Thomas Delaney er tilbage i FC København.
Det kunne Tipsbladet afsløre sent torsdag aften, og lørdag morgen har FCK selv offentliggjort, at Delaney vender tilbage på en toårig kontrakt.
Det glæder ikke mindst David Boysen, Tipsbladets fodboldekspert, der ser frem til at se Delaney i Superligaen igen.
– Det er noget, alle FCK-fans er glade for. Det er noget, Superligaen er glad for. Det er helt sikkert noget, ham og hans familie har ventet på. De prøvede allerede sidste år; der kunne det ikke gå op. Nu er timingen fin, og han er heller ikke for gammel, men det skulle også være nu, hvis det skulle være.
– Så det bliver fedt for Superligaen, og det er et kæmpestort navn og en, der har været en kæmpe profil.
– Nu må vi se, hvilket vigør han er i. Jeg synes, det var lidt svært at finde ud af under EM, hvilken Delaney vi har at gøre med. Det bliver spændende at se, hvilken Delaney vi får hjem til Superligaen, men han har noget rutine og noget kvalitet, der ikke bare kommer til at forsvinde, selvom han ikke er i topform – og det skal han så forhåbentlig nok komme, hvis skaderne ikke kommer tilbage.
FC København har de senere år hentet tidligere profiler som Mathias “Zanka” Jørgensen og Andreas Cornelius hjem fra udlandet.
– Men Delaney er den største. Det er ham, de spejler sig i. Han har heller aldrig irriteret nogle FC Københavnere. Hvis jeg skal give et bud på, hvem der er den største ex-FCK’er, de kunne få tilbage lige nu, er det ham, siger David Boysen.
Det har FCK brug for
Jacob Neestrup kæmpede i sidste sæson med at finde den rigtige konstellation på den centrale del af banen.
Som den kontrollerende 6’er fandt man som regel enten William Clem eller Rasmus Falk, men ingen af de to fungerede aldrig 100 procent som ønsket, og derfor vurderer David Boysen, at Thomas Delaney er lige præcis det, holdet mangler.
– Jeg synes, det er noget, de har manglet. En ting er, at han førhen har været meget en felt-til-felt-spiller. Nu tror jeg i højere grad, han bliver den spiller, der kommer til at kontrollere, og det synes jeg, de har haft behov for.
– De har ledt med lys og lygte efter en, der kunne være den spiller efter Zeca. De har brugt Clem, Lerager er mere en Delaney i tidligere udgave i forhold til at være en felt-til-felt-spiller, og Falk er en fantastisk fodboldspiller, men defensivt fylder han ikke særlig meget. Der fylder Delaney bare lidt mere.
– Så hvis de kan få de to (Falk og Delaney) til at spille sammen derinde, har jeg svært ved at se, hvem der skulle have en bedre midtbane.
Thomas Delaney fylder inden længe 33 år og har de seneste år kæmpet med en række skader.
David Boysen frygter dog ikke, at Delaneys comeback kan ende med at blive en fiasko, hvis altså bare FC København formår at bruge ham rigtigt.
– Det kommer an på, hvilken Delaney man forventer at se. Hvis man forventer at se ham, der smadrer fra boks til boks og lave mål på den måde, bliver jeg overrasket. Men hvis de håber, man får en hjem, der kan kontrollere og få stabilitet ind på midten af banen, tror jeg, de bliver positivt overraskede.
Thomas Delaney har spillet 246 førsteholdskampe for FC København.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM