Fredag aften sparkes Superligaen i gang, og det er med FC Midtjylland og FC København som favoritterne til at tage titlen i sidste ende. Men i FC Nordsjælland vil man udfordre de to tophold, understreger forsvarsspilleren Maxwell Woldezi.
FC Nordsjælland er sluttet i top seks i hver af de seneste fire sæsoner, og i år er målet også at blande sig lidt højere oppe i tabellen. Sådan siger Maxwell Woledzi til FC Nordsjællands hjemmeside.
– Vi spiller også for vores fans. Uanset om de får lov til at komme på stadion eller ej, skal vi fokusere på at gøre dem glade. Det har de fortjent i denne tid, hvor det er svært for fodboldfans at støtte op om sit hold.
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
– Vi skylder dem at gøre vores bedste i denne sæson. Så vi skal sørge for at opnå vores mål om at komme med i slutspillet og udfordre de to tophold i rækken, siger forsvarsspilleren.
Den 19-årige ghaneser fik fire kampe i slutningen af sidste sæson, men han kan formentlig se frem til en større rolle i den kommende sæson.
FC Nordsjælland har sagt farvel til forsvarsprofilen Abdul Mumin, mens Maxwell Woledzi selv er blevet indlemmet i klubbens anførergruppe. Selv føler Woledzi sig klar til at spille.
– Jeg føler mig klar. Jeg fik en masse erfaring mod mange af topholdene, da jeg spillede mine fire kampe i mesterskabsspillet af sidste sæsonen. Så når jeg får muligheden igen, er jeg bedre rustet, end jeg var sidst.
– Det handler om at give sit bedste til holdet, hvis man er på banen. Og hvis jeg ikke spiller, skal jeg støtte holdet i jagten på sejr, fortæller han.
På søndag skal Maxwell Woledzi og resten af FC Nordsjælland-mandskabet spille deres første sæson i kampen, når de gæster Brøndby IF.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Brøndby fyrer Steve Cooper
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
