FCK uenig i dom: Naturligt at følge efter dommeren

FC København mener, at den dom, som de har fået, sætter nye standarder for kendelser.



FC København måtte i slutningen af deres seneste Superliga-kamp se, at sejren forsvandt ud af hænderne på dem, da modstanderne fra AGF fik udlignet på et straffespark. 

Det var mere end, hvad en række københavnske sind kunne administrere, og kampens dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt blev efterfølgende fulgt efter hele vejen til omklædningsrummet af forskellige FCK-folk.

Heriblandt klubbens skadede anfører Carlos Zeca, som deraf er blevet idømt to kampes karantæne og en bøde på 10.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans. Derudover er FCK-læge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen også blevet tildelt én kamps karantæne efter hændelsen efter slutfløjt. Læs mere om det her.

FC København har i processen frem til kendelsen fra forsvaret sig, og de melder nu officielt ud på klubbens hjemmeside, at de er uenige i dommen.

– Vi er uenige i kendelsen og flere elementer i indberetningen fra kampens dommer, men vi vil nu nærlæse dommen, der tilsyneladende sætter nye standarder for kendelser efter den her type episoder, som man ellers kan opleve omkring 3F Superliga ganske ofte.

– Det er ikke muligt for F.C. København at appellere karantænerne, kun bøderne, men vi mener slet ikke, at det samlede forløb omkring kampens ledelse og episoden efter kampen er belyst med denne dom Vi vil nu se på, hvordan vi sikrer, at det sker

I sagens forløb kan man læse i den samlede kendelse, at ‘FC København grundlæggende ikke mener, at det der foregik var unaturligt med kampens hektiske afslutning taget i betragtning’.

Det blev desuden også nævnt, at FCK’s Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, var til stede ved optrinnet, men forholdt sig neutralt, lyder det. Han er heller ikke straffet.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Mexico – Ecuador

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Colombia – Portugal

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

England – DR Congo

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag