FCK-boss om brud med AGF: Det her fortryder jeg

Peter Christiansen er særligt ked af én ting i forbindelse med sit brud med AGF.



Efter lang tids venten er Peter Christiansen endelig tiltrådt som sportsdirektør i FC København. Det sker fem måneder efter, at løverne lokkede ham til hovedstaden fra AGF.

Netop i forhold til skilsmissen med AGF er der én ting, Peter Christiansen fortryder – han er ærgerlig over den måde, han leverede sin opsigelse på. Det fortæller han i Købmændenes Klub på Discovery +.

Beskeden blev i al hast overbragt AGF-direktør Jacob Nielsen, der havde en travl morgen.

– I og med at jeg besluttede, at nu havde jeg truffet en beslutning, så blev det dén morgen, og det var jo ikke optimalt i og med, at man også skal respektere folks kalender, så det var for kort, og det var for hurtigt ind i et lokale og så videre, og hvis vi kigger tilbage, kunne jeg have gjort det bedre, siger “PC” i Købmændenes Klub.

Adsprugt om Jacob Nielsen blev sur, svarer FCK-bossen:

– Ja, det var ikke den skønneste situation lige der. Jeg ved ikke, om jeg synes, han blev sur, men det er klart, at når man kender hinanden, kan man jo godt se, når det gør ondt på dem, man er tæt på, og jeg tror måske mere, at det var…ja, det var sådan et spændingsfelt, vi stod i der.

At Jacob Nielsen var sur på Peter Christiansen, lagde AGF-direktøren slet ikke skjul på, da han blev interviewet af TV3 Sport på dagen for “PC”s opsigelse.

– Jeg har ikke spist siden. Jeg mistede appetitten.

– Selvfølgelig er man påvirket. “PC” har gjort et fantastisk stykke arbejde. Jeg har arbejdet sammen med ham siden 2007, tror jeg. Jeg hentede ham til Randers som spiller i 2006, og det var tydeligt en fejl, men jeg skulle have noget for lønkronerne, så han kom op på kontoret og viste talenter i forhold til at hente spillere. Vi passede meget godt sammen på godt og ondt. Så jeg tager det lidt som et personligt nederlag. Det gør jeg da, sagde Jacob Nielsen blandt andet i interviewet.

Peter Christiansen havde første arbejdsdag i FC København 1. april – se her, hvor meget sportsdirektøren angiveligt tjener i FCK.





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Jakob Poulsen uddeler topkarakter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona