• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

FC Nordsjællands talentarbejde hyldes: Får historisk høj karakter

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Nordsjælland scorer historisk høj karakter af DBU for klubbens talentarbejde.

Af Ole Hoffskov

FC Nordsjælland kan kalde sig den bedste talentklub i Danmark. Ja, faktisk er Farum-klubbens nuværende talentarbejde det bedste nogensinde i dansk fodbold. 

DBU har netop udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at FC Nordsjælland tildeles fem stjerner ud af lige så mange mulige og en score på 90,89 ud af 100, og det er det højeste, der nogensinde er givet. 

I foråret 2019 lancerede DBU et nyt licenssystem, der med stjerner som mærkat skal skabe mere gennemsigtighed i klubbernes arbejde med talentudviklingen. 

Med fem stjerner betegner DBU FC Nordsjællands talentarbejde som "højeste internationale niveau".

- FC Nordsjælland skiller sig særligt ud på deres Superliga-hold, hvor de har mange unge talenter med. De formår at skabe en stærk transition fra talentafdelingen til seniorfodbolden, siger Teddy Pedersen, der er formand for Talentudvalget. 

FC København på andenpladsen
I slipstrømmen på FC Nordsjælland følger FC København med 4,5 stjerner. Samme antal stjerner får FC Midtjylland på tredjepladsen og Brøndby IF på fjerdepladsen, men FCK får samlet en højere score end FCM og Brøndby. 

OB får 4 stjerner af DBU, mens de øvrige klubber i Superligaen får enten 3,5 eller 3 stjerner. Det gælder dog ikke Hobro IK, der som den eneste Superliga-klub ikke er blandt de første 14 klubber. Det er Vejle Boldklub derimod som nummer 14.

Du kan se top 14 her:

Dansk fodbold er i fremgang i forhold til talentudviklingen, og det glæder formanden for Talentudvalget.

- Det er glædeligt, at klubberne overordnet set har taget så godt imod det nye licenssystem. Hvis man kigger på tallene for alle klubber, så er der en generel stigning, hvilket viser, at der er en forbedring af talentudviklingsmiljøerne. Det kan vi også se på den internationale scene, hvor både klubberne og ungdomslandsholdene gør sig godt bemærket, siger Teddy Pedersen.

47 klubber er en del af licenssystemet i Danmark.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

Læs også:FCN-direktør: Mange savner Superligaen

Læs også:Godt nyt for Lars Olsen: Esbjerg-profil er blevet skadesfri

Læs også:Overvejer dåselyd til tilskuerløse Superliga-kampe

Læs også:Træning som normalt i Esbjerg: Det er lidt underligt