Thomas Delaney er tilbage i FC København.
Det kunne Tipsbladet afsløre sent torsdag aften, og lørdag morgen har FCK selv offentliggjort, at Delaney vender tilbage på en toårig kontrakt.
Det glæder ikke mindst David Boysen, Tipsbladets fodboldekspert, der ser frem til at se Delaney i Superligaen igen.
– Det er noget, alle FCK-fans er glade for. Det er noget, Superligaen er glad for. Det er helt sikkert noget, ham og hans familie har ventet på. De prøvede allerede sidste år; der kunne det ikke gå op. Nu er timingen fin, og han er heller ikke for gammel, men det skulle også være nu, hvis det skulle være.
– Så det bliver fedt for Superligaen, og det er et kæmpestort navn og en, der har været en kæmpe profil.
– Nu må vi se, hvilket vigør han er i. Jeg synes, det var lidt svært at finde ud af under EM, hvilken Delaney vi har at gøre med. Det bliver spændende at se, hvilken Delaney vi får hjem til Superligaen, men han har noget rutine og noget kvalitet, der ikke bare kommer til at forsvinde, selvom han ikke er i topform – og det skal han så forhåbentlig nok komme, hvis skaderne ikke kommer tilbage.
FC København har de senere år hentet tidligere profiler som Mathias “Zanka” Jørgensen og Andreas Cornelius hjem fra udlandet.
– Men Delaney er den største. Det er ham, de spejler sig i. Han har heller aldrig irriteret nogle FC Københavnere. Hvis jeg skal give et bud på, hvem der er den største ex-FCK’er, de kunne få tilbage lige nu, er det ham, siger David Boysen.
Det har FCK brug for
Jacob Neestrup kæmpede i sidste sæson med at finde den rigtige konstellation på den centrale del af banen.
Som den kontrollerende 6’er fandt man som regel enten William Clem eller Rasmus Falk, men ingen af de to fungerede aldrig 100 procent som ønsket, og derfor vurderer David Boysen, at Thomas Delaney er lige præcis det, holdet mangler.
– Jeg synes, det er noget, de har manglet. En ting er, at han førhen har været meget en felt-til-felt-spiller. Nu tror jeg i højere grad, han bliver den spiller, der kommer til at kontrollere, og det synes jeg, de har haft behov for.
– De har ledt med lys og lygte efter en, der kunne være den spiller efter Zeca. De har brugt Clem, Lerager er mere en Delaney i tidligere udgave i forhold til at være en felt-til-felt-spiller, og Falk er en fantastisk fodboldspiller, men defensivt fylder han ikke særlig meget. Der fylder Delaney bare lidt mere.
– Så hvis de kan få de to (Falk og Delaney) til at spille sammen derinde, har jeg svært ved at se, hvem der skulle have en bedre midtbane.
Thomas Delaney fylder inden længe 33 år og har de seneste år kæmpet med en række skader.
David Boysen frygter dog ikke, at Delaneys comeback kan ende med at blive en fiasko, hvis altså bare FC København formår at bruge ham rigtigt.
– Det kommer an på, hvilken Delaney man forventer at se. Hvis man forventer at se ham, der smadrer fra boks til boks og lave mål på den måde, bliver jeg overrasket. Men hvis de håber, man får en hjem, der kan kontrollere og få stabilitet ind på midten af banen, tror jeg, de bliver positivt overraskede.
Thomas Delaney har spillet 246 førsteholdskampe for FC København.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Giver VM-garanti
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
‘Tæt på et rædselskabinet’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
