FCK bakker op om Olsson-hyldest

FC Midtjyllands fans vil vise deres støtte til Kristoffer Olsson med stående klapsalver, når de møder FC København på fredag, og det er et tiltag, som FC København håber, at deres fans respekterer og bakker op om.



Når der spilles topkamp på MCH Arena på fredag mellem FC Midtjylland og FC København, så kan man forvente, at fangrupperingerne danner fælles front for at hylde Kristoffer Olsson i det ottende spilleminut.

Der har FC Midtjylland-fansene planlagt at vise deres støtte til Kristoffer Olsson, og FC København opfordrer nu deres fremmødte fans til at respektere dette og bakke op om hyldesten. 

Det melder FC København på sin hjemmeside. 

– FCM-fansene vil vise deres støtte til Kristoffer Olsson med stående klapsalver i det 8. minut, og vi opfordrer vores fans til at respektere dette og bakke op om hyldesten.

– Alle i F.C. København ønsker Kristoffer god bedring, skriver FCK.

Kristoffer Olsson mistede den 20. februar bevidstheden i sit hjem og blev siden fragtet til Aarhus Universitetshospital, hvor han nu ligger i respirator. 

FC Midtjylland meldte tirsdag følgende ud omkring Olssons situation: 

– Kristoffer Olsson er ramt af en tilsyneladende akut opstået sygdom relateret til hjernen, som ikke skyldes selvskade af nogen art, ligesom årsagen heller ikke skyldes udefrakommende faktorer.

– Et hold af Danmarks førende lægelige eksperter arbejder i øjeblikket på højtryk med at stille en diagnose og iværksætte den rette behandling.

– Kristoffer har siden indlæggelsen været omgivet af sin nærmeste familie og dele af FC Midtjyllands stab, og behandles af specialister på området, står der på klubbens hjemmeside.

FC Midtjylland meldte onsdag ud, at man på grund af Kristoffer Olssons situation har lukket dagens træning for medier og tilskuere.





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident