FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I et par kampe i efteråret var Theo Sander førstevalget i FC København. Nu skal han spille for Hvidovre IF i NordicBet Ligaen.
Så hurtigt kan det gå i fodboldens verden.
Da FCK præsenterede Diant Ramaj som ny målmand, blev Theo Sander med det samme udlejet til Hvidovre, hvor han har udsigt til masser af spilletid i foråret. Det var der ikke udsigt til i FC København.
– Vi havde en god dialog med Theo hen over julen og i starten af januar. Hvis vi lykkedes med at hente en ny keeper, skulle Theo have lov til at komme ud og spille. Derfor var der flere klubber i spil, men han skulle også vente. Jeg kunne ikke slippe Theo, før vi havde en ny målmand på plads. Det blev så Hvidovre til sidst, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet.
Bold kunne mod slutningen af transfervinduet fortælle, at franske Rodez var ude efter Theo Sander, men endte med at trække sig, fordi tiden gik. Så nu hedder det Hvidovre for den 20-årige keeper.
– Det er pisse fedt for Theo, at han kommer ud og spiller 1. division og står fast. Han er stadig meget ung, så lad os se, hvor Theo er til sommer, siger Sune Smith-Nielsen.
Du har ingen betænkeligheder ved, at han “kun” skal spille 1. division?
– Nej, slet ikke. Orri Oskarsson havde et halvt år i Sønderjyske, Marko Stamenic havde et halvt år i HB Køge, og det, mener vi, er en glimrende platform for unge spillere – måske i særdeleshed for keepere. Der var mange, der gerne ville have Theo, men der var også mange, der så ham som den perfekte nummer to. Men så lagde jeg bare røret på – så var der ingen grund til at snakke videre.
I Hvidovre IF er Theo Sander garanteret spilletid efter klubbens salg af Filip Djukic til AC Horsens, og målmanden går i fodsporene på Thomas Jørgensen, der i sidste sæson var udlejet fra FCK til Hvidovre og havde stor gavn af det.
Peter Lassen, sportsdirektør i Hvidovre, sagde på deadlinedag til Tipsbladet, at han er glad for samarbejdet med FC København, og det vil Sune Smith-Nielsen også gerne kvittere for.
– Det er jo lige i baghaven, og det har blandt andet den fordel, at spillerne kan blive boende i deres egen lejlighed, og at vi kan have en tæt tilknytning til dem, selv om de er på udleje. Hvidovre har et godt miljø og en dygtig træner, som også har en baggrund i FC København. Der er bare en god kemi imellem os, fastslår han.
Og så må det da også være meget rart for FC København at tænke på, at der rent faktisk er nogle på Vestegnen, der synes om dem….
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
HELT VILDT
‘De går amok!’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
OPTAKT