FCK uenig i dom: Naturligt at følge efter dommeren

FC København mener, at den dom, som de har fået, sætter nye standarder for kendelser.



FC København måtte i slutningen af deres seneste Superliga-kamp se, at sejren forsvandt ud af hænderne på dem, da modstanderne fra AGF fik udlignet på et straffespark. 

Det var mere end, hvad en række københavnske sind kunne administrere, og kampens dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt blev efterfølgende fulgt efter hele vejen til omklædningsrummet af forskellige FCK-folk.

Heriblandt klubbens skadede anfører Carlos Zeca, som deraf er blevet idømt to kampes karantæne og en bøde på 10.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans. Derudover er FCK-læge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen også blevet tildelt én kamps karantæne efter hændelsen efter slutfløjt. Læs mere om det her.

FC København har i processen frem til kendelsen fra forsvaret sig, og de melder nu officielt ud på klubbens hjemmeside, at de er uenige i dommen.

– Vi er uenige i kendelsen og flere elementer i indberetningen fra kampens dommer, men vi vil nu nærlæse dommen, der tilsyneladende sætter nye standarder for kendelser efter den her type episoder, som man ellers kan opleve omkring 3F Superliga ganske ofte.

– Det er ikke muligt for F.C. København at appellere karantænerne, kun bøderne, men vi mener slet ikke, at det samlede forløb omkring kampens ledelse og episoden efter kampen er belyst med denne dom Vi vil nu se på, hvordan vi sikrer, at det sker

I sagens forløb kan man læse i den samlede kendelse, at ‘FC København grundlæggende ikke mener, at det der foregik var unaturligt med kampens hektiske afslutning taget i betragtning’.

Det blev desuden også nævnt, at FCK’s Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, var til stede ved optrinnet, men forholdt sig neutralt, lyder det. Han er heller ikke straffet.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko