Thomas Delaney er tilbage i FC København.
Det kunne Tipsbladet afsløre sent torsdag aften, og lørdag morgen har FCK selv offentliggjort, at Delaney vender tilbage på en toårig kontrakt.
Det glæder ikke mindst David Boysen, Tipsbladets fodboldekspert, der ser frem til at se Delaney i Superligaen igen.
– Det er noget, alle FCK-fans er glade for. Det er noget, Superligaen er glad for. Det er helt sikkert noget, ham og hans familie har ventet på. De prøvede allerede sidste år; der kunne det ikke gå op. Nu er timingen fin, og han er heller ikke for gammel, men det skulle også være nu, hvis det skulle være.
– Så det bliver fedt for Superligaen, og det er et kæmpestort navn og en, der har været en kæmpe profil.
– Nu må vi se, hvilket vigør han er i. Jeg synes, det var lidt svært at finde ud af under EM, hvilken Delaney vi har at gøre med. Det bliver spændende at se, hvilken Delaney vi får hjem til Superligaen, men han har noget rutine og noget kvalitet, der ikke bare kommer til at forsvinde, selvom han ikke er i topform – og det skal han så forhåbentlig nok komme, hvis skaderne ikke kommer tilbage.
FC København har de senere år hentet tidligere profiler som Mathias “Zanka” Jørgensen og Andreas Cornelius hjem fra udlandet.
– Men Delaney er den største. Det er ham, de spejler sig i. Han har heller aldrig irriteret nogle FC Københavnere. Hvis jeg skal give et bud på, hvem der er den største ex-FCK’er, de kunne få tilbage lige nu, er det ham, siger David Boysen.
Det har FCK brug for
Jacob Neestrup kæmpede i sidste sæson med at finde den rigtige konstellation på den centrale del af banen.
Som den kontrollerende 6’er fandt man som regel enten William Clem eller Rasmus Falk, men ingen af de to fungerede aldrig 100 procent som ønsket, og derfor vurderer David Boysen, at Thomas Delaney er lige præcis det, holdet mangler.
– Jeg synes, det er noget, de har manglet. En ting er, at han førhen har været meget en felt-til-felt-spiller. Nu tror jeg i højere grad, han bliver den spiller, der kommer til at kontrollere, og det synes jeg, de har haft behov for.
– De har ledt med lys og lygte efter en, der kunne være den spiller efter Zeca. De har brugt Clem, Lerager er mere en Delaney i tidligere udgave i forhold til at være en felt-til-felt-spiller, og Falk er en fantastisk fodboldspiller, men defensivt fylder han ikke særlig meget. Der fylder Delaney bare lidt mere.
– Så hvis de kan få de to (Falk og Delaney) til at spille sammen derinde, har jeg svært ved at se, hvem der skulle have en bedre midtbane.
Thomas Delaney fylder inden længe 33 år og har de seneste år kæmpet med en række skader.
David Boysen frygter dog ikke, at Delaneys comeback kan ende med at blive en fiasko, hvis altså bare FC København formår at bruge ham rigtigt.
– Det kommer an på, hvilken Delaney man forventer at se. Hvis man forventer at se ham, der smadrer fra boks til boks og lave mål på den måde, bliver jeg overrasket. Men hvis de håber, man får en hjem, der kan kontrollere og få stabilitet ind på midten af banen, tror jeg, de bliver positivt overraskede.
Thomas Delaney har spillet 246 førsteholdskampe for FC København.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AaB-krisen fortsætter
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Tilbage efter lang pause
AGF smider sejren i de døende sekunder
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne