– FCK er pressede og tæt på fiasko

Helsingborg tager det med et gran salt, at FC København vil have Peter Larsson hjem. I deres optik er det blot et udtryk for, at løverne er pressede.



I fredags kunne man i diverse svenske medier læse, at FC København har valgt at kalde forsvarsspilleren Peter Larsson tilbage til den danske hovedstad. Svenskeren, hvis lejeaftale med Helsingborg udløber den 26. august, har imponeret stort for topholdet i Allsvenskan, og det er ingen hemmelighed, at svenskerne vil strække sig langt for at holde på Peter Larsson.

Men det kan klubben ifølge FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen altså godt glemme alt om. Det var ham, der i fredags bebudede, at Peter Larsson vender tilbage over Øresund, hvor han har kontrakt to år endnu. Dermed skulle den sag være ude af verden.

Men så nemt har Helsingborg ikke tænkt sig at kapitulere. I den svenske klub er man overbevist om, at det hele bare er spil fra galleriet fra FC København.

– Det er bare forhandlingstaktik fra deres side. De er under pres, siger Helsingborgs sportsdirektør Paul Myllenberg til fotbolldirekt.se. og uddyber:

– Vi har nogle drøftelser omkring Peter, men det er rigtigt, at vi er et stykke fra hinanden. Men vi vil fortsat forsøge at forhandle med dem. Vi har en mellemmand, som skal styre forhandlingerne med FCK.

– Danskere har en anden kommunikationsstrategi end os svenskere. Selvom vi ligger meget tæt på Danmark, så er vi meget forskellige med hensyn til, hvordan klubberne kommunikerer med medierne. Jeg tror bare, at dette er forhandlingstaktik fra deres side. De er jo under pres, da det ser ud til, at de går glip af Champions League-gruppespillet. Dette vil være en kæmpe fiasko sammenlignet med den fantastiske sæson, de havde sidste år, slutter Paul Myllenberg.

Hvis tingene går, som Carsten V. Jensen har udtrykt det, spiller Peter Larsson sin sidste kamp for Helsingborg i dag, når de møder Halmstad. Hvis ikke, er der udsigt til nogle spændende forhandlinger mellem Sverige og Danmarks pt. bedste mandskaber.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job