FCK-boss slår fast: Han er ved at blive solgt

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen fastslår, at der stadig er mange gøremål i transfervinduet. Offensiven skal forstærkes.



Johan Guadagno, Kamil Grabara, Kevin Diks og Davit Khocholava er nye i FC København forud for den kommende sæson, som for løvernes vedkommende indledes søndag mod AaB, og dermed har sportsdirektør Peter Christiansen haft nok at se til i den danske sommervarme.

Og han er ikke færdig med at svede endnu.

FC København varsler, at der kommer til at ske ting og sager i den sidste halvanden måned af transfervinduet.

– Der er ingen tvivl om, at der kommer til at være mere aktivitet fra vores side, og det er både ind og ud. I hvilket omfang må vi se, men første etape af nye spillere er på plads, og så kommer der nok en runde mere, siger Peter Christiansen til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:

– Vi har til at starte med fokuseret meget på den defensive del, så fremad vil der nok komme til at ske en smule offensivt. Vi kigger på, hvad spillerne kan tilføre i forhold til den stil, vi gerne vil praktisere, og der er noget med tempoet, noget med dynamikken og noget med, at man måske kan spille mere end en position. 

FC København har også sagt farvel til en række spillere i løbet af sommeren, men det er en enorm stor trup, der i øjeblikket løber rundt på træningsanlægget på Frederiksberg. Der skal tyndes ud på et tidspunkt, men lige nu og her haster det ikke.

– Lige nu synes jeg ikke, at der er for mange spillere, men det kan sagtens være, at det bliver for uudholdeligt for nogle på et tidspunkt. Her i starten tror jeg, at der bliver rigeligt spilletid til langt de fleste, da vi kommer til at spille kampe hver tredje-fjerde dag, fastslår FCK-bossen.

Guillermo Varela skal væk
Og hvem skal så væk fra FC København? Umiddelbart er der flere oplagte emner.

Den mest oplagte er Guillermo Varela, der senest har været udlejet til Dynamo Moskva, og det vil Peter Christiansen da også gerne bekræfte.

– Han har fået mulighed for at finde noget andet, og det er også derfor, han ikke er på træningsbanen, fastslår sportsdirektøren.

Hvad med Karlo Bartolec?

– Jeg vil ikke gå i detaljer om, hvem der skal væk, og hvem der ikke skal væk, men lige nu er vi mange, og bredden er ekstrem. Det vil jeg gerne indrømme. Lige nu har vi brug for bredden, og så må vi se på et senere tidspunkt. Det kan godt være, det bliver uudholdeligt for nogle, siger Peter Christansen og gentager sit svar adspurgt om Bryan Oviedo.

BT kunne i weekenden afsløre, at Nicolai Boilesen i sin kontrakt med FC København har en klausul, der gør, at løverne er nødt til at sælge ham i juli, hvis der tikker et bud ind i størrelsesordnen 18 millioner kroner. 1. august udløber klausulen, og FCK kan igen bestemme prisen på den danske landsholdsspiller.

Peter Christiansen frygter dog ikke de kommende to uger.

– Nicolai ved godt, at han er en vigtig spiller for os, og de der historier kommer til at florere hele sommeren. Sådan er det jo, når man har med FC København at gøre.

– Hvis du spørger spilleren, er jeg sikker på, at han vil sige, han også er glad for at være her, men spillerne bliver jo også kontaktet, når de har været en del af en succesfuld EM-trup. Det er meget naturligt, og det er forventeligt, at der kommer noget på Nicolai Boilesen, slutter Peter Christiansen.

I øjeblikket er Jonas Wind den eneste fraværende i FC København. Angriberen er på ferie og vender tilbage kort før Superliga-premieren på søndag. 





LIVE

LIVE: Medie melder om Liverpool-forlængelse

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Kasper Dolberg i choktransfer?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Verdensstjerne roser Højlund

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Akut Rasmus Højlund-bekymring

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Færdig i Manchester City

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Langer ud efter Superliga-stjerne

Jakob Poulsen maner til ro

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien