Sommeren er endnu ung, men FC København har allerede haft spenderebukserne på og markeret sig på transfermarkedet. , og det har ikke været nogen billig handel for de danske vicemestre.
Ifølge det hollandske medie De Telegraaf har FC København således betalt op mod to millioner euro – 15 millioner kroner – for Steve De Ridder. Beløbet er endnu ikke bekræftet fra officielt hold, men der skulle altså være tale om en ganske betragteilig sum. Andre hollandske kilder melder om en pris på omkring 11 millioner kroner, men under alle omstændigheder er det altså ikke en spiller, der kommer til Superligaen for en slik.
I Utrecht er man kede af at sige farvel til Steve De Ridder, men den økonomiske gevinst er til at tage og føle på.
– Utrecht er stadig i en position, hvor vi har brug for transfers som disse i et finansielt perspektiv. Vi forstår, at det er dårligt nyt for fansene, men vi er ikke altid i stand til at holde på spillerne, siger klubbens direktør Wilco van Schaik ifølge De Telegraaf.
Den 27-årige belgier var en stor profil for Utrecht i sidste sæson, og da han kun havde været i klubben i én sæson og havde kontrakt frem til sommeren 2016, skulle der altså et markant beløb til for at fravriste ham Utrecht. Det beløb var FC København villig til at lægge.
Steve De Ridder blev torsdag præsenteret i FC København, hvor han har underskrevet en fire-årig kontrakt.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Senegal – Irak
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Stjerne sender Sverige videre ved VM
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
