– FCK er pressede og tæt på fiasko

Helsingborg tager det med et gran salt, at FC København vil have Peter Larsson hjem. I deres optik er det blot et udtryk for, at løverne er pressede.



I fredags kunne man i diverse svenske medier læse, at FC København har valgt at kalde forsvarsspilleren Peter Larsson tilbage til den danske hovedstad. Svenskeren, hvis lejeaftale med Helsingborg udløber den 26. august, har imponeret stort for topholdet i Allsvenskan, og det er ingen hemmelighed, at svenskerne vil strække sig langt for at holde på Peter Larsson.

Men det kan klubben ifølge FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen altså godt glemme alt om. Det var ham, der i fredags bebudede, at Peter Larsson vender tilbage over Øresund, hvor han har kontrakt to år endnu. Dermed skulle den sag være ude af verden.

Men så nemt har Helsingborg ikke tænkt sig at kapitulere. I den svenske klub er man overbevist om, at det hele bare er spil fra galleriet fra FC København.

– Det er bare forhandlingstaktik fra deres side. De er under pres, siger Helsingborgs sportsdirektør Paul Myllenberg til fotbolldirekt.se. og uddyber:

– Vi har nogle drøftelser omkring Peter, men det er rigtigt, at vi er et stykke fra hinanden. Men vi vil fortsat forsøge at forhandle med dem. Vi har en mellemmand, som skal styre forhandlingerne med FCK.

– Danskere har en anden kommunikationsstrategi end os svenskere. Selvom vi ligger meget tæt på Danmark, så er vi meget forskellige med hensyn til, hvordan klubberne kommunikerer med medierne. Jeg tror bare, at dette er forhandlingstaktik fra deres side. De er jo under pres, da det ser ud til, at de går glip af Champions League-gruppespillet. Dette vil være en kæmpe fiasko sammenlignet med den fantastiske sæson, de havde sidste år, slutter Paul Myllenberg.

Hvis tingene går, som Carsten V. Jensen har udtrykt det, spiller Peter Larsson sin sidste kamp for Helsingborg i dag, når de møder Halmstad. Hvis ikke, er der udsigt til nogle spændende forhandlinger mellem Sverige og Danmarks pt. bedste mandskaber.





LIVE

LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Det er han ekstremt god til



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Henter FC København-spiller

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid