PARKEN (Tipsbladet): Der sker ting og sager i FC København denne sommer.
Sune Smith-Nielsen har fået noget af en ilddåb som sportsdirektør i FCK, hvor der både kommer mange nye spillere til, mens der samtidig også skal vinkes farvel til flere.
En af dem er Christian Sørensen, der, som Tipsbladet kunne afsløre, skifter til FC Midtjylland.
Efter onsdagens kamp mod Branik Ostrava fik Christian Sørensen taget afsked med sine holdkammerater, men om han er blevet solgt, kunne Sune Smith-Nielsen ikke sige så meget om, da han blev spurgt ind til den rutinerede back.
– Vi har lige spillet en fodboldkamp, som vi er rigtig glade for, vi vandt 1-0. Så er der en dag i morgen, hvor vi må se, hvem der er her, og hvem der ikke er her.
Er der nogen, der ikke er her i morgen?
– Med det, der sker i øjeblikket, så er der vel en god sandsynlighed, at der både kommer en ny og en ud. Men jeg kan ikke love noget med det sker i øjeblikket, siger FCK-bossen.
Sune Smith-Nielsen blev også spurgt ind til, hvordan han generelt ville have det med, at man solgte en spiller til konkurrenten FC Midtjylland, hvis det skulle ske, men den hoppede FCK-bossen ikke på.
– Det er et flot scenarie, du stiller op, og jeg synes, vi skal tage det, hvis det sker en dag, siger Sune Smith-Nielsen med et stort smil.
Rasmus Falk var en af de spillere, der fik en stor krammer, og selvom Falk ikke kunne sige det store, før det er officielt, ville han gerne sætte et par ord på Christian Sørensen.
– Jeg vil ikke sige så meget om tingene, før der er meldt noget ud om det, og jeg har ikke fulgt så meget med i, hvad der foregår rundt omkring, siger Falk med et stort grin og fortsætter:
– Christian er en, jeg har gået i klasse med tilbage i Odense, og jeg har spillet ungdomsfodbold sammen med ham.
– Jeg har haft rigtig, rigtig mange gode ture med ham uden for fodboldbanen, hvor vi har haft det sjovt, så det er dejligt at have ham i København, og det har været en fornøjelse at have en fynbo i København, så nu må vi se, hvad der sker, men det lugter af, at der er et eller andet undervejs, afslutter Rasmus Falk.
Ifølge Tipsbladets oplysninger får Christian Sørensen en treårig kontrakt i FC Midtjylland. Læs alle detaljerne her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF