FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Sune Smith-Nielsen giver interview efter Rodrigo Huescas’ dom.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I mandags fik Rodrigo Huescas sin dom for vanvidskørsel i København, og FC Københavns mexicanske højre back er blevet idømt 20 dages fængsel samt en bøde og en advarsel om udvisning. 

Og efter domsafsigelsen mandag er der lettelse at spore hos FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, da han møder pressen onsdag eftermiddag. 

– Først og fremmest er det her en hård case. Det er hårdt for Rodrigo at skulle være i det her, og i og med at det er sket i januar, har der været lang ventetid, go det må man acceptere i et retssamfund.

– Så selvfølgelig er det en lettelse, at der langt om længe kom en dom. Og dommen var, som den er. Den er fair og hård, og det accepterer Rodrigo. Så er det selvfølgelig rart, at delen omkring udvisning ikke kom i spil, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer, at sagen som bekendt stadig kan ankes. 

I forbindelse med straffen har der været luftet muligheden for, at Rodrigo Huescas måske skal spille og træne med fodlænke i Superligaen, og det er Sune Smith-Nielsen slet ikke afvisende over for. 

– Nu må vi se, når der er afklaring på det hele. Der forholder vi også endegyldigt til det hele, men skulle det ende med, at man får lov til at træne og spille med en fodlænke af myndighederne, vurderer vi også, at det kan lade sig gøre. 

Har der fra klubbens side været ekstra fokus på at værne om Rodrigo? 

– Indtil i mandags har vi fundet den balance med, at Huescas har gjort noget rigtig, rigtig dumt, og han har gjort noget, som man på ingen måder skal gøre, og når det så er sagt, synes vi også, at det er fair at bakke en ung mand op, som møder op på arbejde her hver dag og er en del af et team og en klub. Når man først har sagt undskyld og erkendt, at man har dummet sig, er det også fair at give drengen den opbakning og støtte til at komme videre i karrieren. 

Har der ekstra været mentalt fokus på ham? 

– Selvfølgelig har der det. Det har der både internt, men også fra hans stærke bagland. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har han prøvet at gøre noget ekstra for at være et godt eksempel i den her periode? 

– Jeg synes mere, at jeg vil sige, at med det tryk og pres, der har været på ham, og hvor meget han har været frustreret over at have dummet sig, så at se en Huescas at tage tingene så professionelt og være så stærk i situationen… Det fortæller om en stærk personlighed. 

Ole Nielsen fra Frederiksberg hjælper måske ikke

FC København har varslet, at man nu har “tilføjet nye procedurer og strammet kravene i” klubbens onboarding, og her vil man fortsat kigge. 

– Det vil være super fedt, hvis vi kan undgå det i fremtiden. Det er vores intention. Men onboarding er et område, der hele tiden flytter sig. Vi har kigget mod USA og Premier League for at se, hvad man gør for at hjælpe de her fyre, og der er mange veje. Men alle de processer evaluerer vi hele tiden på. Hvad kan vi gøre mere af? Hvad skal vi måske gøre mindre af? Det er et kæmpe fokus for os, og det her har kun fået os til at speede mere om for de processer, siger FCK-bossen. 

Men kan du sige mere om, hvad det er for processer? I siger, at der er noget, I skal ind og skrue på, men hvad er det? 

– Det er jo klart, at når en spiller kommer fra et specifikt land, for eksempel Mexico, så skal man tænke, hvad vil så være det sværeste for en mexicaner at komme til København? Der var det her famøse kørekort (Huescas’ kørekort var udløbet få dage før vanvidskørslen, red.) og nogle af de praktiske ting, vi skal være mere opmærksomme på, og også hvile kulturforskelle er der.

– Vi har haft stor succes med, at da vores brasilianske spillere kommer ind i truppen, har de haft stor glæde af Cesar Santin, som jo er en gave for os. Han bor i København og har været en stor spiller i klubben og kan hjælpe. Han ved alt, hvad de gennemlever.

– Det er ikke nødvendigvis en Ole Nielsen, der er født og opvokset på Frederiksberg, der kan hjælpe med det. 

Sune Smith-Nielsen fastslår også, at man ikke kan skære alle sydamerikanere over en kamp. Det er ikke alle, der kommer fra de samme vilkår eller byer.

Rodrigo Huescas, 21 år, kom til FC København fra Cruz Azul inden den indeværende sæson.





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Dyr dansk bomber til Everton?

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FCM uden syv mand mod Brann

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’