– FCK er pressede og tæt på fiasko

Helsingborg tager det med et gran salt, at FC København vil have Peter Larsson hjem. I deres optik er det blot et udtryk for, at løverne er pressede.



I fredags kunne man i diverse svenske medier læse, at FC København har valgt at kalde forsvarsspilleren Peter Larsson tilbage til den danske hovedstad. Svenskeren, hvis lejeaftale med Helsingborg udløber den 26. august, har imponeret stort for topholdet i Allsvenskan, og det er ingen hemmelighed, at svenskerne vil strække sig langt for at holde på Peter Larsson.

Men det kan klubben ifølge FC Københavns sportsdirektør Carsten V. Jensen altså godt glemme alt om. Det var ham, der i fredags bebudede, at Peter Larsson vender tilbage over Øresund, hvor han har kontrakt to år endnu. Dermed skulle den sag være ude af verden.

Men så nemt har Helsingborg ikke tænkt sig at kapitulere. I den svenske klub er man overbevist om, at det hele bare er spil fra galleriet fra FC København.

– Det er bare forhandlingstaktik fra deres side. De er under pres, siger Helsingborgs sportsdirektør Paul Myllenberg til fotbolldirekt.se. og uddyber:

– Vi har nogle drøftelser omkring Peter, men det er rigtigt, at vi er et stykke fra hinanden. Men vi vil fortsat forsøge at forhandle med dem. Vi har en mellemmand, som skal styre forhandlingerne med FCK.

– Danskere har en anden kommunikationsstrategi end os svenskere. Selvom vi ligger meget tæt på Danmark, så er vi meget forskellige med hensyn til, hvordan klubberne kommunikerer med medierne. Jeg tror bare, at dette er forhandlingstaktik fra deres side. De er jo under pres, da det ser ud til, at de går glip af Champions League-gruppespillet. Dette vil være en kæmpe fiasko sammenlignet med den fantastiske sæson, de havde sidste år, slutter Paul Myllenberg.

Hvis tingene går, som Carsten V. Jensen har udtrykt det, spiller Peter Larsson sin sidste kamp for Helsingborg i dag, når de møder Halmstad. Hvis ikke, er der udsigt til nogle spændende forhandlinger mellem Sverige og Danmarks pt. bedste mandskaber.



Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama