FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I et par kampe i efteråret var Theo Sander førstevalget i FC København. Nu skal han spille for Hvidovre IF i NordicBet Ligaen.
Så hurtigt kan det gå i fodboldens verden.
Da FCK præsenterede Diant Ramaj som ny målmand, blev Theo Sander med det samme udlejet til Hvidovre, hvor han har udsigt til masser af spilletid i foråret. Det var der ikke udsigt til i FC København.
– Vi havde en god dialog med Theo hen over julen og i starten af januar. Hvis vi lykkedes med at hente en ny keeper, skulle Theo have lov til at komme ud og spille. Derfor var der flere klubber i spil, men han skulle også vente. Jeg kunne ikke slippe Theo, før vi havde en ny målmand på plads. Det blev så Hvidovre til sidst, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet.
Bold kunne mod slutningen af transfervinduet fortælle, at franske Rodez var ude efter Theo Sander, men endte med at trække sig, fordi tiden gik. Så nu hedder det Hvidovre for den 20-årige keeper.
– Det er pisse fedt for Theo, at han kommer ud og spiller 1. division og står fast. Han er stadig meget ung, så lad os se, hvor Theo er til sommer, siger Sune Smith-Nielsen.
Du har ingen betænkeligheder ved, at han “kun” skal spille 1. division?
– Nej, slet ikke. Orri Oskarsson havde et halvt år i Sønderjyske, Marko Stamenic havde et halvt år i HB Køge, og det, mener vi, er en glimrende platform for unge spillere – måske i særdeleshed for keepere. Der var mange, der gerne ville have Theo, men der var også mange, der så ham som den perfekte nummer to. Men så lagde jeg bare røret på – så var der ingen grund til at snakke videre.
I Hvidovre IF er Theo Sander garanteret spilletid efter klubbens salg af Filip Djukic til AC Horsens, og målmanden går i fodsporene på Thomas Jørgensen, der i sidste sæson var udlejet fra FCK til Hvidovre og havde stor gavn af det.
Peter Lassen, sportsdirektør i Hvidovre, sagde på deadlinedag til Tipsbladet, at han er glad for samarbejdet med FC København, og det vil Sune Smith-Nielsen også gerne kvittere for.
– Det er jo lige i baghaven, og det har blandt andet den fordel, at spillerne kan blive boende i deres egen lejlighed, og at vi kan have en tæt tilknytning til dem, selv om de er på udleje. Hvidovre har et godt miljø og en dygtig træner, som også har en baggrund i FC København. Der er bare en god kemi imellem os, fastslår han.
Og så må det da også være meget rart for FC København at tænke på, at der rent faktisk er nogle på Vestegnen, der synes om dem….
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Riemer reagerer på stor landsholdschok
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
OB – Randers FC
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fifa kritiserer transportpriser under
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne