RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Der er gode odds for, at der venter en glimrende fodboldkamp, når FC Nordsjælland søndag aften får besøg af FC København.
De to indbyrdes kampe mellem de to hold i grundspillet bød således på hele ni mål totalt, og derfor forventer FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen da også en underholdende affære, når Jacob Neestrups tropper gæster Right to Dream Park.
– Jeg vil sige, at det har været sådan i al den tid, jeg har været her, både som assistent og som cheftræner, at kampene mod FCK har været helt særlige, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Det har været to fodboldhold, som til tider har lidt den samme plan og som gerne vil spille og som gerne spiller fremad og forsøger at tage teten. Sådan tror jeg, at det bliver igen. FCK spiller selvfølgelig for at blive danske mestre, og de er i en hård duel med FC Midtjylland, og vi vil gerne lave en god præstation og forsøge at vinde kampen, så vi også stadig holder os til.
– Så jeg kunne godt forestille mig, at det blev en åben affære igen og en fed kamp, både for os, der er involveret, og for dem, der godt kan lide at spille fodbold.
Hvordan ser du FCK som modstander – de er blevet kritiseret for at mangle en leveringsdygtig nier i øjeblikket?
– Jeg var selv på plads i mandags (FC København slog Randers med 1-0 i Parken, red.), hvor jeg synes, at de spiller en rigtig flot første halvleg. Victor Froholdt har jo hele tiden sprunget i øjnene over en længere periode, men jeg synes også, at Magnus Mattsson var rigtig, rigtig god. Han har måske været lidt mere op og ned, men jeg synes, at han spiller fremragende den anden dag. De tager virkelig teten, og de er dynamiske og presser højt og spiller fremad, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– De lod ikke rigtigt Randers komme til fadet, i hvert fald ikke i første halvleg, men måske har de lidt manglet det der med at kunne afslutte det og gøre det færdigt, når de har deres gode perioder, for dem har de jo haft mange af. Men de har måske manglet at få de mål, som mange af os italesætter, men jeg ser frem til søndag, for jeg tror, at der kommer endnu en fed kamp mod dem.

Jens Olsen valgte i sidste weekend at skifte på målmandspositionen (Foto: Alamy).
Omdiskuteret målmandsskift
I sidste weekends 2-0-nederlag til AGF havde Jens Fønsskov Olsen lidt af en kanin i hatten, da han valgte at give debut til den blot 20-årige målmand William Lykke.
Det blev dog ikke den allerbedste debut, da Lykke var mere eller mindre involveret i begge scoringer. Efterfølgende har det været debatteret, om det var det rigtige tidspunkt at give en ung målmand debut i en svær udekamp mod AGF, men ifølge Jens Fønsskov Olsen er svaret på denne kritik meget simpel.
– Jeg vil sige, at vores tilgang er, at vi altid stiller det, som vi synes er det stærkeste hold, lyder det således kortfattet fra cheftræneren.
Hvordan så du overordnet William Lykkes præstation mod AGF, hvor han var involveret til en vis grad i de to mål?
– Han er selvfølgelig involveret, men jeg synes stadig omkring det første mål, at de ting, der sker i felterne omkring standardsituationer, det er jo sådan nogle værtshusslagsmål efterhånden, og det er det jo også, når man dissekerer billederne igen. William er selvfølgelig på bolden, men i vores evaluering af det skulle vi også have beskyttet ham bedre, for han får enormt dårlige arbejdsbetingelser, både fordi AGF er gode til det, men også fordi vi ikke får fulgt vores principper helt til dørs, siger Jens Fønsskov Olsen og fortsætter:
– Ved 2-0-målet er der jo ikke nogen tvivl om, at han jo plejer at tage sådan en, og det er en fejl, som han også selv har sagt. Men derudover hæfter jeg mig ved en masse gode aktioner fra ham, gode redninger og god tilstedeværelse, både verbalt og med fødderne. Jeg tror da, at både han og jeg havde ønsket, at det skulle være anderledes, men sådan er det nogle gange i fodbold, og når man er målmand, så er afregningen og fokus omkring det jo altid større.
Hvordan reagerede Andreas Hansen, da du gav ham beskeden?
– Andreas er fantastisk professionel. Han blev selvfølgelig ærgerlig og frustreret, men jeg havde ikke forventet nogen anden reaktion. Det er helt naturligt. Og så kan jeg kun rose ham for det, han har leveret på træningsbanen efter og for den støtte, han også har givet til William, lyder det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
Overfor Tipsbladet har Jens Fønsskov Olsen også sat ord på en af FC Nordsjællands største positive overraskelser i dette forår. Det kan du læse om her.
Det er søndag klokken 18.00, at FC Nordsjælland og FC København krydser klinger i Farum.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED