Kamil Wilczek fik en glimrende start i FC København med fire mål i sine første tre superligakampe under Ståle Solbakken, men siden hen er den polske angriber røget på bænken.
Med Jess Thorup ved roret har den tidligere Brøndby-profil blot fået fem korte indhop i forårets første seks kampe, hvilket ifølge FCK-cheftræneren skyldes flere ting.
– Der må jo være en grund til, at han sidder derude. Det er nok, fordi jeg lige nu ser nogle andre, der er bedre, og jeg tror roligt, jeg kan sige, at Wilczek passer lidt bedre, hvis man spillede et lidt andet system.
– Men det er klart, at jeg ser ham stadig som en mand, der kan komme ind lige nu og gøre en forskel.
– Vi må også sige, at Jonas Wind lige er blevet kåret som månedens spiller, og det er der nok en grund til. Han har gjort det rigtig godt sammen med nogle af dem omkring sig, og derfor er det lidt svært for Kamil lige nu, siger Jess Thorup efter onsdagens 2-1-sejr over Vejle.
FCK var mod oprykkerne i problemer, da der stod 1-1 langt hen i kampen, men alligevel blev Kamil Wilczek ikke skiftet ind i jagten på en sen sejr.
Jess Thorup forsikrer dog, at den 33-årige polak var med i overvejelserne.
– Det var også så tæt på, at jeg satte ham ind til sidst sammen med Mohamed Daramy for at skabe noget mere energi og bringe flere folk i feltet, men mit problem var lidt i forhold til, hvem jeg lige skulle tage ud.
– For mig handlede det om Rasmus Falk eller Jonas Wind, men det var til gengæld også de to, jeg syntes, der kunne gøre noget, så derfor valgte jeg at nøjes med Daramy denne gang, siger Thorup.
FCK har på det seneste spillet med en central angriber i form af Jonas Wind, der har tendens til at søge meget ned i banen og deltage i spillet, hvilket ikke på samme måde kendetegner Kamil Wilczeks spillestil.
Derfor har mange eksperter nævnt, at Wilczek ikke er en Jess Thorup-angriber, men det er ifølge cheftræneren forkert at konkludere.
– Det har slet ikke noget på sig. Det er kun, fordi vi lige nu spiller med én angriber, eller man kan også sige, at vi spiller med to brede angribere og så en 9’er/10’er i form af Jonas Wind, der falder ned, og det er ikke Kamil.
– Det er korrekt, at han er en anden type angriber, men man kan ikke sige, at han ikke er en Jess Thorup-angriber. Lige nu er der bare nogle, der er lidt bedre, med den måde vi sætter holdet sammen på, siger FCK-træneren.
FC Københavns næste opgave er på søndag, hvor der venter et lokalbrag mod Brøndby, for hvem Kamil Wilczek fra 2016 til 2020 scorede mål på samlebånd, og det kan meget vel blive til et gensyn på grønsværen.
– Det er et spørgsmål om tid, og der er en kamp lige om lidt. Det er tredje kamp på en uge, og det kan være, der er nogle, der er lidt mere trætte end andre, så det kan det være, han kan få det største ønske opfyldt; at komme tilbage på Brøndby Stadion og score, siger Jess Thorup.
Kamil Wilczek kom til FCK fra tyrkiske Göztepe i sommeren 2020 og skrev under på en treårig kontrakt.
/ritzau/
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Voldsomt transferønske til FCK
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
– Det er lidt kaotisk
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
