FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Sune Smith-Nielsen giver interview efter Rodrigo Huescas’ dom.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I mandags fik Rodrigo Huescas sin dom for vanvidskørsel i København, og FC Københavns mexicanske højre back er blevet idømt 20 dages fængsel samt en bøde og en advarsel om udvisning. 

Og efter domsafsigelsen mandag er der lettelse at spore hos FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, da han møder pressen onsdag eftermiddag. 

– Først og fremmest er det her en hård case. Det er hårdt for Rodrigo at skulle være i det her, og i og med at det er sket i januar, har der været lang ventetid, go det må man acceptere i et retssamfund.

– Så selvfølgelig er det en lettelse, at der langt om længe kom en dom. Og dommen var, som den er. Den er fair og hård, og det accepterer Rodrigo. Så er det selvfølgelig rart, at delen omkring udvisning ikke kom i spil, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer, at sagen som bekendt stadig kan ankes. 

I forbindelse med straffen har der været luftet muligheden for, at Rodrigo Huescas måske skal spille og træne med fodlænke i Superligaen, og det er Sune Smith-Nielsen slet ikke afvisende over for. 

– Nu må vi se, når der er afklaring på det hele. Der forholder vi også endegyldigt til det hele, men skulle det ende med, at man får lov til at træne og spille med en fodlænke af myndighederne, vurderer vi også, at det kan lade sig gøre. 

Har der fra klubbens side været ekstra fokus på at værne om Rodrigo? 

– Indtil i mandags har vi fundet den balance med, at Huescas har gjort noget rigtig, rigtig dumt, og han har gjort noget, som man på ingen måder skal gøre, og når det så er sagt, synes vi også, at det er fair at bakke en ung mand op, som møder op på arbejde her hver dag og er en del af et team og en klub. Når man først har sagt undskyld og erkendt, at man har dummet sig, er det også fair at give drengen den opbakning og støtte til at komme videre i karrieren. 

Har der ekstra været mentalt fokus på ham? 

– Selvfølgelig har der det. Det har der både internt, men også fra hans stærke bagland. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har han prøvet at gøre noget ekstra for at være et godt eksempel i den her periode? 

– Jeg synes mere, at jeg vil sige, at med det tryk og pres, der har været på ham, og hvor meget han har været frustreret over at have dummet sig, så at se en Huescas at tage tingene så professionelt og være så stærk i situationen… Det fortæller om en stærk personlighed. 

Ole Nielsen fra Frederiksberg hjælper måske ikke

FC København har varslet, at man nu har “tilføjet nye procedurer og strammet kravene i” klubbens onboarding, og her vil man fortsat kigge. 

– Det vil være super fedt, hvis vi kan undgå det i fremtiden. Det er vores intention. Men onboarding er et område, der hele tiden flytter sig. Vi har kigget mod USA og Premier League for at se, hvad man gør for at hjælpe de her fyre, og der er mange veje. Men alle de processer evaluerer vi hele tiden på. Hvad kan vi gøre mere af? Hvad skal vi måske gøre mindre af? Det er et kæmpe fokus for os, og det her har kun fået os til at speede mere om for de processer, siger FCK-bossen. 

Men kan du sige mere om, hvad det er for processer? I siger, at der er noget, I skal ind og skrue på, men hvad er det? 

– Det er jo klart, at når en spiller kommer fra et specifikt land, for eksempel Mexico, så skal man tænke, hvad vil så være det sværeste for en mexicaner at komme til København? Der var det her famøse kørekort (Huescas’ kørekort var udløbet få dage før vanvidskørslen, red.) og nogle af de praktiske ting, vi skal være mere opmærksomme på, og også hvile kulturforskelle er der.

– Vi har haft stor succes med, at da vores brasilianske spillere kommer ind i truppen, har de haft stor glæde af Cesar Santin, som jo er en gave for os. Han bor i København og har været en stor spiller i klubben og kan hjælpe. Han ved alt, hvad de gennemlever.

– Det er ikke nødvendigvis en Ole Nielsen, der er født og opvokset på Frederiksberg, der kan hjælpe med det. 

Sune Smith-Nielsen fastslår også, at man ikke kan skære alle sydamerikanere over en kamp. Det er ikke alle, der kommer fra de samme vilkår eller byer.

Rodrigo Huescas, 21 år, kom til FC København fra Cruz Azul inden den indeværende sæson.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AaB i vildt comeback

FCK bød på landsholdsmålmand

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Transferpres på Albert Grønbæk

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK