FCK uenig i dom: Naturligt at følge efter dommeren

FC København mener, at den dom, som de har fået, sætter nye standarder for kendelser.



FC København måtte i slutningen af deres seneste Superliga-kamp se, at sejren forsvandt ud af hænderne på dem, da modstanderne fra AGF fik udlignet på et straffespark. 

Det var mere end, hvad en række københavnske sind kunne administrere, og kampens dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt blev efterfølgende fulgt efter hele vejen til omklædningsrummet af forskellige FCK-folk.

Heriblandt klubbens skadede anfører Carlos Zeca, som deraf er blevet idømt to kampes karantæne og en bøde på 10.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans. Derudover er FCK-læge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen også blevet tildelt én kamps karantæne efter hændelsen efter slutfløjt. Læs mere om det her.

FC København har i processen frem til kendelsen fra forsvaret sig, og de melder nu officielt ud på klubbens hjemmeside, at de er uenige i dommen.

– Vi er uenige i kendelsen og flere elementer i indberetningen fra kampens dommer, men vi vil nu nærlæse dommen, der tilsyneladende sætter nye standarder for kendelser efter den her type episoder, som man ellers kan opleve omkring 3F Superliga ganske ofte.

– Det er ikke muligt for F.C. København at appellere karantænerne, kun bøderne, men vi mener slet ikke, at det samlede forløb omkring kampens ledelse og episoden efter kampen er belyst med denne dom Vi vil nu se på, hvordan vi sikrer, at det sker

I sagens forløb kan man læse i den samlede kendelse, at ‘FC København grundlæggende ikke mener, at det der foregik var unaturligt med kampens hektiske afslutning taget i betragtning’.

Det blev desuden også nævnt, at FCK’s Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, var til stede ved optrinnet, men forholdt sig neutralt, lyder det. Han er heller ikke straffet.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark

Liverpool præsenterer succestræner

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner