AGF-direktør Jacob Nielsen fortalte forleden, at han regner med snart at få tilskuere tilbage på stadion, og det samme gør man i FC København.
Det fortæller klubbens nye direktør, Lars Bo Jeppesen.
Sammen med andre folk i hovedstadsklubben har han derfor udarbejdet en plan for, hvordan man kan få klubbens fans ind i Parken igen.
– Vi har lavet en helt konkret og meget, meget minutiøs plan for, hvordan vi under hensyntagen til sikkerheden kan få tilskuerne – og det er selvfølgelig ikke 100 procent kapacitet, men 25 eller 50 procent – tilbage på lægterne, udtaler han til Canal 9.
Han slår dog også fast, at det kommer til at blive anderledes end tidligere, når man skal gå til fodbold i den kommende tid.
– Der er en lang række forhold, men det handler dybest set om det, vi hele tiden har lært. Der skal være afstand, tingene skal være sprittet af, man skal have adgang til toilet.
– Vi kommer til at gå til fodbold på en anden måde, og jeg er også med på, at der er nogle indbyggede ting i det at være tilskuer til en fodboldkamp, der må være anderledes, men hver eneste morgen klokken 8, har vi 500 skolebørn på Nedre A i Parken godkendt af kommunen og skolerne. De kan altså godt finde ud af at holde afstand.
Grundlæggende er der imidlertid ingen tvivl om, at Lars Bo Jeppesen mener, at det er forkert, at der ikke er kommet folk på stadion endnu.
– Ja, det synes jeg – og det er krystalklart forkert, synes jeg. Og jeg synes, at der er en anden ting, der også er vigtig. Det er selvfølgelig forudsat, at vi kan holde styr på sikkerheden, men det mener jeg godt, at vi kan håndtere.
– For man skal huske på, at Superligaen er én ting, men hvis der ikke kommer tilskuere ind, risikerer vi, at der er nogle Superliga-klubber og nogle andre klubber, der går konkurs, og så er det ikke længere fans til en Superliga-kamp – så er det det danske fodbold-økosystem og foreningsdanmark, der er truet.
Også Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, har åbnet for muligheden for at få fansene tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TIPSBLADETS DOM
