FC Københavns trup er forstærket forud for søndagens superligaopgør mod AGF.
Således er målmand Kamil Grabara, midtbanespilleren Rasmus Falk og angriberen Andreas Cornelius tilbage i forhold til den seneste kamp mod FC Midtjylland, der blev tabt 1-2.
Grabara har været ude siden 24. juli, hvor han pådrog sig en hovedskade, mens Falk og Cornelius har misset henholdsvis én og to ligakampe i denne omgang.
Jacob Neestrup, der debuterer som FCK-cheftræner, glæder sig over at få profilerne tilbage efter landskampspausen.
– Vi har haft et par gode dage med alle samlet i København og forberedt os til kampen mod AGF, og heldigvis er vi relativt forskånede for skader.
– Vi har blandt andre Andreas Cornelius og Kamil Grabara til rådighed igen, hvilket selvfølgelig er et stort plus for os, siger Neestrup til FCK's hjemmeside.
Neestrup blev forfremmet fra rollen som assistent efter fyringen af Jess Thorup.
Det skete som en konsekvens af den forfærdelig sæsonstart i Superligaen, hvor FCK har tabt seks ud af de første ti kampe og ligger nummer ni.
– På den korte bane og resten af efteråret så har vi ét fokus, og det er at få så mange point, så vi er med i kampen om mesterskabet til foråret. Det kræver, at vi skal blive bedre, og vi skal blive det ret hurtigt.
– Vejen til det er, at vi finder vores kollektive udtryk og balancen på holdet i alle kampe og gennem hele kampen, så vi er konstante og stabile i vores præstationer.
– Der kommer perioder i alle kampe, hvor vi ikke ikke peaker spillemæssigt, og der skal vi opretholde et solidt udtryk. Det starter nu mod AGF, hvor vi skal afsted med tre point, lyder det fra Neestrup.
Søndagens hjemmekamp mod AGF i Parken, hvor der forventes tæt på 30.000 tilskuere, begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER