RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der er gode odds for, at der venter en glimrende fodboldkamp, når FC Nordsjælland søndag aften får besøg af FC København.
De to indbyrdes kampe mellem de to hold i grundspillet bød således på hele ni mål totalt, og derfor forventer FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen da også en underholdende affære, når Jacob Neestrups tropper gæster Right to Dream Park.
– Jeg vil sige, at det har været sådan i al den tid, jeg har været her, både som assistent og som cheftræner, at kampene mod FCK har været helt særlige, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det har været to fodboldhold, som til tider har lidt den samme plan og som gerne vil spille og som gerne spiller fremad og forsøger at tage teten. Sådan tror jeg, at det bliver igen. FCK spiller selvfølgelig for at blive danske mestre, og de er i en hård duel med FC Midtjylland, og vi vil gerne lave en god præstation og forsøge at vinde kampen, så vi også stadig holder os til.
– Så jeg kunne godt forestille mig, at det blev en åben affære igen og en fed kamp, både for os, der er involveret, og for dem, der godt kan lide at spille fodbold.
Hvordan ser du FCK som modstander – de er blevet kritiseret for at mangle en leveringsdygtig nier i øjeblikket?
– Jeg var selv på plads i mandags (FC København slog Randers med 1-0 i Parken, red.), hvor jeg synes, at de spiller en rigtig flot første halvleg. Victor Froholdt har jo hele tiden sprunget i øjnene over en længere periode, men jeg synes også, at Magnus Mattsson var rigtig, rigtig god. Han har måske været lidt mere op og ned, men jeg synes, at han spiller fremragende den anden dag. De tager virkelig teten, og de er dynamiske og presser højt og spiller fremad, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– De lod ikke rigtigt Randers komme til fadet, i hvert fald ikke i første halvleg, men måske har de lidt manglet det der med at kunne afslutte det og gøre det færdigt, når de har deres gode perioder, for dem har de jo haft mange af. Men de har måske manglet at få de mål, som mange af os italesætter, men jeg ser frem til søndag, for jeg tror, at der kommer endnu en fed kamp mod dem.

Jens Olsen valgte i sidste weekend at skifte på målmandspositionen (Foto: Alamy).
Omdiskuteret målmandsskift
I sidste weekends 2-0-nederlag til AGF havde Jens Fønsskov Olsen lidt af en kanin i hatten, da han valgte at give debut til den blot 20-årige målmand William Lykke.
Det blev dog ikke den allerbedste debut, da Lykke var mere eller mindre involveret i begge scoringer. Efterfølgende har det været debatteret, om det var det rigtige tidspunkt at give en ung målmand debut i en svær udekamp mod AGF, men ifølge Jens Fønsskov Olsen er svaret på denne kritik meget simpel.
– Jeg vil sige, at vores tilgang er, at vi altid stiller det, som vi synes er det stærkeste hold, lyder det således kortfattet fra cheftræneren.
Hvordan så du overordnet William Lykkes præstation mod AGF, hvor han var involveret til en vis grad i de to mål?
– Han er selvfølgelig involveret, men jeg synes stadig omkring det første mål, at de ting, der sker i felterne omkring standardsituationer, det er jo sådan nogle værtshusslagsmål efterhånden, og det er det jo også, når man dissekerer billederne igen. William er selvfølgelig på bolden, men i vores evaluering af det skulle vi også have beskyttet ham bedre, for han får enormt dårlige arbejdsbetingelser, både fordi AGF er gode til det, men også fordi vi ikke får fulgt vores principper helt til dørs, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– Ved 2-0-målet er der jo ikke nogen tvivl om, at han jo plejer at tage sådan en, og det er en fejl, som han også selv har sagt. Men derudover hæfter jeg mig ved en masse gode aktioner fra ham, gode redninger og god tilstedeværelse, både verbalt og med fødderne. Jeg tror da, at både han og jeg havde ønsket, at det skulle være anderledes, men sådan er det nogle gange i fodbold, og når man er målmand, så er afregningen og fokus omkring det jo altid større.
Hvordan reagerede Andreas Hansen, da du gav ham beskeden?
– Andreas er fantastisk professionel. Han blev selvfølgelig ærgerlig og frustreret, men jeg havde ikke forventet nogen anden reaktion. Det er helt naturligt. Og så kan jeg kun rose ham for det, han har leveret på træningsbanen efter og for den støtte, han også har givet til William, lyder det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
Overfor Tipsbladet har Jens Fønsskov Olsen også sat ord på en af FC Nordsjællands største positive overraskelser i dette forår. Det kan du læse om her.
Det er søndag klokken 18.00, at FC Nordsjælland og FC København krydser klinger i Farum.
LIVE
LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Smider Salah-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Gratis adgang til Superliga-brag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER