Efter lang tids venten er Peter Christiansen endelig tiltrådt som sportsdirektør i FC København. Det sker fem måneder efter, at løverne lokkede ham til hovedstaden fra AGF.
Netop i forhold til skilsmissen med AGF er der én ting, Peter Christiansen fortryder – han er ærgerlig over den måde, han leverede sin opsigelse på. Det fortæller han i Købmændenes Klub på Discovery +.
Beskeden blev i al hast overbragt AGF-direktør Jacob Nielsen, der havde en travl morgen.
– I og med at jeg besluttede, at nu havde jeg truffet en beslutning, så blev det dén morgen, og det var jo ikke optimalt i og med, at man også skal respektere folks kalender, så det var for kort, og det var for hurtigt ind i et lokale og så videre, og hvis vi kigger tilbage, kunne jeg have gjort det bedre, siger “PC” i Købmændenes Klub.
Adsprugt om Jacob Nielsen blev sur, svarer FCK-bossen:
– Ja, det var ikke den skønneste situation lige der. Jeg ved ikke, om jeg synes, han blev sur, men det er klart, at når man kender hinanden, kan man jo godt se, når det gør ondt på dem, man er tæt på, og jeg tror måske mere, at det var…ja, det var sådan et spændingsfelt, vi stod i der.
At Jacob Nielsen var sur på Peter Christiansen, lagde AGF-direktøren slet ikke skjul på, da han blev interviewet af TV3 Sport på dagen for “PC”s opsigelse.
– Jeg har ikke spist siden. Jeg mistede appetitten.
– Selvfølgelig er man påvirket. “PC” har gjort et fantastisk stykke arbejde. Jeg har arbejdet sammen med ham siden 2007, tror jeg. Jeg hentede ham til Randers som spiller i 2006, og det var tydeligt en fejl, men jeg skulle have noget for lønkronerne, så han kom op på kontoret og viste talenter i forhold til at hente spillere. Vi passede meget godt sammen på godt og ondt. Så jeg tager det lidt som et personligt nederlag. Det gør jeg da, sagde Jacob Nielsen blandt andet i interviewet.
Peter Christiansen havde første arbejdsdag i FC København 1. april – se her, hvor meget sportsdirektøren angiveligt tjener i FCK.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
DAGENS SPILFORSLAG
AGF presser sig til nødvendig sejr i Farum
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
