AGF-ekspert: Det bliver ikke svært at finde afløser for ‘PC’

Dog er Århus Stiftstidende-chefredaktør Jan Schouby er ikke i tvivl om, at Peter Christiansens afløser nok skal komme uden de store problemer.



Fredag blev der sat navn på FC Københavns nye sportsdirektør, som bliver Peter Christiansen, som kommer fra en rolle som sportschef hos rivalerne fra AGF. Det er noget, som har efterladt den aarhusianske klub i chok.

Det fortæller Århus Stiftstidendes chefredaktør Jan Schouby, som har fulgt klubben særdeles tæt i årevis, til sin avis.

Læs også:FCK henter endnu en fra rivalerne: Brøndby-mand blev hurtigt overbevist

Her peger han på, at man i AGF ikke havde set sådan et skifte komme, og at det ville være utænkeligt at se ‘PC’ skifte fra AGF til FC København, der har været uden en person i sportsdirektør-rollen siden Ståle Solbakken blev fyret som manager i klubben i begyndelsen af oktober.

Schouby peger dog også på, at klubben nu er i gang med at finde en erstatning for Peter Christiansen, og det skulle ikke skabe de store vanskeligheder, da Aarhus-klubben er meget eftertragtet at komme til, mener Stiften-chefredaktøren.

Læs også:Ny FCK-sportsdirektørs første ord efter skiftet fra Superliga-rival

– AGF har ikke en afløser her og nu. For de har slet ikke set det komme. Derfor gør PCs afgang også ekstra ondt på dem. Ikke mindst på Jacob Nielsen, der har kørt et tæt parløb med PC i mange år, siger han og fortsætter:

– Men præcis som FC København er et skridt op i forhold til AGF, så vil der også være massere af dygtige sportschef-emner i stort set alle andre klubber end FCK og Midtjylland, som vil elske at komme til AGF. Det vil være skridt frem for dem, som det er for PC at tage til FCK. Så det bliver under ingen omstændigheder svært for AGF at finde en ny mand. Det bliver bare et spørgsmål om at vælge den rigtige, forklarer Schouby.

Peter Christiansen spillede selv i sin aktive karriere for FC København i perioden mellem 1999 og 2005. Han kom til AGF som chefscout i 2015, hvorefter han blev forfremmet til sportschef.

Læs også:AGF mister sportschefen: Suspenderer ham øjeblikkeligt
Læs også:Bombe i Superligaen: FCK stjæler sportsdirektør fra konkurrent
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger på dansker

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen