FCK-boss om brud med AGF: Det her fortryder jeg

Peter Christiansen er særligt ked af én ting i forbindelse med sit brud med AGF.



Efter lang tids venten er Peter Christiansen endelig tiltrådt som sportsdirektør i FC København. Det sker fem måneder efter, at løverne lokkede ham til hovedstaden fra AGF.

Netop i forhold til skilsmissen med AGF er der én ting, Peter Christiansen fortryder – han er ærgerlig over den måde, han leverede sin opsigelse på. Det fortæller han i Købmændenes Klub på Discovery +.

Beskeden blev i al hast overbragt AGF-direktør Jacob Nielsen, der havde en travl morgen.

– I og med at jeg besluttede, at nu havde jeg truffet en beslutning, så blev det dén morgen, og det var jo ikke optimalt i og med, at man også skal respektere folks kalender, så det var for kort, og det var for hurtigt ind i et lokale og så videre, og hvis vi kigger tilbage, kunne jeg have gjort det bedre, siger “PC” i Købmændenes Klub.

Adsprugt om Jacob Nielsen blev sur, svarer FCK-bossen:

– Ja, det var ikke den skønneste situation lige der. Jeg ved ikke, om jeg synes, han blev sur, men det er klart, at når man kender hinanden, kan man jo godt se, når det gør ondt på dem, man er tæt på, og jeg tror måske mere, at det var…ja, det var sådan et spændingsfelt, vi stod i der.

At Jacob Nielsen var sur på Peter Christiansen, lagde AGF-direktøren slet ikke skjul på, da han blev interviewet af TV3 Sport på dagen for “PC”s opsigelse.

– Jeg har ikke spist siden. Jeg mistede appetitten.

– Selvfølgelig er man påvirket. “PC” har gjort et fantastisk stykke arbejde. Jeg har arbejdet sammen med ham siden 2007, tror jeg. Jeg hentede ham til Randers som spiller i 2006, og det var tydeligt en fejl, men jeg skulle have noget for lønkronerne, så han kom op på kontoret og viste talenter i forhold til at hente spillere. Vi passede meget godt sammen på godt og ondt. Så jeg tager det lidt som et personligt nederlag. Det gør jeg da, sagde Jacob Nielsen blandt andet i interviewet.

Peter Christiansen havde første arbejdsdag i FC København 1. april – se her, hvor meget sportsdirektøren angiveligt tjener i FCK.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Liverpool – Brentford

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne