FC Nordsjællands talentarbejde hyldes: Får historisk høj karakter

FC Nordsjælland scorer historisk høj karakter af DBU for klubbens talentarbejde.



FC Nordsjælland kan kalde sig den bedste talentklub i Danmark. Ja, faktisk er Farum-klubbens nuværende talentarbejde det bedste nogensinde i dansk fodbold. 

DBU har netop udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at FC Nordsjælland tildeles fem stjerner ud af lige så mange mulige og en score på 90,89 ud af 100, og det er det højeste, der nogensinde er givet. 

I foråret 2019 lancerede DBU et nyt licenssystem, der med stjerner som mærkat skal skabe mere gennemsigtighed i klubbernes arbejde med talentudviklingen. 

Med fem stjerner betegner DBU FC Nordsjællands talentarbejde som “højeste internationale niveau”.

– FC Nordsjælland skiller sig særligt ud på deres Superliga-hold, hvor de har mange unge talenter med. De formår at skabe en stærk transition fra talentafdelingen til seniorfodbolden, siger Teddy Pedersen, der er formand for Talentudvalget. 

FC København på andenpladsen
I slipstrømmen på FC Nordsjælland følger FC København med 4,5 stjerner. Samme antal stjerner får FC Midtjylland på tredjepladsen og Brøndby IF på fjerdepladsen, men FCK får samlet en højere score end FCM og Brøndby. 

OB får 4 stjerner af DBU, mens de øvrige klubber i Superligaen får enten 3,5 eller 3 stjerner. Det gælder dog ikke Hobro IK, der som den eneste Superliga-klub ikke er blandt de første 14 klubber. Det er Vejle Boldklub derimod som nummer 14.

Du kan se top 14 her:

Udklip_licens_2020-21

Dansk fodbold er i fremgang i forhold til talentudviklingen, og det glæder formanden for Talentudvalget.

– Det er glædeligt, at klubberne overordnet set har taget så godt imod det nye licenssystem. Hvis man kigger på tallene for alle klubber, så er der en generel stigning, hvilket viser, at der er en forbedring af talentudviklingsmiljøerne. Det kan vi også se på den internationale scene, hvor både klubberne og ungdomslandsholdene gør sig godt bemærket, siger Teddy Pedersen.

47 klubber er en del af licenssystemet i Danmark.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

De er tilbage i Premier League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen