– FCK er pressede og tæt på fiasko

Helsingborg tager det med et gran salt, at FC København vil have Peter Larsson hjem. I deres optik er det blot et udtryk for, at løverne er pressede.



I fredags kunne man i diverse svenske medier læse, at FC København har valgt at kalde forsvarsspilleren Peter Larsson tilbage til den danske hovedstad. Svenskeren, hvis lejeaftale med Helsingborg udløber den 26. august, har imponeret stort for topholdet i Allsvenskan, og det er ingen hemmelighed, at svenskerne vil strække sig langt for at holde på Peter Larsson.

Men det kan klubben ifølge FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen altså godt glemme alt om. Det var ham, der i fredags bebudede, at Peter Larsson vender tilbage over Øresund, hvor han har kontrakt to år endnu. Dermed skulle den sag være ude af verden.

Men så nemt har Helsingborg ikke tænkt sig at kapitulere. I den svenske klub er man overbevist om, at det hele bare er spil fra galleriet fra FC København.

– Det er bare forhandlingstaktik fra deres side. De er under pres, siger Helsingborgs sportsdirektør Paul Myllenberg til fotbolldirekt.se. og uddyber:

– Vi har nogle drøftelser omkring Peter, men det er rigtigt, at vi er et stykke fra hinanden. Men vi vil fortsat forsøge at forhandle med dem. Vi har en mellemmand, som skal styre forhandlingerne med FCK.

– Danskere har en anden kommunikationsstrategi end os svenskere. Selvom vi ligger meget tæt på Danmark, så er vi meget forskellige med hensyn til, hvordan klubberne kommunikerer med medierne. Jeg tror bare, at dette er forhandlingstaktik fra deres side. De er jo under pres, da det ser ud til, at de går glip af Champions League-gruppespillet. Dette vil være en kæmpe fiasko sammenlignet med den fantastiske sæson, de havde sidste år, slutter Paul Myllenberg.

Hvis tingene går, som Carsten V. Jensen har udtrykt det, spiller Peter Larsson sin sidste kamp for Helsingborg i dag, når de møder Halmstad. Hvis ikke, er der udsigt til nogle spændende forhandlinger mellem Sverige og Danmarks pt. bedste mandskaber.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke