FCK-anfører forklarer rundkreds efter AGF-kamp: Drengene er min familie

Kaptajn Zeca samlede FCK-spillerne i en klynge efter sejren over AGF i søndags og talte om familie. Nu forklarer han hvorfor.



Søndag var ikke kun en særlig dag for Zeca, fordi FC København vandt for første gang siden fyringen af Ståle Solbakken. Det var også hans datters fødselsdag, og det sammenfald inspirerede kaptajnen til at holde en kort tale for holdkammeraterne, efter de havde besejret AGF.

Her talte han om, at truppen er en familie, og hvis spillerne fortsætter med at kæmpe sammen, kommer de til at vinde mange flere kampe. Men for Zeca havde familievinklen altså dobbelt betydning.

Læs også:Fischer: Zeca havde personlig meddelelse til FCK-truppen

– Mine holdkammerater ved, at jeg er langt væk fra min rigtige familie. Og derfor er drengene min familie, når jeg er her i København. Jeg bruger meget mere tid sammen med dem end med min rigtige familie.

– Og fordi det i søndags var min yngste datters fødselsdag, var vi nødt til at vinde for begge ’familiers’ skyld. Det var bare det, jeg sagde til dem efter kampen. Og derfor var jeg ekstra glad for sejren, siger Zeca til fck.dk.

Læs også:Hjemvendt Zanka vil skabe sammenhold i FC København

Det er langt fra noget nyt, at FCK-anføreren er adskilt fra sin kone og to døtre. De bor nemlig i Portugal, og han har ikke boet sammen med dem i fem år. Men Zeca forfølger også sin fodboldkarriere for deres skyld.

– Det er rigtig hårdt for mig, og jeg savner dem rigtig meget. Det er ikke nemt, at der kan gå fire eller seks måneder, før jeg ser dem. Men jeg gør det her for dem også. Jeg ved, jeg får tid til at nyde livet med dem og se dem vokse op. Det, jeg gør, er med til at give dem et bedre liv. Et liv, jeg ikke havde, uden stress, sagde han i et interview med B.T. i fjor.

Udover at familien bor i Portugal, og Zeca i Danmark, bruger han mange af sine få klubfridage i Grækenland. Der spiller han på landsholdet.

Læs også:Kaufmann uenig med dommeren: Nummer to er tyndt
Læs også:Nicolai Poulsen om sit andet gule kort: Fischer skriger som en lille pige
Læs også:Bedst og værst: Winds Panenka-scoring var skønheden i en grim kamp




LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Dansk stjerne i milliontransfer

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien