AGF-ekspert: Det bliver ikke svært at finde afløser for ‘PC’

Dog er Århus Stiftstidende-chefredaktør Jan Schouby er ikke i tvivl om, at Peter Christiansens afløser nok skal komme uden de store problemer.



Fredag blev der sat navn på FC Københavns nye sportsdirektør, som bliver Peter Christiansen, som kommer fra en rolle som sportschef hos rivalerne fra AGF. Det er noget, som har efterladt den aarhusianske klub i chok.

Det fortæller Århus Stiftstidendes chefredaktør Jan Schouby, som har fulgt klubben særdeles tæt i årevis, til sin avis.

Læs også:FCK henter endnu en fra rivalerne: Brøndby-mand blev hurtigt overbevist

Her peger han på, at man i AGF ikke havde set sådan et skifte komme, og at det ville være utænkeligt at se ‘PC’ skifte fra AGF til FC København, der har været uden en person i sportsdirektør-rollen siden Ståle Solbakken blev fyret som manager i klubben i begyndelsen af oktober.

Schouby peger dog også på, at klubben nu er i gang med at finde en erstatning for Peter Christiansen, og det skulle ikke skabe de store vanskeligheder, da Aarhus-klubben er meget eftertragtet at komme til, mener Stiften-chefredaktøren.

Læs også:Ny FCK-sportsdirektørs første ord efter skiftet fra Superliga-rival

– AGF har ikke en afløser her og nu. For de har slet ikke set det komme. Derfor gør PCs afgang også ekstra ondt på dem. Ikke mindst på Jacob Nielsen, der har kørt et tæt parløb med PC i mange år, siger han og fortsætter:

– Men præcis som FC København er et skridt op i forhold til AGF, så vil der også være massere af dygtige sportschef-emner i stort set alle andre klubber end FCK og Midtjylland, som vil elske at komme til AGF. Det vil være skridt frem for dem, som det er for PC at tage til FCK. Så det bliver under ingen omstændigheder svært for AGF at finde en ny mand. Det bliver bare et spørgsmål om at vælge den rigtige, forklarer Schouby.

Peter Christiansen spillede selv i sin aktive karriere for FC København i perioden mellem 1999 og 2005. Han kom til AGF som chefscout i 2015, hvorefter han blev forfremmet til sportschef.

Læs også:AGF mister sportschefen: Suspenderer ham øjeblikkeligt
Læs også:Bombe i Superligaen: FCK stjæler sportsdirektør fra konkurrent
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Randers kæmper sig tilbage to gange

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF