FCK-angribers lejeophold ligner en fiasko

FC København-angriberen Mamoudou Karamoko har gang i et alt andet end vellykket lejeophold i Ungarn.



Mamoudou Karamoko var en rusten Skoda, da FC København forud for denne sæson udlejede angriberen til Fehervar FC, men håbet er naturligvis, at franskmanden til sommer vender tilbage til Danmark som en nypoleret Ferrari. 

Foreløbig er der dog intet, der tyder på, at Karamoko vil kunne klare at blive synet.

Den 24-årige angribers lejeophold i Ungarn tegner således til at blive en stor fiasko. I denne sæson er Mamoudou Karamoko blot startet inde i tre ligakampe for Fehervar, hvor han primært bliver brugt som indhopper, hvis han overhovedet kommer på banen. Søndag sad han på bænken i hele kampen, da Fehervar tabte 0-2 i topkampen til Ferencvaros. 

imago1030045298h

På trods af den manglende spilletid er det alligevel blevet til to scoringer i denne sæson for Mamoudou Karamoko, hvis højdepunkt faldt i en ligakamp mod Ujpest FC i starten af november sidste år. FCK-lejesvenden blev sendt i aktion efter 88 minutter ved stillingen 1-1, og på sin første boldberøring scorede han sejrsmålet til 2-1.

Ikke desto mindre er det svært at forestille sig, at nogle af parterne er interesseret i et samarbejde, der strækker sig længere end til udgangen af denne sæson, hvor lejeaftalen udløber. Tipsbladet har rakt ud til Fehervar for en kommentar om Mamoudou Karamokos situation, men den ungarske klub er ikke vendt tilbage. 

Mamoudou Karamoko har en kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. Han er noteret for 10 kampe for de danske mestre. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’