AGF-direktør Jacob Nielsen fortalte forleden, at han regner med snart at få tilskuere tilbage på stadion, og det samme gør man i FC København.
Det fortæller klubbens nye direktør, Lars Bo Jeppesen.
Sammen med andre folk i hovedstadsklubben har han derfor udarbejdet en plan for, hvordan man kan få klubbens fans ind i Parken igen.
– Vi har lavet en helt konkret og meget, meget minutiøs plan for, hvordan vi under hensyntagen til sikkerheden kan få tilskuerne – og det er selvfølgelig ikke 100 procent kapacitet, men 25 eller 50 procent – tilbage på lægterne, udtaler han til Canal 9.
Han slår dog også fast, at det kommer til at blive anderledes end tidligere, når man skal gå til fodbold i den kommende tid.
– Der er en lang række forhold, men det handler dybest set om det, vi hele tiden har lært. Der skal være afstand, tingene skal være sprittet af, man skal have adgang til toilet.
– Vi kommer til at gå til fodbold på en anden måde, og jeg er også med på, at der er nogle indbyggede ting i det at være tilskuer til en fodboldkamp, der må være anderledes, men hver eneste morgen klokken 8, har vi 500 skolebørn på Nedre A i Parken godkendt af kommunen og skolerne. De kan altså godt finde ud af at holde afstand.
Grundlæggende er der imidlertid ingen tvivl om, at Lars Bo Jeppesen mener, at det er forkert, at der ikke er kommet folk på stadion endnu.
– Ja, det synes jeg – og det er krystalklart forkert, synes jeg. Og jeg synes, at der er en anden ting, der også er vigtig. Det er selvfølgelig forudsat, at vi kan holde styr på sikkerheden, men det mener jeg godt, at vi kan håndtere.
– For man skal huske på, at Superligaen er én ting, men hvis der ikke kommer tilskuere ind, risikerer vi, at der er nogle Superliga-klubber og nogle andre klubber, der går konkurs, og så er det ikke længere fans til en Superliga-kamp – så er det det danske fodbold-økosystem og foreningsdanmark, der er truet.
Også Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, har åbnet for muligheden for at få fansene tilbage.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
FC Midtjylland er ude
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TOPNYHED
