PARKEN (Tipsbladet): Der sker ting og sager i FC København denne sommer.
Sune Smith-Nielsen har fået noget af en ilddåb som sportsdirektør i FCK, hvor der både kommer mange nye spillere til, mens der samtidig også skal vinkes farvel til flere.
En af dem er Christian Sørensen, der, som Tipsbladet kunne afsløre, skifter til FC Midtjylland.
Efter onsdagens kamp mod Branik Ostrava fik Christian Sørensen taget afsked med sine holdkammerater, men om han er blevet solgt, kunne Sune Smith-Nielsen ikke sige så meget om, da han blev spurgt ind til den rutinerede back.
– Vi har lige spillet en fodboldkamp, som vi er rigtig glade for, vi vandt 1-0. Så er der en dag i morgen, hvor vi må se, hvem der er her, og hvem der ikke er her.
Er der nogen, der ikke er her i morgen?
– Med det, der sker i øjeblikket, så er der vel en god sandsynlighed, at der både kommer en ny og en ud. Men jeg kan ikke love noget med det sker i øjeblikket, siger FCK-bossen.
Sune Smith-Nielsen blev også spurgt ind til, hvordan han generelt ville have det med, at man solgte en spiller til konkurrenten FC Midtjylland, hvis det skulle ske, men den hoppede FCK-bossen ikke på.
– Det er et flot scenarie, du stiller op, og jeg synes, vi skal tage det, hvis det sker en dag, siger Sune Smith-Nielsen med et stort smil.
Rasmus Falk var en af de spillere, der fik en stor krammer, og selvom Falk ikke kunne sige det store, før det er officielt, ville han gerne sætte et par ord på Christian Sørensen.
– Jeg vil ikke sige så meget om tingene, før der er meldt noget ud om det, og jeg har ikke fulgt så meget med i, hvad der foregår rundt omkring, siger Falk med et stort grin og fortsætter:
– Christian er en, jeg har gået i klasse med tilbage i Odense, og jeg har spillet ungdomsfodbold sammen med ham.
– Jeg har haft rigtig, rigtig mange gode ture med ham uden for fodboldbanen, hvor vi har haft det sjovt, så det er dejligt at have ham i København, og det har været en fornøjelse at have en fynbo i København, så nu må vi se, hvad der sker, men det lugter af, at der er et eller andet undervejs, afslutter Rasmus Falk.
Ifølge Tipsbladets oplysninger får Christian Sørensen en treårig kontrakt i FC Midtjylland. Læs alle detaljerne her.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT