• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

FCK-formand om trænerskifte: Det bedste for FCK i denne situation

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Bo Rygaard understreger, at bruddet med Ståle Solbakken er det bedste for FC København i klubbens nuværende situation.

Af Victor Risager

Ståle Solbakken er færdig som cheftræner i FC København. Og det sker efter et hidtil skuffende 2020.

I Superligaen er man aktuelt nummer ni efter fire spillerunder, mens man for første gang i et par år ikke nåede et europæisk gruppespil. Heller ikke sidste sæson var imponerende i Superligaen, da man var tættere på tredjepladsen end førstepladsen.

Læs også:Hjalte Bo Nørregaard om vikartjans: Trist baggrund af få opgave på

Bo Rygaard, bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment, kalder beslutningen det bedste for FC København lige nu, men hylder samtidig Ståle Solbakkens tid i klubben.  

- Ståle er uden sammenligning den mest succesfulde manager i klubbens historie med en imponerende resultatliste. Alle, der er en del af FCK, skylder Ståle en stor tak for den enorme indsats, han har ydet for klubben og de resultater, han har skabt. Vi må dog også konstatere, at resultaterne i 2020 ikke har været tilfredsstillende, og det tager vi nu konsekvensen af, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard og fortsætter:

Læs også:Bombe: Ståle Solbakken stopper i FC København

- Enhver epoke har sin afslutning, og vi føler, at tiden nu er inde til at nye kræfter træder til og bygger videre på det stærke fundament Ståle og hans team har skabt. Det har været en vanskelig beslutning både fagligt og følelsesmæssigt, men vi har tænkt os længe og grundigt om, og vi mener, at det her er det bedste for FCK i den situation, vi er i.

William Kvist har erstattet Ståle Solbakken som sportslig leder, mens Hjalte Bo Nørregaard overtager cheftrænertjansen. Det er dog kun på midlertidig basis.

Læs også:AaB fordobler dødboldstræning: Ufattelig mange point at hente

Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg

Læs også:Her er spillerbudgetterne i Superligaen 2020/2021

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud

Superliga

Mere Superliga

Fokus