Der har været pasproblemer, besvær med at få ham i form, og senest blev sydafrikanske Luther Singh indskiftet og siden udskiftet, da det endte med et nederlag mod PAOK.
Mens man ser ud til at have ramt plet på forsvarsspiller Davit Khocholava, ser det noget mere tvivlsomt ud, når snakken falder på Luther Singh, der blev hentet i portugisiske Braga.
Sydafrikaneren har ikke virket til at være i form, og kommentator Jonas Schwartz sagde for en uge siden, at den offensive midtbanespiller lignede en, der havde spist tre burgere.
FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, køber til dels kritikken og forventer sig også mere af offensivspilleren.
I forhold til Luther har han ikke fået den start, vi havde håbet på, og vi forventer os en del mere af ham. Men lige nu er han ikke en form til at gøre en forskel, og det må vi arbejde på i dagligdagen, siger “PC” til 3+ før opgøret mod Brøndby IF og forklarer:
– Vi vidste ret hurtigt med de pasproblemer, der var, og to gange tre uger, hvor han ikke var til rådighed, at der ville være et efterslæb. Han har en del at skulle bevise – både for den generelle Superliga-fan og FCK-fansene og også for os internt.
Luther Singh, 24 år, har indtil videre spillet seks førsteholdskampe for FC København uden at vise meget.
FCK har kontrakt med ham frem til sommeren 2025 – Han er end ikke på bænken til opgøret mod Brøndby IF.
Tipsbladet.dk talte med en Luther Singh-kender, der sagde, at sydafrikaneren skal blive voksen – læs den historie her.
Du kan se hele interviewet med “PC” i afspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
