FCK har solgt stortalent: ‘Ikke fair at beholde ham’

FC København har solgt talentfulde Noah Sahsah til Rosenborg. Det havde været unfair at beholde ham, lyder det fra Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har i en årrække haft Noah Sahsah løbende rundt, og det trak længe op til, at offensivspilleren ville få sit store gennembrud med en løve på brystet, men fodboldens veje er uransagelige, og nu står det klart, at sådan kommer det definitivt ikke til at gå.

I denne uge er den 19-årige offensivspiller blevet solgt til Rosenborg, som han i efteråret har været udlejet til.

Tragikomisk nok gik det galt for Noah Sahsah i FC København, da han blev matchvinder i en Youth League-kamp mod Bayern München for godt et år siden. Stortalentet valgte at fejre scoringen lidt for voldsomt, og så røg korsbåndet. Sahsah kom aldrig til at optræde i en FC København-trøje igen.

Nu er han skiftet til Rosenborg, og FCK-træner Jacob Neestrup kunne se andet udkom.

– Han har haft en korsbåndsskade, og han er endnu ikke startet inde i en kamp for Rosenborg. Sahsah er så stort et talent, at hvis vi tog ham tilbage nu, synes jeg ikke, det vil være fair over for hans talent. Jeg er heller ikke sikker på, han vil være interesseret i det, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

Når Sahsah næppe vil være interesseret i at vende tilbage til FC København, skyldes det den hårde konkurrence med dygtige folk som Robert, Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri.

– Det er jo det lys, man skal se det i. Det er ikke, fordi vi kaster alle vores talenter ud. Det er jo ikke det, vi vil. Men her er der tale om en spiller, som er på vej tilbage, og han har nu fire måneders opstart i Rosenborg. Han kan næsten ikke få bedre mulighed for at komme ind og spille fast på et godt hold med en træner, han kender. Det er også god stil, at vi kigger på det fra spillerens perspektiv. 

Tænker du over, hvad det kunne være blevet til for Sahsah i FCK-regi?

– Det gør man jo nogle gange, og han er desværre ikke den første hos os. Vi har haft lidt uheld med korsbåndsskader de seneste to-tre år. Det kan da godt være, man gør det i ny og næ, men det gælder med flere spillere. Jeg tror stadig, Noah Sahsah kan blive en rigtig dygtig spiller, når han får mulighed for at folde sit talent ud, lyder det fra Jacob Neestrup.

Under alle omstændigheder har FC København i hvert fald ikke helt tænkt sig at lade Noah Sahsah glide dem helt af hænde. Tirsdag kunne Tipsbladet således afsløre, at FCK har sikret sig en tilbagekøbsklausul på den 19-årige offensivspiller.

Noah Sahsah har underskrevet en kontrakt frem til udgangen 2028 med Rosenborg.







‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner




TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Real Madrid taber

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Neestrup: ‘Fuck det!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Randers FC – FC Fredericia

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

– Pinligt for rigtig mange at se

Tottenham Hotspur – Arsenal

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

OB – FC København

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Stort slag for FC København

Tidligere FCK-talent skifter

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele