FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har i en årrække haft Noah Sahsah løbende rundt, og det trak længe op til, at offensivspilleren ville få sit store gennembrud med en løve på brystet, men fodboldens veje er uransagelige, og nu står det klart, at sådan kommer det definitivt ikke til at gå.
I denne uge er den 19-årige offensivspiller blevet solgt til Rosenborg, som han i efteråret har været udlejet til.
Tragikomisk nok gik det galt for Noah Sahsah i FC København, da han blev matchvinder i en Youth League-kamp mod Bayern München for godt et år siden. Stortalentet valgte at fejre scoringen lidt for voldsomt, og så røg korsbåndet. Sahsah kom aldrig til at optræde i en FC København-trøje igen.
Nu er han skiftet til Rosenborg, og FCK-træner Jacob Neestrup kunne se andet udkom.
– Han har haft en korsbåndsskade, og han er endnu ikke startet inde i en kamp for Rosenborg. Sahsah er så stort et talent, at hvis vi tog ham tilbage nu, synes jeg ikke, det vil være fair over for hans talent. Jeg er heller ikke sikker på, han vil være interesseret i det, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.
Når Sahsah næppe vil være interesseret i at vende tilbage til FC København, skyldes det den hårde konkurrence med dygtige folk som Robert, Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri.
– Det er jo det lys, man skal se det i. Det er ikke, fordi vi kaster alle vores talenter ud. Det er jo ikke det, vi vil. Men her er der tale om en spiller, som er på vej tilbage, og han har nu fire måneders opstart i Rosenborg. Han kan næsten ikke få bedre mulighed for at komme ind og spille fast på et godt hold med en træner, han kender. Det er også god stil, at vi kigger på det fra spillerens perspektiv.
Tænker du over, hvad det kunne være blevet til for Sahsah i FCK-regi?
– Det gør man jo nogle gange, og han er desværre ikke den første hos os. Vi har haft lidt uheld med korsbåndsskader de seneste to-tre år. Det kan da godt være, man gør det i ny og næ, men det gælder med flere spillere. Jeg tror stadig, Noah Sahsah kan blive en rigtig dygtig spiller, når han får mulighed for at folde sit talent ud, lyder det fra Jacob Neestrup.
Under alle omstændigheder har FC København i hvert fald ikke helt tænkt sig at lade Noah Sahsah glide dem helt af hænde. Tirsdag kunne Tipsbladet således afsløre, at FCK har sikret sig en tilbagekøbsklausul på den 19-årige offensivspiller.
Noah Sahsah har underskrevet en kontrakt frem til udgangen 2028 med Rosenborg.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED