FC København kom søndag tilbage på sporet i Superligaen, da det blev til en 2-1-sejr over Viborg FF, men det holdt hårdt for værterne i Parken.
FCK var nemlig i lange perioder på hælene, og derfor var det først en sen scoring fra anfører Viktor Claesson, som gav dem den forløsende sejr.
Men FCK var i problemer, indrømmer cheftræner Jacob Neestrup.
– Vi præsterede ikke særligt godt, men det var ikke ufortjent, at vi vandt kampen.
– Vi manglede friskhed i vores spil, og det skal vi hjem og kigge på. Vi vil gerne se, hvordan vi kan præsentere os bedre som hold, men jeg kan ikke rose spillerne nok for den måde, som de kæmpede på.
FCK-cheftræneren sender således en stor ros til sine spillere, som leverede hårdt arbejde i jagten på sejren.
– Spillerne gjorde alt, hvad de kunne. Men præstationen og indholdet er vi ikke tilfredse med. Vi ser kritisk på de præstationer, som vi leverer, siger Jacob Neestrup.
Det er en holdning, som han deler med FCK-midtbanespilleren Rasmus Falk, som også kunne finde hår i suppen.
– Jeg vil sige, at Viborg er svære at spille imod, så respekt til dem. Men vi ville gerne have sat en bedre præstation sammen.
– Det handler om at vinde, men vi kan godt få øje på, at vi skal være mere kontrollerende i Parken, siger Rasmus Falk og tilføjer vigtigheden af sejren efter nederlaget til Randers FC i den seneste runde.
– Det var super vigtigt. Det handler om at vinde Superligaen, og så skal vi jo vinde kampe. Så lever vi med, at vi godt kan finde forbedringer.
– Det var jo lang tid siden, at vi havde tabt i Superligaen, så det var dejligt, at komme tilbage mod et godt hold. Det giver noget optimisme, selv om det ikke var en verdensklasse præstation.
FC København skal i næste runde af Superligaen op imod AGF.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED