FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I mandags fik Rodrigo Huescas sin dom for vanvidskørsel i København, og FC Københavns mexicanske højre back er blevet idømt 20 dages fængsel samt en bøde og en advarsel om udvisning.
Og efter domsafsigelsen mandag er der lettelse at spore hos FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, da han møder pressen onsdag eftermiddag.
– Først og fremmest er det her en hård case. Det er hårdt for Rodrigo at skulle være i det her, og i og med at det er sket i januar, har der været lang ventetid, go det må man acceptere i et retssamfund.
– Så selvfølgelig er det en lettelse, at der langt om længe kom en dom. Og dommen var, som den er. Den er fair og hård, og det accepterer Rodrigo. Så er det selvfølgelig rart, at delen omkring udvisning ikke kom i spil, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer, at sagen som bekendt stadig kan ankes.
I forbindelse med straffen har der været luftet muligheden for, at Rodrigo Huescas måske skal spille og træne med fodlænke i Superligaen, og det er Sune Smith-Nielsen slet ikke afvisende over for.
– Nu må vi se, når der er afklaring på det hele. Der forholder vi også endegyldigt til det hele, men skulle det ende med, at man får lov til at træne og spille med en fodlænke af myndighederne, vurderer vi også, at det kan lade sig gøre.
Har der fra klubbens side været ekstra fokus på at værne om Rodrigo?
– Indtil i mandags har vi fundet den balance med, at Huescas har gjort noget rigtig, rigtig dumt, og han har gjort noget, som man på ingen måder skal gøre, og når det så er sagt, synes vi også, at det er fair at bakke en ung mand op, som møder op på arbejde her hver dag og er en del af et team og en klub. Når man først har sagt undskyld og erkendt, at man har dummet sig, er det også fair at give drengen den opbakning og støtte til at komme videre i karrieren.
Har der ekstra været mentalt fokus på ham?
– Selvfølgelig har der det. Det har der både internt, men også fra hans stærke bagland.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Har han prøvet at gøre noget ekstra for at være et godt eksempel i den her periode?
– Jeg synes mere, at jeg vil sige, at med det tryk og pres, der har været på ham, og hvor meget han har været frustreret over at have dummet sig, så at se en Huescas at tage tingene så professionelt og være så stærk i situationen… Det fortæller om en stærk personlighed.
Ole Nielsen fra Frederiksberg hjælper måske ikke
FC København har varslet, at man nu har “tilføjet nye procedurer og strammet kravene i” klubbens onboarding, og her vil man fortsat kigge.
– Det vil være super fedt, hvis vi kan undgå det i fremtiden. Det er vores intention. Men onboarding er et område, der hele tiden flytter sig. Vi har kigget mod USA og Premier League for at se, hvad man gør for at hjælpe de her fyre, og der er mange veje. Men alle de processer evaluerer vi hele tiden på. Hvad kan vi gøre mere af? Hvad skal vi måske gøre mindre af? Det er et kæmpe fokus for os, og det her har kun fået os til at speede mere om for de processer, siger FCK-bossen.
Men kan du sige mere om, hvad det er for processer? I siger, at der er noget, I skal ind og skrue på, men hvad er det?
– Det er jo klart, at når en spiller kommer fra et specifikt land, for eksempel Mexico, så skal man tænke, hvad vil så være det sværeste for en mexicaner at komme til København? Der var det her famøse kørekort (Huescas’ kørekort var udløbet få dage før vanvidskørslen, red.) og nogle af de praktiske ting, vi skal være mere opmærksomme på, og også hvile kulturforskelle er der.
– Vi har haft stor succes med, at da vores brasilianske spillere kommer ind i truppen, har de haft stor glæde af Cesar Santin, som jo er en gave for os. Han bor i København og har været en stor spiller i klubben og kan hjælpe. Han ved alt, hvad de gennemlever.
– Det er ikke nødvendigvis en Ole Nielsen, der er født og opvokset på Frederiksberg, der kan hjælpe med det.
Sune Smith-Nielsen fastslår også, at man ikke kan skære alle sydamerikanere over en kamp. Det er ikke alle, der kommer fra de samme vilkår eller byer.
Rodrigo Huescas, 21 år, kom til FC København fra Cruz Azul inden den indeværende sæson.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL