PARKEN (Tipsbladet): Der sker ting og sager i FC København denne sommer.
Sune Smith-Nielsen har fået noget af en ilddåb som sportsdirektør i FCK, hvor der både kommer mange nye spillere til, mens der samtidig også skal vinkes farvel til flere.
En af dem er Christian Sørensen, der, som Tipsbladet kunne afsløre, skifter til FC Midtjylland.
Efter onsdagens kamp mod Branik Ostrava fik Christian Sørensen taget afsked med sine holdkammerater, men om han er blevet solgt, kunne Sune Smith-Nielsen ikke sige så meget om, da han blev spurgt ind til den rutinerede back.
– Vi har lige spillet en fodboldkamp, som vi er rigtig glade for, vi vandt 1-0. Så er der en dag i morgen, hvor vi må se, hvem der er her, og hvem der ikke er her.
Er der nogen, der ikke er her i morgen?
– Med det, der sker i øjeblikket, så er der vel en god sandsynlighed, at der både kommer en ny og en ud. Men jeg kan ikke love noget med det sker i øjeblikket, siger FCK-bossen.
Sune Smith-Nielsen blev også spurgt ind til, hvordan han generelt ville have det med, at man solgte en spiller til konkurrenten FC Midtjylland, hvis det skulle ske, men den hoppede FCK-bossen ikke på.
– Det er et flot scenarie, du stiller op, og jeg synes, vi skal tage det, hvis det sker en dag, siger Sune Smith-Nielsen med et stort smil.
Rasmus Falk var en af de spillere, der fik en stor krammer, og selvom Falk ikke kunne sige det store, før det er officielt, ville han gerne sætte et par ord på Christian Sørensen.
– Jeg vil ikke sige så meget om tingene, før der er meldt noget ud om det, og jeg har ikke fulgt så meget med i, hvad der foregår rundt omkring, siger Falk med et stort grin og fortsætter:
– Christian er en, jeg har gået i klasse med tilbage i Odense, og jeg har spillet ungdomsfodbold sammen med ham.
– Jeg har haft rigtig, rigtig mange gode ture med ham uden for fodboldbanen, hvor vi har haft det sjovt, så det er dejligt at have ham i København, og det har været en fornøjelse at have en fynbo i København, så nu må vi se, hvad der sker, men det lugter af, at der er et eller andet undervejs, afslutter Rasmus Falk.
Ifølge Tipsbladets oplysninger får Christian Sørensen en treårig kontrakt i FC Midtjylland. Læs alle detaljerne her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER