FCK har solgt stortalent: ‘Ikke fair at beholde ham’

FC København har solgt talentfulde Noah Sahsah til Rosenborg. Det havde været unfair at beholde ham, lyder det fra Jacob Neestrup.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København har i en årrække haft Noah Sahsah løbende rundt, og det trak længe op til, at offensivspilleren ville få sit store gennembrud med en løve på brystet, men fodboldens veje er uransagelige, og nu står det klart, at sådan kommer det definitivt ikke til at gå.

I denne uge er den 19-årige offensivspiller blevet solgt til Rosenborg, som han i efteråret har været udlejet til.

Tragikomisk nok gik det galt for Noah Sahsah i FC København, da han blev matchvinder i en Youth League-kamp mod Bayern München for godt et år siden. Stortalentet valgte at fejre scoringen lidt for voldsomt, og så røg korsbåndet. Sahsah kom aldrig til at optræde i en FC København-trøje igen.

Nu er han skiftet til Rosenborg, og FCK-træner Jacob Neestrup kunne se andet udkom.

– Han har haft en korsbåndsskade, og han er endnu ikke startet inde i en kamp for Rosenborg. Sahsah er så stort et talent, at hvis vi tog ham tilbage nu, synes jeg ikke, det vil være fair over for hans talent. Jeg er heller ikke sikker på, han vil være interesseret i det, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse.

Når Sahsah næppe vil være interesseret i at vende tilbage til FC København, skyldes det den hårde konkurrence med dygtige folk som Robert, Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri.

– Det er jo det lys, man skal se det i. Det er ikke, fordi vi kaster alle vores talenter ud. Det er jo ikke det, vi vil. Men her er der tale om en spiller, som er på vej tilbage, og han har nu fire måneders opstart i Rosenborg. Han kan næsten ikke få bedre mulighed for at komme ind og spille fast på et godt hold med en træner, han kender. Det er også god stil, at vi kigger på det fra spillerens perspektiv. 

Tænker du over, hvad det kunne være blevet til for Sahsah i FCK-regi?

– Det gør man jo nogle gange, og han er desværre ikke den første hos os. Vi har haft lidt uheld med korsbåndsskader de seneste to-tre år. Det kan da godt være, man gør det i ny og næ, men det gælder med flere spillere. Jeg tror stadig, Noah Sahsah kan blive en rigtig dygtig spiller, når han får mulighed for at folde sit talent ud, lyder det fra Jacob Neestrup.

Under alle omstændigheder har FC København i hvert fald ikke helt tænkt sig at lade Noah Sahsah glide dem helt af hænde. Tirsdag kunne Tipsbladet således afsløre, at FCK har sikret sig en tilbagekøbsklausul på den 19-årige offensivspiller.

Noah Sahsah har underskrevet en kontrakt frem til udgangen 2028 med Rosenborg.









LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøler sender Mexico videre

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Skotland – Marokko

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

USA – Australien