FCK afværger pokalfiasko efter forlænget spilletid

FC København måtte tage forlænget spilletid i brug for at slå Thisted 3-1 i pokal-ottendedelsfinalen.



Andreas Cornelius fik onsdag genåbnet sin målkonto i FC København.

Med sine første to mål efter sit comeback i klubben var landsholdsangriberen afgørende, da FCK mødte Thisted fra 2. division i pokalturneringen.

Her var der en kvartfinalebillet på spil, og den blev sendt til København efter en FCK-sejr på 3-1. De forsvarende danske mestre måtte dog tage forlænget spilletid i brug for at vinde. I den scorede Cornelius to gange.

FC København åbnede målscoringen, da Orri Steinn Oskarsson efter lidt over 20 minutter headede bolden ind.

Men hjemmeholdet lod sig altså ikke kue af den store hovedstadsklub. Små ti minutter før pausen fik Thisted udlignet. Kamil Grabara forsøgte at nå en lidt tilfældig høj bold i FCK-feltet, men Jonas Hansen var der først og headede den i mål.

FCK kom godt ud fra pausen, og Lukas Lerager sendte efter lidt over ti minutter bolden på overliggeren, inden Grabara i den anden ende måtte hive en god redning ud af ærmet for at afværge et Thisted-mål.

Et kvarter før tid var Thisted-forsvareren Laurits Bust Sørensen helten for hjemmeholdet, da han på målstregen forhindrede bolden i at trille i mål til en ny FCK-føring.

Den forlængede spilletid var ni minutter gammel, da Andreas Cornelius efter et hjørnespark med hælen vinklede bolden i mål til 2-1.

Kun et par minutter senere var Cornelius på pletten igen. Denne gang brugte han hovedet efter et frispark ind i feltet, og så virkede kampen afgjort.

Vejle Boldklub tog onsdag aften imod AC Horsens i pokalturneringen. Kampen endte 1-0 til Vejle, men det kunne sagtens være blevet til flere mål. Begge hold kom således til en del chancer, men Mouhamadou Drammehs scoring med en halv time tilbage blev altså kampens eneste, og så røg superligaklubben ud.

/ritzau/





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Frankrig – Sverige

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM