FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Sune Smith-Nielsen giver interview efter Rodrigo Huescas’ dom.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I mandags fik Rodrigo Huescas sin dom for vanvidskørsel i København, og FC Københavns mexicanske højre back er blevet idømt 20 dages fængsel samt en bøde og en advarsel om udvisning. 

Og efter domsafsigelsen mandag er der lettelse at spore hos FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, da han møder pressen onsdag eftermiddag. 

– Først og fremmest er det her en hård case. Det er hårdt for Rodrigo at skulle være i det her, og i og med at det er sket i januar, har der været lang ventetid, go det må man acceptere i et retssamfund.

– Så selvfølgelig er det en lettelse, at der langt om længe kom en dom. Og dommen var, som den er. Den er fair og hård, og det accepterer Rodrigo. Så er det selvfølgelig rart, at delen omkring udvisning ikke kom i spil, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer, at sagen som bekendt stadig kan ankes. 

I forbindelse med straffen har der været luftet muligheden for, at Rodrigo Huescas måske skal spille og træne med fodlænke i Superligaen, og det er Sune Smith-Nielsen slet ikke afvisende over for. 

– Nu må vi se, når der er afklaring på det hele. Der forholder vi også endegyldigt til det hele, men skulle det ende med, at man får lov til at træne og spille med en fodlænke af myndighederne, vurderer vi også, at det kan lade sig gøre. 

Har der fra klubbens side været ekstra fokus på at værne om Rodrigo? 

– Indtil i mandags har vi fundet den balance med, at Huescas har gjort noget rigtig, rigtig dumt, og han har gjort noget, som man på ingen måder skal gøre, og når det så er sagt, synes vi også, at det er fair at bakke en ung mand op, som møder op på arbejde her hver dag og er en del af et team og en klub. Når man først har sagt undskyld og erkendt, at man har dummet sig, er det også fair at give drengen den opbakning og støtte til at komme videre i karrieren. 

Har der ekstra været mentalt fokus på ham? 

– Selvfølgelig har der det. Det har der både internt, men også fra hans stærke bagland. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har han prøvet at gøre noget ekstra for at være et godt eksempel i den her periode? 

– Jeg synes mere, at jeg vil sige, at med det tryk og pres, der har været på ham, og hvor meget han har været frustreret over at have dummet sig, så at se en Huescas at tage tingene så professionelt og være så stærk i situationen… Det fortæller om en stærk personlighed. 

Ole Nielsen fra Frederiksberg hjælper måske ikke

FC København har varslet, at man nu har “tilføjet nye procedurer og strammet kravene i” klubbens onboarding, og her vil man fortsat kigge. 

– Det vil være super fedt, hvis vi kan undgå det i fremtiden. Det er vores intention. Men onboarding er et område, der hele tiden flytter sig. Vi har kigget mod USA og Premier League for at se, hvad man gør for at hjælpe de her fyre, og der er mange veje. Men alle de processer evaluerer vi hele tiden på. Hvad kan vi gøre mere af? Hvad skal vi måske gøre mindre af? Det er et kæmpe fokus for os, og det her har kun fået os til at speede mere om for de processer, siger FCK-bossen. 

Men kan du sige mere om, hvad det er for processer? I siger, at der er noget, I skal ind og skrue på, men hvad er det? 

– Det er jo klart, at når en spiller kommer fra et specifikt land, for eksempel Mexico, så skal man tænke, hvad vil så være det sværeste for en mexicaner at komme til København? Der var det her famøse kørekort (Huescas’ kørekort var udløbet få dage før vanvidskørslen, red.) og nogle af de praktiske ting, vi skal være mere opmærksomme på, og også hvile kulturforskelle er der.

– Vi har haft stor succes med, at da vores brasilianske spillere kommer ind i truppen, har de haft stor glæde af Cesar Santin, som jo er en gave for os. Han bor i København og har været en stor spiller i klubben og kan hjælpe. Han ved alt, hvad de gennemlever.

– Det er ikke nødvendigvis en Ole Nielsen, der er født og opvokset på Frederiksberg, der kan hjælpe med det. 

Sune Smith-Nielsen fastslår også, at man ikke kan skære alle sydamerikanere over en kamp. Det er ikke alle, der kommer fra de samme vilkår eller byer.

Rodrigo Huescas, 21 år, kom til FC København fra Cruz Azul inden den indeværende sæson.






Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet


Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Chokerende, FCK – den er helt gal

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Roony Bardghji med drømmekamp

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Dansker med kongemål mod Napoli

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch