BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var drama nok til at lave en meget lang video med højdepunkter fra søndagens derby, men det flotteste højdepunkt af dem alle stod Mohamed Elyounoussi formentlig for med sin fantastiske scoring til 2-1.
FCK-stjernen modtog bolden på kanten af feltet, tog et par træk og lagde bolden til rette for venstrebenet, før han på smuk vis lagde bolden i det fjerne hjørne.
Den scoring sikrede nordmanden, der kaldes “Moi”, en rolle som matchvinder, og efter kampen har Jacob Neestrup også kun ros til overs for scoringen.
– Det er der, hvor jeg på den ene side er priviligeret, fordi jeg har så mange topspillere, der starter og starter ude.
– Det er sådan en aktion, hvor det er en topspiller med en topaktion. Det er også de forventninger, vi skal have til vores bedste spillere, og det er et fremragende mål, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Artiklen fortsætter efter billedet…
FCK-bænken til søndagens kamp viser netop, hvor – i hans egne ord – priviligeret Neestrup er.
Rasmus Falk, Viktor Claesson, Birger Meling og Lukas Lerager var blot nogle af de spillere, der startede på FC Københavns bænk. En bænk, træneren mener viser, at “løverne” har bedre dybde end Brøndby.
– Meget. Og det siger jeg med al respekt for vores modstander. Jeg kan konstatere, at vi har været bedre end dem – også i det derby, vi ender med at tabe i Parken – i slutningen af kampene. Mathias Kvistgaarden er den spiller, der har gjort klart mest ondt på os i min tid.
Sejren i søndagens derby viser også FC Københavns vedholdenhed, mener Neestrup.
– Det er et udtryk for, at når vi er presset helt op i hjørnet, kan vi komme ud. Men vi er ikke i mål endnu. Det er også et udtryk for, som jeg har sagt hele tiden – både da Klaiber scorede i det forrige derby og da vi tabte i Farum og i Herning – vi giver ikke op. Punktum. Mange har haft os ude undervejs, men vi giver ikke op, siger han og tilføjer:
– Vi ved jo godt, hvad vores målsætning er, og den skal vi kæmpe for til sidste øjeblik. Jeg tror bare, at som jeg sagde til spillerne på taktikmødet inden den her kamp: Hvem sagde det ville blive nemt at vinde mesterskab nummer tre i streg? Det har FC København gjort én gang før, og det må der være en årsag til. Alle vil jo have det, der er vores. Jeg synes, det er flot kommet tilbage indtil videre.
FC København topper Superligaen med to point ned til Brøndby IF på tredjepladsen. FC Midtjylland er á point med FCK, men har en dårligere målscore.

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt