FCK-boss om transfers: Dette kigger vi på

Peter Christiansen, sportsdirektør i FC København, giver en lille transferopdatering over for Viaplay.



FC København spiller søndag deres sidste Superliga-kamp i 2022, og når vi igen skal se “Løverne” på banen i 2023, kan det være med nogle nye spillere bliver iblandt.

Før forårssæsonen sparkes i gang er der nemlig et transfervindue, og her er det ikke udelukket, at FC København går ud og jagter nogle forstærkninger til offensiven. Det siger Peter Christiansen, sportsdirektøren i FC København, til Viaplay i optakten til søndagens kamp mod AGF.

– Det kan godt være. Men lært af skade kommer jeg ikke til at snakke om transfervinduer, eller hvilke spillere vi kigger på. Vi er rigtig glade for vores nuværende gruppe, og vi har skiftet kraftigt ud de seneste transfervinduer. Lige nu handler det – som (cheftræner Jacob) Neestrup også sagde – at få tid med den her gruppe sammen på træningsbanen.

– Men selvfølgelig kigger vi på, om der kan være en eller to, der kan gøre os endnu mere solide og måske endnu mere sprudlende offensivt, siger “PC” til Viaplay.

Og hvis der skal nye folk til, er det spillere, der skal kunne bidrage fra dag ét.

– Vi har jo en super talentfuld gruppe spillere, og vi skal passe på, at vi ikke får spillere ind, der kan komme til at skygge for dem. Det er spillere, der skal kunne gøre en forskel, fra vi starter i februar. Det er den type spillere, vi kigger på i det her vindue, siger FC København-direktøren.

“PC” blev også spurgt ind til de konstante rygter om, at FC København kan hente fanfavoritten Thomas Delaney hjem fra Sevilla. Men det var ikke nogle rygter, sportsdirektøren ville puste yderligere til. 

– Vi har faktisk forsøgt at dæmpe snakken om Thomas Delaney, for det handler stadig om, hvad han skal og vil, og hvor han er i sin karriere. Nu har han et VM, og det synes jeg, at han skal have lov til at koncentrere sig om. Så med al den spekulation, der kan være, så synes jeg, at vi skal have respekt for ham, siger han.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard