banen. Og hvis jeg ikke spiller, skal jeg støtte holdet i jagten på sejr, fortæller han.
På søndag skal Maxwell Woledzi og resten af FC Nordsjælland-mandskabet spille deres første sæson i kampen, når de gæster Brøndby IF.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Cristiano Ronaldo i optur
