Johan Guadagno, Kamil Grabara, Kevin Diks og Davit Khocholava er nye i FC København forud for den kommende sæson, som for løvernes vedkommende indledes søndag mod AaB, og dermed har sportsdirektør Peter Christiansen haft nok at se til i den danske sommervarme.
Og han er ikke færdig med at svede endnu.
FC København varsler, at der kommer til at ske ting og sager i den sidste halvanden måned af transfervinduet.
– Der er ingen tvivl om, at der kommer til at være mere aktivitet fra vores side, og det er både ind og ud. I hvilket omfang må vi se, men første etape af nye spillere er på plads, og så kommer der nok en runde mere, siger Peter Christiansen til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:
– Vi har til at starte med fokuseret meget på den defensive del, så fremad vil der nok komme til at ske en smule offensivt. Vi kigger på, hvad spillerne kan tilføre i forhold til den stil, vi gerne vil praktisere, og der er noget med tempoet, noget med dynamikken og noget med, at man måske kan spille mere end en position.
FC København har også sagt farvel til en række spillere i løbet af sommeren, men det er en enorm stor trup, der i øjeblikket løber rundt på træningsanlægget på Frederiksberg. Der skal tyndes ud på et tidspunkt, men lige nu og her haster det ikke.
– Lige nu synes jeg ikke, at der er for mange spillere, men det kan sagtens være, at det bliver for uudholdeligt for nogle på et tidspunkt. Her i starten tror jeg, at der bliver rigeligt spilletid til langt de fleste, da vi kommer til at spille kampe hver tredje-fjerde dag, fastslår FCK-bossen.
Guillermo Varela skal væk
Og hvem skal så væk fra FC København? Umiddelbart er der flere oplagte emner.
Den mest oplagte er Guillermo Varela, der senest har været udlejet til Dynamo Moskva, og det vil Peter Christiansen da også gerne bekræfte.
– Han har fået mulighed for at finde noget andet, og det er også derfor, han ikke er på træningsbanen, fastslår sportsdirektøren.
Hvad med Karlo Bartolec?
– Jeg vil ikke gå i detaljer om, hvem der skal væk, og hvem der ikke skal væk, men lige nu er vi mange, og bredden er ekstrem. Det vil jeg gerne indrømme. Lige nu har vi brug for bredden, og så må vi se på et senere tidspunkt. Det kan godt være, det bliver uudholdeligt for nogle, siger Peter Christansen og gentager sit svar adspurgt om Bryan Oviedo.
BT kunne i weekenden afsløre, at Nicolai Boilesen i sin kontrakt med FC København har en klausul, der gør, at løverne er nødt til at sælge ham i juli, hvis der tikker et bud ind i størrelsesordnen 18 millioner kroner. 1. august udløber klausulen, og FCK kan igen bestemme prisen på den danske landsholdsspiller.
Peter Christiansen frygter dog ikke de kommende to uger.
– Nicolai ved godt, at han er en vigtig spiller for os, og de der historier kommer til at florere hele sommeren. Sådan er det jo, når man har med FC København at gøre.
– Hvis du spørger spilleren, er jeg sikker på, at han vil sige, han også er glad for at være her, men spillerne bliver jo også kontaktet, når de har været en del af en succesfuld EM-trup. Det er meget naturligt, og det er forventeligt, at der kommer noget på Nicolai Boilesen, slutter Peter Christiansen.
I øjeblikket er Jonas Wind den eneste fraværende i FC København. Angriberen er på ferie og vender tilbage kort før Superliga-premieren på søndag.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Kæk Wass: Han filmede!
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Rasmus Højlund har ikke set det før
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
