FCK har solgt stortalent: ‘Ikke fair at beholde ham’

FC København har solgt talentfulde Noah Sahsah til Rosenborg. Det havde været unfair at beholde ham, lyder det fra Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har i en årrække haft Noah Sahsah løbende rundt, og det trak længe op til, at offensivspilleren ville få sit store gennembrud med en løve på brystet, men fodboldens veje er uransagelige, og nu står det klart, at sådan kommer det definitivt ikke til at gå.

I denne uge er den 19-årige offensivspiller blevet solgt til Rosenborg, som han i efteråret har været udlejet til.

Tragikomisk nok gik det galt for Noah Sahsah i FC København, da han blev matchvinder i en Youth League-kamp mod Bayern München for godt et år siden. Stortalentet valgte at fejre scoringen lidt for voldsomt, og så røg korsbåndet. Sahsah kom aldrig til at optræde i en FC København-trøje igen.

Nu er han skiftet til Rosenborg, og FCK-træner Jacob Neestrup kunne se andet udkom.

– Han har haft en korsbåndsskade, og han er endnu ikke startet inde i en kamp for Rosenborg. Sahsah er så stort et talent, at hvis vi tog ham tilbage nu, synes jeg ikke, det vil være fair over for hans talent. Jeg er heller ikke sikker på, han vil være interesseret i det, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

Når Sahsah næppe vil være interesseret i at vende tilbage til FC København, skyldes det den hårde konkurrence med dygtige folk som Robert, Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri.

– Det er jo det lys, man skal se det i. Det er ikke, fordi vi kaster alle vores talenter ud. Det er jo ikke det, vi vil. Men her er der tale om en spiller, som er på vej tilbage, og han har nu fire måneders opstart i Rosenborg. Han kan næsten ikke få bedre mulighed for at komme ind og spille fast på et godt hold med en træner, han kender. Det er også god stil, at vi kigger på det fra spillerens perspektiv. 

Tænker du over, hvad det kunne være blevet til for Sahsah i FCK-regi?

– Det gør man jo nogle gange, og han er desværre ikke den første hos os. Vi har haft lidt uheld med korsbåndsskader de seneste to-tre år. Det kan da godt være, man gør det i ny og næ, men det gælder med flere spillere. Jeg tror stadig, Noah Sahsah kan blive en rigtig dygtig spiller, når han får mulighed for at folde sit talent ud, lyder det fra Jacob Neestrup.

Under alle omstændigheder har FC København i hvert fald ikke helt tænkt sig at lade Noah Sahsah glide dem helt af hænde. Tirsdag kunne Tipsbladet således afsløre, at FCK har sikret sig en tilbagekøbsklausul på den 19-årige offensivspiller.

Noah Sahsah har underskrevet en kontrakt frem til udgangen 2028 med Rosenborg.









LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Dansk stjerne trænede med i Superliga-klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?