FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I et par kampe i efteråret var Theo Sander førstevalget i FC København. Nu skal han spille for Hvidovre IF i NordicBet Ligaen.
Så hurtigt kan det gå i fodboldens verden.
Da FCK præsenterede Diant Ramaj som ny målmand, blev Theo Sander med det samme udlejet til Hvidovre, hvor han har udsigt til masser af spilletid i foråret. Det var der ikke udsigt til i FC København.
– Vi havde en god dialog med Theo hen over julen og i starten af januar. Hvis vi lykkedes med at hente en ny keeper, skulle Theo have lov til at komme ud og spille. Derfor var der flere klubber i spil, men han skulle også vente. Jeg kunne ikke slippe Theo, før vi havde en ny målmand på plads. Det blev så Hvidovre til sidst, siger FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, til Tipsbladet.
Bold kunne mod slutningen af transfervinduet fortælle, at franske Rodez var ude efter Theo Sander, men endte med at trække sig, fordi tiden gik. Så nu hedder det Hvidovre for den 20-årige keeper.
– Det er pisse fedt for Theo, at han kommer ud og spiller 1. division og står fast. Han er stadig meget ung, så lad os se, hvor Theo er til sommer, siger Sune Smith-Nielsen.
Du har ingen betænkeligheder ved, at han “kun” skal spille 1. division?
– Nej, slet ikke. Orri Oskarsson havde et halvt år i Sønderjyske, Marko Stamenic havde et halvt år i HB Køge, og det, mener vi, er en glimrende platform for unge spillere – måske i særdeleshed for keepere. Der var mange, der gerne ville have Theo, men der var også mange, der så ham som den perfekte nummer to. Men så lagde jeg bare røret på – så var der ingen grund til at snakke videre.
I Hvidovre IF er Theo Sander garanteret spilletid efter klubbens salg af Filip Djukic til AC Horsens, og målmanden går i fodsporene på Thomas Jørgensen, der i sidste sæson var udlejet fra FCK til Hvidovre og havde stor gavn af det.
Peter Lassen, sportsdirektør i Hvidovre, sagde på deadlinedag til Tipsbladet, at han er glad for samarbejdet med FC København, og det vil Sune Smith-Nielsen også gerne kvittere for.
– Det er jo lige i baghaven, og det har blandt andet den fordel, at spillerne kan blive boende i deres egen lejlighed, og at vi kan have en tæt tilknytning til dem, selv om de er på udleje. Hvidovre har et godt miljø og en dygtig træner, som også har en baggrund i FC København. Der er bare en god kemi imellem os, fastslår han.
Og så må det da også være meget rart for FC København at tænke på, at der rent faktisk er nogle på Vestegnen, der synes om dem….
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
Nu svarer David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega