PARKEN (Tipsbladet): Der sker ting og sager i FC København denne sommer.
Sune Smith-Nielsen har fået noget af en ilddåb som sportsdirektør i FCK, hvor der både kommer mange nye spillere til, mens der samtidig også skal vinkes farvel til flere.
En af dem er Christian Sørensen, der, som Tipsbladet kunne afsløre, skifter til FC Midtjylland.
Efter onsdagens kamp mod Branik Ostrava fik Christian Sørensen taget afsked med sine holdkammerater, men om han er blevet solgt, kunne Sune Smith-Nielsen ikke sige så meget om, da han blev spurgt ind til den rutinerede back.
– Vi har lige spillet en fodboldkamp, som vi er rigtig glade for, vi vandt 1-0. Så er der en dag i morgen, hvor vi må se, hvem der er her, og hvem der ikke er her.
Er der nogen, der ikke er her i morgen?
– Med det, der sker i øjeblikket, så er der vel en god sandsynlighed, at der både kommer en ny og en ud. Men jeg kan ikke love noget med det sker i øjeblikket, siger FCK-bossen.
Sune Smith-Nielsen blev også spurgt ind til, hvordan han generelt ville have det med, at man solgte en spiller til konkurrenten FC Midtjylland, hvis det skulle ske, men den hoppede FCK-bossen ikke på.
– Det er et flot scenarie, du stiller op, og jeg synes, vi skal tage det, hvis det sker en dag, siger Sune Smith-Nielsen med et stort smil.
Rasmus Falk var en af de spillere, der fik en stor krammer, og selvom Falk ikke kunne sige det store, før det er officielt, ville han gerne sætte et par ord på Christian Sørensen.
– Jeg vil ikke sige så meget om tingene, før der er meldt noget ud om det, og jeg har ikke fulgt så meget med i, hvad der foregår rundt omkring, siger Falk med et stort grin og fortsætter:
– Christian er en, jeg har gået i klasse med tilbage i Odense, og jeg har spillet ungdomsfodbold sammen med ham.
– Jeg har haft rigtig, rigtig mange gode ture med ham uden for fodboldbanen, hvor vi har haft det sjovt, så det er dejligt at have ham i København, og det har været en fornøjelse at have en fynbo i København, så nu må vi se, hvad der sker, men det lugter af, at der er et eller andet undervejs, afslutter Rasmus Falk.
Ifølge Tipsbladets oplysninger får Christian Sørensen en treårig kontrakt i FC Midtjylland. Læs alle detaljerne her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER