PARKEN (Tipsbladet): Der sker ting og sager i FC København denne sommer.
Sune Smith-Nielsen har fået noget af en ilddåb som sportsdirektør i FCK, hvor der både kommer mange nye spillere til, mens der samtidig også skal vinkes farvel til flere.
En af dem er Christian Sørensen, der, som Tipsbladet kunne afsløre, skifter til FC Midtjylland.
Efter onsdagens kamp mod Branik Ostrava fik Christian Sørensen taget afsked med sine holdkammerater, men om han er blevet solgt, kunne Sune Smith-Nielsen ikke sige så meget om, da han blev spurgt ind til den rutinerede back.
– Vi har lige spillet en fodboldkamp, som vi er rigtig glade for, vi vandt 1-0. Så er der en dag i morgen, hvor vi må se, hvem der er her, og hvem der ikke er her.
Er der nogen, der ikke er her i morgen?
– Med det, der sker i øjeblikket, så er der vel en god sandsynlighed, at der både kommer en ny og en ud. Men jeg kan ikke love noget med det sker i øjeblikket, siger FCK-bossen.
Sune Smith-Nielsen blev også spurgt ind til, hvordan han generelt ville have det med, at man solgte en spiller til konkurrenten FC Midtjylland, hvis det skulle ske, men den hoppede FCK-bossen ikke på.
– Det er et flot scenarie, du stiller op, og jeg synes, vi skal tage det, hvis det sker en dag, siger Sune Smith-Nielsen med et stort smil.
Rasmus Falk var en af de spillere, der fik en stor krammer, og selvom Falk ikke kunne sige det store, før det er officielt, ville han gerne sætte et par ord på Christian Sørensen.
– Jeg vil ikke sige så meget om tingene, før der er meldt noget ud om det, og jeg har ikke fulgt så meget med i, hvad der foregår rundt omkring, siger Falk med et stort grin og fortsætter:
– Christian er en, jeg har gået i klasse med tilbage i Odense, og jeg har spillet ungdomsfodbold sammen med ham.
– Jeg har haft rigtig, rigtig mange gode ture med ham uden for fodboldbanen, hvor vi har haft det sjovt, så det er dejligt at have ham i København, og det har været en fornøjelse at have en fynbo i København, så nu må vi se, hvad der sker, men det lugter af, at der er et eller andet undervejs, afslutter Rasmus Falk.
Ifølge Tipsbladets oplysninger får Christian Sørensen en treårig kontrakt i FC Midtjylland. Læs alle detaljerne her.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
LIGE NU
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED