FCK-exit i Pokalen: Silkeborg er semifinale-klar

En god første kamp blev afgørende for Silkeborg, der lørdag tabte til FCK, men alligevel er videre i pokalen.



Silkeborg IF er som det andet hold klar til semifinalerne i denne sæsons pokalturnering efter en samlet sejr på 3-2 over FC København.

Jyderne tabte lørdag aften 1-2, men et godt udgangspunkt fra den første kamp sikrede en semifinaleplads til Silkeborg, der slår følge med FC Nordsjælland, som tidligere lørdag slog AB ud og bookede en semifinalebillet.

Silkeborg havde onsdag kørt københavnerne rundt i Parken og vundet 2-0 i den første kvartfinale, men det var et helt andet kampbillede i returkampen.

FCK stillede noget uvant op med et tremandsforsvar, og det var tydeligt, at man med systemskiftet ønskede at give de to wingbacks, Elias Jelert og Christian Sørensen, mere frihed i offensiven.

Om det var på grund af systemskiftet skal være usagt, men det var gæsterne fra København, der begyndte opgøret bedst og var i fuld kontrol fra kampens indledning, hvor det meste af spillet foregik på Silkeborgs halvdel.

Silkeborg havde det svært og var ikke i stand til at fastholde bolden i længere perioder, hvilket i høj grad pressede hjemmeholdet ned mod eget felt.

Efter 35 minutter gav det tunge FCK-pres pote, da Nicolai Larsen slog en FCK-afslutning ud i knæet på holdkammeraten Robin Østrøm, hvorefter bolden sejlede i eget net.

Østrøm havde blot været på banen i tre minutter, da han havde erstattet en skadet Joel Felix.

Lige før pausefløjt blev der bragt balance i det samlede regnskab, da Christian Sørensen sparkede den i kassen efter en sekvens med et tungt FCK-pres.

Som anden halvleg skred frem, blev Silkeborg bedre. Hjemmeholdet formåede at holde på bolden i længere perioder, hvilket var med til at lægge en dæmper på FCK-presset.

Lidt over halvvejs i anden halvleg viste Silkeborg den skarphed på omstillinger, som havde straffet FCK i Parken.

Anders Klynge blev sendt i dybden med en perfekt timet aflevering, og midtbanespilleren svigtede ikke efterfølgende og sparkede den sikkert ind.

Mod slutningen satte FCK alt ind på et 3-1-mål, der ville sende kampen i forlænget spilletid, men trods flere chancer og annullerede mål udeblev scoringen.

/ritzau/





Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Wolfsburg – Bayern

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’