– FCK er pressede og tæt på fiasko

Helsingborg tager det med et gran salt, at FC København vil have Peter Larsson hjem. I deres optik er det blot et udtryk for, at løverne er pressede.



I fredags kunne man i diverse svenske medier læse, at FC København har valgt at kalde forsvarsspilleren Peter Larsson tilbage til den danske hovedstad. Svenskeren, hvis lejeaftale med Helsingborg udløber den 26. august, har imponeret stort for topholdet i Allsvenskan, og det er ingen hemmelighed, at svenskerne vil strække sig langt for at holde på Peter Larsson.

Men det kan klubben ifølge FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen altså godt glemme alt om. Det var ham, der i fredags bebudede, at Peter Larsson vender tilbage over Øresund, hvor han har kontrakt to år endnu. Dermed skulle den sag være ude af verden.

Men så nemt har Helsingborg ikke tænkt sig at kapitulere. I den svenske klub er man overbevist om, at det hele bare er spil fra galleriet fra FC København.

– Det er bare forhandlingstaktik fra deres side. De er under pres, siger Helsingborgs sportsdirektør Paul Myllenberg til fotbolldirekt.se. og uddyber:

– Vi har nogle drøftelser omkring Peter, men det er rigtigt, at vi er et stykke fra hinanden. Men vi vil fortsat forsøge at forhandle med dem. Vi har en mellemmand, som skal styre forhandlingerne med FCK.

– Danskere har en anden kommunikationsstrategi end os svenskere. Selvom vi ligger meget tæt på Danmark, så er vi meget forskellige med hensyn til, hvordan klubberne kommunikerer med medierne. Jeg tror bare, at dette er forhandlingstaktik fra deres side. De er jo under pres, da det ser ud til, at de går glip af Champions League-gruppespillet. Dette vil være en kæmpe fiasko sammenlignet med den fantastiske sæson, de havde sidste år, slutter Paul Myllenberg.

Hvis tingene går, som Carsten V. Jensen har udtrykt det, spiller Peter Larsson sin sidste kamp for Helsingborg i dag, når de møder Halmstad. Hvis ikke, er der udsigt til nogle spændende forhandlinger mellem Sverige og Danmarks pt. bedste mandskaber.





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Wolfsburg – Bayern

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Det var en af de værste dage

Manchester City – Brentford

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag