FC Københavns trup er forstærket forud for søndagens superligaopgør mod AGF.
Således er målmand Kamil Grabara, midtbanespilleren Rasmus Falk og angriberen Andreas Cornelius tilbage i forhold til den seneste kamp mod FC Midtjylland, der blev tabt 1-2.
Grabara har været ude siden 24. juli, hvor han pådrog sig en hovedskade, mens Falk og Cornelius har misset henholdsvis én og to ligakampe i denne omgang.
Jacob Neestrup, der debuterer som FCK-cheftræner, glæder sig over at få profilerne tilbage efter landskampspausen.
– Vi har haft et par gode dage med alle samlet i København og forberedt os til kampen mod AGF, og heldigvis er vi relativt forskånede for skader.
– Vi har blandt andre Andreas Cornelius og Kamil Grabara til rådighed igen, hvilket selvfølgelig er et stort plus for os, siger Neestrup til FCK's hjemmeside.
Neestrup blev forfremmet fra rollen som assistent efter fyringen af Jess Thorup.
Det skete som en konsekvens af den forfærdelig sæsonstart i Superligaen, hvor FCK har tabt seks ud af de første ti kampe og ligger nummer ni.
– På den korte bane og resten af efteråret så har vi ét fokus, og det er at få så mange point, så vi er med i kampen om mesterskabet til foråret. Det kræver, at vi skal blive bedre, og vi skal blive det ret hurtigt.
– Vejen til det er, at vi finder vores kollektive udtryk og balancen på holdet i alle kampe og gennem hele kampen, så vi er konstante og stabile i vores præstationer.
– Der kommer perioder i alle kampe, hvor vi ikke ikke peaker spillemæssigt, og der skal vi opretholde et solidt udtryk. Det starter nu mod AGF, hvor vi skal afsted med tre point, lyder det fra Neestrup.
Søndagens hjemmekamp mod AGF i Parken, hvor der forventes tæt på 30.000 tilskuere, begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
MEDIE