FCK: Der kommer flere spillere

Carsten V. Jensen fortæller, at han formoder aktivitet på transfermarkedet for FC Københavns vedkommende.



FC Københavns transfervinduet har hidtil kun budt på en enkelt lejeaftale med Nicolai Jørgensen og et salg af Dame N’Doye til Lokomotiv Moskva, mens lejesvende er vendt hjem og kontraktfrie spillere er sendt ud.

Men der kommer til at ske mere i det københavnske, inden transfervinduet lukker, det så godt som forsikrer sportschef Carsten V. Jensen.

– Jeg formoder, at der kommer flere spillere inden udgangen af august. Der bliver talt og skrevet meget i denne tid, og der er mange spekulationer, men vi kommer aldrig nogensinde til at ændre vores politik på området. Med mindre det er noget, der har så stor indflydelse, at vi skal melde det ud til fondsbørsen, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk

Til dagens FCK-træning var Pape Pate Diouf ikke at finde, da han angiveligt nærmer sig en lejeaftale med Al Dhafra fra De Forenede Arabiske Emirater, men alligevel var der spillere nok til, at Ariël Jacobs måtte sende fire mand ud af de taktiske øvelser – inklusiv Sølvi Ottesen, der tidligt trak ind, med hvad der må formodes at være en mindre skade.

Lige nu tæller FCK-truppen 27 mand, og det virker umiddelbart til at være for mange. Det skal man dog ikke lægge så meget i, mener sportschefen.

– Lige nu er vi også begunstiget af, at vi har relativt få skader. Det er jo rart i starten af en sæson. Du skal regne med, at vi har tre turneringer foran os, det er tidligt på sæsonen, og der er et vindue, der ikke er lukket. Så tingene er ikke endelige, men vi er godt stillet.

– Vi har typisk ligget et sted mellem 23 og 25 spillere. Det handler også om, hvor mange kompetitive spillere, der er. Vi har fået tre af vores egne spillere op nu, som allerede er i spil til kamp, og det er super for os. Så der er ikke ret langt fra de bagerste i rækken, som det er lige nu. Det tyder på høj kvalitet i gruppen, siger Carsten V. Jensen.

Dermed er der åbnet op for både indgående og udgående handler i FC København, hvis Carsten V. Jensen og Ariël Jacobs i fællesskab skal have skåret truppen fra 27 til 25 mand. Specielt med mulige indkøb in mente.





Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa