FC København måtte i slutningen af deres seneste Superliga-kamp se, at sejren forsvandt ud af hænderne på dem, da modstanderne fra AGF fik udlignet på et straffespark.
Det var mere end, hvad en række københavnske sind kunne administrere, og kampens dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt blev efterfølgende fulgt efter hele vejen til omklædningsrummet af forskellige FCK-folk.
Heriblandt klubbens skadede anfører Carlos Zeca, som deraf er blevet idømt to kampes karantæne og en bøde på 10.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans. Derudover er FCK-læge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen også blevet tildelt én kamps karantæne efter hændelsen efter slutfløjt. Læs mere om det her.
FC København har i processen frem til kendelsen fra forsvaret sig, og de melder nu officielt ud på klubbens hjemmeside, at de er uenige i dommen.
– Vi er uenige i kendelsen og flere elementer i indberetningen fra kampens dommer, men vi vil nu nærlæse dommen, der tilsyneladende sætter nye standarder for kendelser efter den her type episoder, som man ellers kan opleve omkring 3F Superliga ganske ofte.
– Det er ikke muligt for F.C. København at appellere karantænerne, kun bøderne, men vi mener slet ikke, at det samlede forløb omkring kampens ledelse og episoden efter kampen er belyst med denne dom Vi vil nu se på, hvordan vi sikrer, at det sker
I sagens forløb kan man læse i den samlede kendelse, at ‘FC København grundlæggende ikke mener, at det der foregik var unaturligt med kampens hektiske afslutning taget i betragtning’.
Det blev desuden også nævnt, at FCK’s Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, var til stede ved optrinnet, men forholdt sig neutralt, lyder det. Han er heller ikke straffet.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
