FCK-emne rasende på tidligere klub: Jeg er bitter

Den franske forsvarsspiller Andreaw Gravillon fortsætter ikke i franske Lorient, selvom han gerne ville.



For et par uger siden meddelte det franske medie Foot Mercano, at FC København lurede på den franske forsvarsspiller Andreaw Gravillon.

Den danske klub er langtfra de eneste, der har set sig varme på ham, men selvom forsvarsspilleren selv gerne fortsatte i Lorient, hvortil han var været udlejet fra den italienske storklub Inter, så bliver det ikke tilfældet, og det får ham nu til at smække med døren.

Det gør han i et interview med det franske medier ouest-france.

– Jeg er bitter, fordi Lorient er en klub, jeg holder af. Jeg har nyt at være her hele sæsonen. Jeg er skuffet over at forlade klubben på denne måde. Jeg er rasende. Jeg vidste, hvordan vi skulle løfte holdånden, da der var behov for det. Også selvom det ikke nødvendigvis var mit ansvar at tage initiativet.

– Så at slutte sæsonen på bænken efter alt, hvad jeg har gjort, det er en skuffelse. Jeg gav alt for holdet, og det gav mig ikke rigtig lyst til at blive her i næste sæson. Det spillede ind i min beslutning, lyder det.

Den 23-årige midtstopper er noteret for 26 kampe i den bedste franske række denne sæson, hvor det blev til to mål og to assists. Det har tiltrukket interesse i hjemlandet, hvor FC København er oppe imod klubber som Montpellier, Saint-Étienne, Olympique de Marseille og Stade Rennais.

I Premier League nævnes Leicester, Southampton og Crystal Palace, mens Real Betis i Spanien er en mulighed. Derudover meldes også RSC Anderlecht og Olympiakos interesseret i forsvarsspillere, der har kontrakt frem til juni 2023.





På vippen i FCN: Afklaring meget snart




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Horsens kæmpede sig til point mod FCN



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik