FCK har lavet en plan: Vil have tilskuerne tilbage på stadion

I FC København har man udarbejdet en plan for, hvordan man kan få tilskuere tilbage på stadion.



AGF-direktør Jacob Nielsen fortalte forleden, at han regner med snart at få tilskuere tilbage på stadion, og det samme gør man i FC København.

Det fortæller klubbens nye direktør, Lars Bo Jeppesen.

Sammen med andre folk i hovedstadsklubben har han derfor udarbejdet en plan for, hvordan man kan få klubbens fans ind i Parken igen.

– Vi har lavet en helt konkret og meget, meget minutiøs plan for, hvordan vi under hensyntagen til sikkerheden kan få tilskuerne – og det er selvfølgelig ikke 100 procent kapacitet, men 25 eller 50 procent – tilbage på lægterne, udtaler han til Canal 9.

Han slår dog også fast, at det kommer til at blive anderledes end tidligere, når man skal gå til fodbold i den kommende tid.

– Der er en lang række forhold, men det handler dybest set om det, vi hele tiden har lært. Der skal være afstand, tingene skal være sprittet af, man skal have adgang til toilet.

– Vi kommer til at gå til fodbold på en anden måde, og jeg er også med på, at der er nogle indbyggede ting i det at være tilskuer til en fodboldkamp, der må være anderledes, men hver eneste morgen klokken 8, har vi 500 skolebørn på Nedre A i Parken godkendt af kommunen og skolerne. De kan altså godt finde ud af at holde afstand.

Grundlæggende er der imidlertid ingen tvivl om, at Lars Bo Jeppesen mener, at det er forkert, at der ikke er kommet folk på stadion endnu.

– Ja, det synes jeg – og det er krystalklart forkert, synes jeg. Og jeg synes, at der er en anden ting, der også er vigtig. Det er selvfølgelig forudsat, at vi kan holde styr på sikkerheden, men det mener jeg godt, at vi kan håndtere.

– For man skal huske på, at Superligaen er én ting, men hvis der ikke kommer tilskuere ind, risikerer vi, at der er nogle Superliga-klubber og nogle andre klubber, der går konkurs, og så er det ikke længere fans til en Superliga-kamp – så er det det danske fodbold-økosystem og foreningsdanmark, der er truet.

Også Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, har åbnet for muligheden for at få fansene tilbage.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold

Fin lodtrækning for FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Klar for FC København

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri