– Thomas Delaney er den største

Thomas Delaney passer perfekt til det, FC København står og mangler på den centrale midtbane, mener David Boysen.



Thomas Delaney er tilbage i FC København.

Det kunne Tipsbladet afsløre sent torsdag aften, og lørdag morgen har FCK selv offentliggjort, at Delaney vender tilbage på en toårig kontrakt.

Det glæder ikke mindst David Boysen, Tipsbladets fodboldekspert, der ser frem til at se Delaney i Superligaen igen. 

– Det er noget, alle FCK-fans er glade for. Det er noget, Superligaen er glad for. Det er helt sikkert noget, ham og hans familie har ventet på. De prøvede allerede sidste år; der kunne det ikke gå op. Nu er timingen fin, og han er heller ikke for gammel, men det skulle også være nu, hvis det skulle være.

– Så det bliver fedt for Superligaen, og det er et kæmpestort navn og en, der har været en kæmpe profil.

– Nu må vi se, hvilket vigør han er i. Jeg synes, det var lidt svært at finde ud af under EM, hvilken Delaney vi har at gøre med. Det bliver spændende at se, hvilken Delaney vi får hjem til Superligaen, men han har noget rutine og noget kvalitet, der ikke bare kommer til at forsvinde, selvom han ikke er i topform – og det skal han så forhåbentlig nok komme, hvis skaderne ikke kommer tilbage.

FC København har de senere år hentet tidligere profiler som Mathias “Zanka” Jørgensen og Andreas Cornelius hjem fra udlandet. 

– Men Delaney er den største. Det er ham, de spejler sig i. Han har heller aldrig irriteret nogle FC Københavnere. Hvis jeg skal give et bud på, hvem der er den største ex-FCK’er, de kunne få tilbage lige nu, er det ham, siger David Boysen.

Det har FCK brug for
Jacob Neestrup kæmpede i sidste sæson med at finde den rigtige konstellation på den centrale del af banen.

Som den kontrollerende 6’er fandt man som regel enten William Clem eller Rasmus Falk, men ingen af de to fungerede aldrig 100 procent som ønsket, og derfor vurderer David Boysen, at Thomas Delaney er lige præcis det, holdet mangler.

– Jeg synes, det er noget, de har manglet. En ting er, at han førhen har været meget en felt-til-felt-spiller. Nu tror jeg i højere grad, han bliver den spiller, der kommer til at kontrollere, og det synes jeg, de har haft behov for.

– De har ledt med lys og lygte efter en, der kunne være den spiller efter Zeca. De har brugt Clem, Lerager er mere en Delaney i tidligere udgave i forhold til at være en felt-til-felt-spiller, og Falk er en fantastisk fodboldspiller, men defensivt fylder han ikke særlig meget. Der fylder Delaney bare lidt mere.

– Så hvis de kan få de to (Falk og Delaney) til at spille sammen derinde, har jeg svært ved at se, hvem der skulle have en bedre midtbane.

Thomas Delaney fylder inden længe 33 år og har de seneste år kæmpet med en række skader.

David Boysen frygter dog ikke, at Delaneys comeback kan ende med at blive en fiasko, hvis altså bare FC København formår at bruge ham rigtigt.

– Det kommer an på, hvilken Delaney man forventer at se. Hvis man forventer at se ham, der smadrer fra boks til boks og lave mål på den måde, bliver jeg overrasket. Men hvis de håber, man får en hjem, der kan kontrollere og få stabilitet ind på midten af banen, tror jeg, de bliver positivt overraskede. 

Thomas Delaney har spillet 246 førsteholdskampe for FC København.





‘FCK gik over budget i transfervinduet’




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Åge Hareide er alvorligt syg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Danske tenniskvinder rykker ned

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Chok i OB – siger op efter seks dage

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Her kan du se Danmark mod Belarus

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Målfattigt i Moldova

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder