FCK-fans gidsler i tv-krig

FC Københavns fire første SAS-liga kampe sendes på den nye hemmelige Canal 9.



FCK’s fans bliver nu taget som gidsler i den verserende tv-krig mellem rettighedshaverne i Superligaen.

Ekstra Bladet skriver i dag, at de danske mestres fire første kampe i den nye sæson bliver vist på den hemmelige Canal 9. Lige nu, når den kanal kun ud til 12-15 procent af de danske husstande.

Det er en kanal, der, når den går i luften første gang 17. juli, kun kan ses af parabolkunder hos Canal Digital. Og her taler vi om højst 180.000 husstande – hvilket ifølge Ekstra Bladets oplysninger er det tal, som TNS Gallup opererer med, når de behandler området. Og det tal er formentlig gavmildt ansat.

Derved tvinger Canal 9 i første omgang reelt FCK’s fans og på længere sigt de danske Superliga-fans til at købe parabolkort, hvis de vil se superligakampe på tv.

– Jeg kan bekræfte, at vi har fordelt kampene til de første syv spillerunder i Superligaen. Canal 9 har rettighederne til 14 kampe, hvoraf de 13 vises på kanalen, mens kun én sendes på DR. Men den ene kamp, som DR sender, bliver ikke fra de første fire runder, siger pressechef Christina Sulebakk til Ekstra Bladet.

Kampene kan nå bredere ud, hvis de bliver en del af distributionen hos YouSee, der med 1,1 mio. kunder er landets største udbyder af kabel-tv. YouSee er ikke vildt begejstrede, men pressechef hos Canal 9 er fortrøstningsfuld.

– Jeg håber og tror, vi har lavet aftaler med distributørerne, inden Superligaen går i gang. Vi har for stærkt et produkt til, at de vil udelukke os, siger hun med henvisning til, at Canal 9 ud over Superligaen har sikret sig rettigheder til Premier League, Serie A og La Liga i Spanien.

Næsten 60 procent af danskerne skal kunne se Canal 9, for at stationen lever op til aftalen med Superliga-klubberne og Divisionsforeningen. Minimum seks kampe skal vises på DR.





LIVE

LIVE: Han er tilbage mod FC København

Klubboss raser efter skandalescener

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

City holder liv i mesterskabsdrømmen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt