En sand bombe sprang i Superligaen fredag eftermiddag.
FC København bekræftede tilgangen af Peter “PC” Christiansen fra AGF som ny sportsdirektør, og han tiltræder i københavnerklubben til april efter næsten fem år hos århusianerne.
I stedet overtager Jacob Nielsen, der er AGF’s administrerende direktør, tjansen som sportschef midlertidigt. Og Jacob Nielsen var alt andet end tilfreds med “PC”, da han modtog beskeden omkring klokken ni fredag formiddag.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?
– Jeg har ikke spist siden. Jeg mistede appetitten, siger Jacob Nielsen til TV3 Sport fredag aften og tilføjer:
– Selvfølgelig er man påvirket. “PC” har gjort et fantastisk stykke arbejde. Jeg har arbejdet sammen med ham siden 2007, tror jeg. Jeg hentede ham til Randers som spiller i 2006, og det var tydeligt en fejl, men jeg skulle have noget for lønkronerne, så han kom op på kontoret og viste talenter i forhold til at hente spillere. Vi passede meget godt sammen på godt og ondt. Så jeg tager det lidt som et personligt nederlag. Det gør jeg da.
Jacob Nielsen er heller ikke den eneste, der er påvirket, fortæller han. Også i spillertruppen var de utilfredse med Peter Christiansens valg.
Læs også:AGF-ekspert: Det bliver ikke svært at finde afløser for ‘PC’
– Jeg vil gerne give et eksempel. Der var en spiller, som kom ind på kontoret, hvor jeg gik ud, fordi en telefon ringede. “PC” fortalte mig efterfølgende med tårer i øjnene, at han havde fået en ordentlig sviner, fordi han havde forladt klubben og holdet.
– Det kan jeg godt lide. Jeg har det godt med, at man ikke er elsket det sted, man forlader. Det har jeg selv prøvet her, hvor vi står, og det giver mig en god fornemmelse, at man er hadet. Det fortæller endnu mere om, at man har gjort et godt stykke arbejde, så der er grund til at hade “PC” rigtig meget nu, siger Jacob Nielsen.
Selvom “PC” først tiltræder i FC København til april, når hans opsigelsesperiode udløber, kommer han ikke til at arbejde i AGF indtil da. Han er suspenderet.
Læs også:Ny FCK-sportsdirektørs første ord efter skiftet fra Superliga-rival
Læs også:Bombe i Superligaen: FCK stjæler sportsdirektør fra konkurrent
Læs også:Bach Bak: Det har FC Midtjylland lært af denne sæson
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
Voldsom kritik
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
