Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Tiende runde i Superligaen står for døren, og der er kampe på programmet fredag, lørdag, søndag og mandag. Det hele starter fredag aften i Randers, hvor OB kommer på besøg.

Vi ser her nærmere på de nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden den kommende runde.

Får Lucas Andersen bugt med sin måltørke?

Lucas Andersen er den største stjerne i AaB og en markant profil i hele Superligaen. Det er der helt sikkert mange nordjyder, der efterlyser, at han igen begynder at vise på fodboldbanen.

Bevares, AaB-kaptajnen er stadig på vej tilbage i fulde omdrejninger efter sin lange skadespause, men han er startet inde i de seneste seks kampe, og søndag spillede han fuld tid mod FC Nordsjælland, så han er ved at være der.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AGF

Det er blevet til nul mål og en enkelt assist i denne sæson, og Lucas Andersen har ikke scoret i Superligaen siden 7. juni, så man kan godt tale om en lille måltørke. 

Nu skal han forsøge at få hul på bylden, når AaB møder FC Midtjylland

Får Finnbogason hævn over Vejle?

Der findes mange måder at blive skilt på. Vejle og Kjartan Finnbogasons måde var ikke den kønneste.

Den islandske angriber var på banen i Vejles første kamp i denne sæson, men han startede ikke inde, og efterfølgende kritiserede han klubbens ledelse. Finnbogason røg efterfølgende af holdet, og på sidstedagen af transfervinudet fik han ophævet kontrakten.

Læs også:Optakt: AC Horsens – Vejle Boldklub

Derfor kunne han kvit og frit vende tilbage til AC Horsens, der søndag møder Vejle Boldklub. Kjartan Finnbogason er tilbage fra karantæne, og mon ikke, at han ekstra gerne vil på scoringstavlen og få en lille, personlig hævn over Vejle?

Synker FC København endnu dybere?

Hver runde er i øjeblikket et bjerg, der skal bestiges for FC København. Og der er langt til toppen.

I Superliga-tabellen gælder det ganske bogstaveligt, at der er langt til toppen. Jess Thorups tropper er ni point efter FC Midtjylland på førstepladsen, og man skal efterhånden være ganske optimistisk anlagt, hvis man skal tro på et FCK-mesterskab. Ikke fordi, at ni point ikke kan indhentes, men fordi spillet har været himmelråbende sløjt. 

FC København har ikke en eneste spiller i defensiven, der ikke har en A-landskamp på CV’et. Det er lige fra tredjemålmand Stephan Andersen til reservebacken Bryan Oviedo. Alligevel er FCK det hold, der har indkasseret flest mål i Superligaen i denne sæson. Man begriber næsten ikke, hvad det er, man ser.

Nu venter et opgør mod SønderjyskE, der har haft en forrygende sæson og indtager andenpladsen. Det kan meget vel blive endnu en træls dag på kontoret for Danmarks dyreste fodboldhold. 

Læs også:Optakt: Randers FC – OB
Læs også:El Diego i ørkenen: Da Tipsbladet mødte verdensstjernen Maradona
Læs også:Dybt uenig med Solbakken: Det vil jeg gerne udstede et dementi på




Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er


Her kan du se Tottenham mod FC København

I spil til stort job? Peger på danskere

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Prøver at lokke FC København-stjerne

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Riemer forklarer store overraskelser

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Glen Riddersholm teaser

AaB vil have 75 millioner kroner

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

David Nielsen, den er til dig!

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Thomas Frank har fået en undskyldning

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Deler godt FC København-nyt

– Brøndby har min støtte

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Steve Cooper overrasker stort

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF