FCK bakker op om Olsson-hyldest

FC Midtjyllands fans vil vise deres støtte til Kristoffer Olsson med stående klapsalver, når de møder FC København på fredag, og det er et tiltag, som FC København håber, at deres fans respekterer og bakker op om.



Når der spilles topkamp på MCH Arena på fredag mellem FC Midtjylland og FC København, så kan man forvente, at fangrupperingerne danner fælles front for at hylde Kristoffer Olsson i det ottende spilleminut.

Der har FC Midtjylland-fansene planlagt at vise deres støtte til Kristoffer Olsson, og FC København opfordrer nu deres fremmødte fans til at respektere dette og bakke op om hyldesten. 

Det melder FC København på sin hjemmeside. 

– FCM-fansene vil vise deres støtte til Kristoffer Olsson med stående klapsalver i det 8. minut, og vi opfordrer vores fans til at respektere dette og bakke op om hyldesten.

– Alle i F.C. København ønsker Kristoffer god bedring, skriver FCK.

Kristoffer Olsson mistede den 20. februar bevidstheden i sit hjem og blev siden fragtet til Aarhus Universitetshospital, hvor han nu ligger i respirator. 

FC Midtjylland meldte tirsdag følgende ud omkring Olssons situation: 

– Kristoffer Olsson er ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, som ikke skyldes selvskade af nogen art, ligesom årsagen heller ikke skyldes udefrakommende faktorer.

– Et hold af Danmarks førende lægelige eksperter arbejder i øjeblikket på højtryk med at stille en diagnose og iværksætte den rette behandling.

– Kristoffer har siden indlæggelsen været omgivet af sin nærmeste familie og dele af FC Midtjyllands stab, og behandles af specialister på området, står der på klubbens hjemmeside.

FC Midtjylland meldte onsdag ud, at man på grund af Kristoffer Olssons situation har lukket dagens træning for medier og tilskuere.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp