FCK-direktør: ‘Så lagde jeg bare røret på’

FC Københavns sportsdirektør glæder sig over, at Theo Sander er endt i Hvidovre IF.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I et par kampe i efteråret var Theo Sander førstevalget i FC København. Nu skal han spille for Hvidovre IF i NordicBet Ligaen.

Så hurtigt kan det gå i fodboldens verden.

Da FCK præsenterede Diant Ramaj som ny målmand, blev Theo Sander med det samme udlejet til Hvidovre, hvor han har udsigt til masser af spilletid i foråret. Det var der ikke udsigt til i FC København.

– Vi havde en god dialog med Theo hen over julen og i starten af januar. Hvis vi lykkedes med at hente en ny keeper, skulle Theo have lov til at komme ud og spille. Derfor var der flere klubber i spil, men han skulle også vente. Jeg kunne ikke slippe Theo, før vi havde en ny målmand på plads. Det blev så Hvidovre til sidst, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet.

Bold kunne mod slutningen af transfervinduet fortælle, at franske Rodez var ude efter Theo Sander, men endte med at trække sig, fordi tiden gik. Så nu hedder det Hvidovre for den 20-årige keeper.

– Det er pisse fedt for Theo, at han kommer ud og spiller 1. division og står fast. Han er stadig meget ung, så lad os se, hvor Theo er til sommer, siger Sune Smith-Nielsen.

Du har ingen betænkeligheder ved, at han “kun” skal spille 1. division?

– Nej, slet ikke. Orri Oskarsson havde et halvt år i Sønderjyske, Marko Stamenic havde et halvt år i HB Køge, og det, mener vi, er en glimrende platform for unge spillere – måske i særdeleshed for keepere. Der var mange, der gerne ville have Theo, men der var også mange, der så ham som den perfekte nummer to. Men så lagde jeg bare røret på – så var der ingen grund til at snakke videre.

I Hvidovre IF er Theo Sander garanteret spilletid efter klubbens salg af Filip Djukic til AC Horsens, og målmanden går i fodsporene på Thomas Jørgensen, der i sidste sæson var udlejet fra FCK til Hvidovre og havde stor gavn af det.

Peter Lassen, sportsdirektør i Hvidovre, sagde på deadlinedag til Tipsbladet, at han er glad for samarbejdet med FC København, og det vil Sune Smith-Nielsen også gerne kvittere for.

– Det er jo lige i baghaven, og det har blandt andet den fordel, at spillerne kan blive boende i deres egen lejlighed, og at vi kan have en tæt tilknytning til dem, selv om de er på udleje. Hvidovre har et godt miljø og en dygtig træner, som også har en baggrund i FC København. Der er bare en god kemi imellem os, fastslår han.

Og så må det da også være meget rart for FC København at tænke på, at der rent faktisk er nogle på Vestegnen, der synes om dem….





Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Vejle Boldklub – FC København

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

FC Nordsjælland – Viborg FF

OB – Randers FC

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Silkeborg IF – FC Fredericia

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Nedtur for Højlund og Napoli

Det er aldrig sket før

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Ivan Toney klar på choktransfer

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fifa kritiserer transportpriser under

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske