FC Københavns transfervinduet har hidtil kun budt på en enkelt lejeaftale med Nicolai Jørgensen og et salg af Dame N’Doye til Lokomotiv Moskva, mens lejesvende er vendt hjem og kontraktfrie spillere er sendt ud.
Men der kommer til at ske mere i det københavnske, inden transfervinduet lukker, det så godt som forsikrer sportschef Carsten V. Jensen.
– Jeg formoder, at der kommer flere spillere inden udgangen af august. Der bliver talt og skrevet meget i denne tid, og der er mange spekulationer, men vi kommer aldrig nogensinde til at ændre vores politik på området. Med mindre det er noget, der har så stor indflydelse, at vi skal melde det ud til fondsbørsen, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk
Til dagens FCK-træning var Pape Pate Diouf ikke at finde, da han angiveligt nærmer sig en lejeaftale med Al Dhafra fra De Forenede Arabiske Emirater, men alligevel var der spillere nok til, at Ariël Jacobs måtte sende fire mand ud af de taktiske øvelser – inklusiv Sølvi Ottesen, der tidligt trak ind, med hvad der må formodes at være en mindre skade.
Lige nu tæller FCK-truppen 27 mand, og det virker umiddelbart til at være for mange. Det skal man dog ikke lægge så meget i, mener sportschefen.
– Lige nu er vi også begunstiget af, at vi har relativt få skader. Det er jo rart i starten af en sæson. Du skal regne med, at vi har tre turneringer foran os, det er tidligt på sæsonen, og der er et vindue, der ikke er lukket. Så tingene er ikke endelige, men vi er godt stillet.
– Vi har typisk ligget et sted mellem 23 og 25 spillere. Det handler også om, hvor mange kompetitive spillere, der er. Vi har fået tre af vores egne spillere op nu, som allerede er i spil til kamp, og det er super for os. Så der er ikke ret langt fra de bagerste i rækken, som det er lige nu. Det tyder på høj kvalitet i gruppen, siger Carsten V. Jensen.
Dermed er der åbnet op for både indgående og udgående handler i FC København, hvis Carsten V. Jensen og Ariël Jacobs i fællesskab skal have skåret truppen fra 27 til 25 mand. Specielt med mulige indkøb in mente.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!