FCK-fans gidsler i tv-krig

FC Københavns fire første SAS-liga kampe sendes på den nye hemmelige Canal 9.



FCK’s fans bliver nu taget som gidsler i den verserende tv-krig mellem rettighedshaverne i Superligaen.

Ekstra Bladet skriver i dag, at de danske mestres fire første kampe i den nye sæson bliver vist på den hemmelige Canal 9. Lige nu, når den kanal kun ud til 12-15 procent af de danske husstande.

Det er en kanal, der, når den går i luften første gang 17. juli, kun kan ses af parabolkunder hos Canal Digital. Og her taler vi om højst 180.000 husstande – hvilket ifølge Ekstra Bladets oplysninger er det tal, som TNS Gallup opererer med, når de behandler området. Og det tal er formentlig gavmildt ansat.

Derved tvinger Canal 9 i første omgang reelt FCK’s fans og på længere sigt de danske Superliga-fans til at købe parabolkort, hvis de vil se superligakampe på tv.

– Jeg kan bekræfte, at vi har fordelt kampene til de første syv spillerunder i Superligaen. Canal 9 har rettighederne til 14 kampe, hvoraf de 13 vises på kanalen, mens kun én sendes på DR. Men den ene kamp, som DR sender, bliver ikke fra de første fire runder, siger pressechef Christina Sulebakk til Ekstra Bladet.

Kampene kan nå bredere ud, hvis de bliver en del af distributionen hos YouSee, der med 1,1 mio. kunder er landets største udbyder af kabel-tv. YouSee er ikke vildt begejstrede, men pressechef hos Canal 9 er fortrøstningsfuld.

– Jeg håber og tror, vi har lavet aftaler med distributørerne, inden Superligaen går i gang. Vi har for stærkt et produkt til, at de vil udelukke os, siger hun med henvisning til, at Canal 9 ud over Superligaen har sikret sig rettigheder til Premier League, Serie A og La Liga i Spanien.

Næsten 60 procent af danskerne skal kunne se Canal 9, for at stationen lever op til aftalen med Superliga-klubberne og Divisionsforeningen. Minimum seks kampe skal vises på DR.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Sats på disse ni spillere, FCK!

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken