FC Københavns trup er forstærket forud for søndagens superligaopgør mod AGF.
Således er målmand Kamil Grabara, midtbanespilleren Rasmus Falk og angriberen Andreas Cornelius tilbage i forhold til den seneste kamp mod FC Midtjylland, der blev tabt 1-2.
Grabara har været ude siden 24. juli, hvor han pådrog sig en hovedskade, mens Falk og Cornelius har misset henholdsvis én og to ligakampe i denne omgang.
Jacob Neestrup, der debuterer som FCK-cheftræner, glæder sig over at få profilerne tilbage efter landskampspausen.
– Vi har haft et par gode dage med alle samlet i København og forberedt os til kampen mod AGF, og heldigvis er vi relativt forskånede for skader.
– Vi har blandt andre Andreas Cornelius og Kamil Grabara til rådighed igen, hvilket selvfølgelig er et stort plus for os, siger Neestrup til FCK's hjemmeside.
Neestrup blev forfremmet fra rollen som assistent efter fyringen af Jess Thorup.
Det skete som en konsekvens af den forfærdelig sæsonstart i Superligaen, hvor FCK har tabt seks ud af de første ti kampe og ligger nummer ni.
– På den korte bane og resten af efteråret så har vi ét fokus, og det er at få så mange point, så vi er med i kampen om mesterskabet til foråret. Det kræver, at vi skal blive bedre, og vi skal blive det ret hurtigt.
– Vejen til det er, at vi finder vores kollektive udtryk og balancen på holdet i alle kampe og gennem hele kampen, så vi er konstante og stabile i vores præstationer.
– Der kommer perioder i alle kampe, hvor vi ikke ikke peaker spillemæssigt, og der skal vi opretholde et solidt udtryk. Det starter nu mod AGF, hvor vi skal afsted med tre point, lyder det fra Neestrup.
Søndagens hjemmekamp mod AGF i Parken, hvor der forventes tæt på 30.000 tilskuere, begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
INTERVIEW