FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København smed point mod AaB i weekenden og skal spille mod Chelsea torsdag aften, men det er ikke det sportslige, der har været i fokus i denne uges historier om “løverne”.
I stedet har sagen om storaktionær Lars Seiers kritik af Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, i et Facebook-opslag fyldt en masse. Det har fået fotograf Jan Grarup til at trække sig som klubambassadør, mens Ståle Solbakken over for Tipsbladet har rettet skarp kritik af FC København-aktionæren.
Onsdag formiddag stiller FC København-direktør Jacob Lauesen op til interview med Tipsbladet og den øvrige presse på træningsanlægget 10’eren, og her erklærer han sig overrasket over, hvad opslaget har medført af reaktioner.
– Weekenden blev lidt anderledes, og den her uge er også blevet lidt anderledes på grund af det. Jeg synes, det er overraskende, hvor mange mennesker der betvivler, hvad FC Københavns holdning er, efter hvad en mindretalsaktionærs udtrykker på et socialt medie.
– Jeg synes vores indstats i klubben har været meget, meget svær at betvivle. Vi har lavet indsamlinger af den ene og den anden slags. Vi har stadigvæk ukrainere ansat i en jobskole. Vi havde en meget rørende situation omkring Davit Khocholavas svigerfar, som tragisk omkom i en krig. Det er vigtigt at sige om alt det her, at det er meget alvorligt.
– En enkelt aktionærs holdninger på et socialt medie definerer ikke FC Københavns holdninger og værdier. Så simpelt er det, siger Jacob Lauesen til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:
– Vi er jo et sted, hvor vi også sætter ytringsfriheden meget højt, og på det her punkt må Lars Seier og jeg være enige om at være uenige. Hvis han sad og var bestyrelsesformand, ville han tale på vegne af virksomheden. Nu når jeg taler med jer, taler jeg ikke på vegne af mig selv, men på vegne af FC København. Ytringsfriheden har vidde rammer, selvom vi er uenige.
Er du irriteret over, at det skal fylde så meget op til en af sæsonens vigtige kampe?
– Ja, timingen er da dårlig. Det vil være mærkeligt at sige andet. Og jeg er da også irriteret over, at det skal fylde i det hele taget. Timingen er irriterende, men det ville den være uanset, hvornår det var, siger han.
En fotograf har trukket sig som ambassadør. Kan du mærke, at det påvirker sponsorer og andre interessenter?
– Vi har fået henvendelser, og det er også derfor, vi står her i dag. Vi har fået flere henvendelser fra medierne end vores partnere, og medierne har også henvendt sig til dem, men vi monitorerer situationen nøje. Vi må ikke negligere, at det her handler om, at nogle dør i et andet land, mens vi står her, og der har klubben den holdning, at det skal stoppes hurtigst muligt.
Har du talt med Lars Seier om sagen?
– Ja, selvfølgelig har vi lige været i kontakt om det. Ellers kunne jeg ikke sige, at vi er enige om at være uenige, siger Jacob Lauesen.
Kritikken af Volodymyr Zelenskyj kom i kølvandet på, at den ukrainske præsident havde haft et ophedet møde med USA’s præsident, Donald Trump. FC København-direktøren fastslår, at klubben ikke har en holdning til amerikansk politik.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.