FCK-anfører forklarer rundkreds efter AGF-kamp: Drengene er min familie

Kaptajn Zeca samlede FCK-spillerne i en klynge efter sejren over AGF i søndags og talte om familie. Nu forklarer han hvorfor.



Søndag var ikke kun en særlig dag for Zeca, fordi FC København vandt for første gang siden fyringen af Ståle Solbakken. Det var også hans datters fødselsdag, og det sammenfald inspirerede kaptajnen til at holde en kort tale for holdkammeraterne, efter de havde besejret AGF.

Her talte han om, at truppen er en familie, og hvis spillerne fortsætter med at kæmpe sammen, kommer de til at vinde mange flere kampe. Men for Zeca havde familievinklen altså dobbelt betydning.

Læs også:Fischer: Zeca havde personlig meddelelse til FCK-truppen

– Mine holdkammerater ved, at jeg er langt væk fra min rigtige familie. Og derfor er drengene min familie, når jeg er her i København. Jeg bruger meget mere tid sammen med dem end med min rigtige familie.

– Og fordi det i søndags var min yngste datters fødselsdag, var vi nødt til at vinde for begge ’familiers’ skyld. Det var bare det, jeg sagde til dem efter kampen. Og derfor var jeg ekstra glad for sejren, siger Zeca til fck.dk.

Læs også:Hjemvendt Zanka vil skabe sammenhold i FC København

Det er langt fra noget nyt, at FCK-anføreren er adskilt fra sin kone og to døtre. De bor nemlig i Portugal, og han har ikke boet sammen med dem i fem år. Men Zeca forfølger også sin fodboldkarriere for deres skyld.

– Det er rigtig hårdt for mig, og jeg savner dem rigtig meget. Det er ikke nemt, at der kan gå fire eller seks måneder, før jeg ser dem. Men jeg gør det her for dem også. Jeg ved, jeg får tid til at nyde livet med dem og se dem vokse op. Det, jeg gør, er med til at give dem et bedre liv. Et liv, jeg ikke havde, uden stress, sagde han i et interview med B.T. i fjor.

Udover at familien bor i Portugal, og Zeca i Danmark, bruger han mange af sine få klubfridage i Grækenland. Der spiller han på landsholdet.

Læs også:Kaufmann uenig med dommeren: Nummer to er tyndt
Læs også:Nicolai Poulsen om sit andet gule kort: Fischer skriger som en lille pige
Læs også:Bedst og værst: Winds Panenka-scoring var skønheden i en grim kamp






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre