En sand bombe sprang i Superligaen fredag eftermiddag.
FC København bekræftede tilgangen af Peter “PC” Christiansen fra AGF som ny sportsdirektør, og han tiltræder i københavnerklubben til april efter næsten fem år hos århusianerne.
I stedet overtager Jacob Nielsen, der er AGF’s administrerende direktør, tjansen som sportschef midlertidigt. Og Jacob Nielsen var alt andet end tilfreds med “PC”, da han modtog beskeden omkring klokken ni fredag formiddag.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?
– Jeg har ikke spist siden. Jeg mistede appetitten, siger Jacob Nielsen til TV3 Sport fredag aften og tilføjer:
– Selvfølgelig er man påvirket. “PC” har gjort et fantastisk stykke arbejde. Jeg har arbejdet sammen med ham siden 2007, tror jeg. Jeg hentede ham til Randers som spiller i 2006, og det var tydeligt en fejl, men jeg skulle have noget for lønkronerne, så han kom op på kontoret og viste talenter i forhold til at hente spillere. Vi passede meget godt sammen på godt og ondt. Så jeg tager det lidt som et personligt nederlag. Det gør jeg da.
Jacob Nielsen er heller ikke den eneste, der er påvirket, fortæller han. Også i spillertruppen var de utilfredse med Peter Christiansens valg.
Læs også:AGF-ekspert: Det bliver ikke svært at finde afløser for ‘PC’
– Jeg vil gerne give et eksempel. Der var en spiller, som kom ind på kontoret, hvor jeg gik ud, fordi en telefon ringede. “PC” fortalte mig efterfølgende med tårer i øjnene, at han havde fået en ordentlig sviner, fordi han havde forladt klubben og holdet.
– Det kan jeg godt lide. Jeg har det godt med, at man ikke er elsket det sted, man forlader. Det har jeg selv prøvet her, hvor vi står, og det giver mig en god fornemmelse, at man er hadet. Det fortæller endnu mere om, at man har gjort et godt stykke arbejde, så der er grund til at hade “PC” rigtig meget nu, siger Jacob Nielsen.
Selvom “PC” først tiltræder i FC København til april, når hans opsigelsesperiode udløber, kommer han ikke til at arbejde i AGF indtil da. Han er suspenderet.
Læs også:Ny FCK-sportsdirektørs første ord efter skiftet fra Superliga-rival
Læs også:Bombe i Superligaen: FCK stjæler sportsdirektør fra konkurrent
Læs også:Bach Bak: Det har FC Midtjylland lært af denne sæson
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
