FCK henter sent point mod FCM i vild chancefest

Dario Osorio leverede et drømmemål i FC Midtjyllands meget underholdende 2-2-kamp mod FC København.



FC København hentede søndag 2-2 mod FC Midtjylland i Herning efter en sen scoring på straffespark af forsvarsspilleren Kevin Diks.

Indtil overtiden lignede den chilenske dribler Dario Osorio med et drømmehug fra distancen i slutningen af første halvleg ellers en matchvinder i et meget livligt og chancerigt opgør.

Andreas Cornelius havde forinden bragt FCK foran, inden Franculino efter Osorios forarbejde udlignede til 1-1.

FCM forbliver med den sene dukkert på andenpladsen efter Brøndby, der tidligere søndag kun fik 2-2 mod et reservespækket AGF-hold.

Brøndby og FCM har begge 52 point inden et brag mellem guldduellanterne på Brøndby Stadion om en uge.

FC København har efter tre kampe uden sejr seks point op til frontduoen og får mandag selskab af FC Nordsjælland på 46 point, hvis FCN vinder i Silkeborg.

Andreas Cornelius fik for første gang i 2024 chancen fra start, og ud over at være en fin opspilsstation markerede han sig efter en aggressiv FCM-start også som målscorer efter 11 minutter.

Elias Achouri smækkede kuglen ind foran mål, hvor Cornelius på klassisk vis steg til vejrs og fremviste sine udviklede evner i hovedspillet.

Efter lidt stilstand leverede FCM efter 20 minutter et hurtigt modsvar.

Dario Osorio dansede igennem FCK's venstre forsvarsside og slog bolden fladt ind foran mål, hvor angriberen Franculino pressede sig forrest og scorede sit første mål siden november.

Efter godt en halv time var det efter et hjørnespark Lukas Leragers tur til at sende bolden mod mål, men i allersidste øjeblik kom den meget formstærke FCM-keeper Jonas Lössl springende og reddede med det yderste af fingerspidserne.

FCK havde med Cornelius' hovedstød på overliggeren og endnu en stor chance til Lerager også de næste indslag i chanceorgiet.

Men FCM tog over op mod pausen, og efter 41 minutter kronede Osorio sin store aften med et uimodståeligt drøn op i krydset fra kanten af feltet af den slags, der plejer at være med i feltet af kandidater til årets mål.

Osorio kreerede med en fræk tunnel på Achouri endnu en chance og et højdepunkt inden pausen, og selv om målproduktionen faldt, fortsatte festlighederne i anden halvleg.

Kort efter genstarten bød den brasilianske midtbanespiller Charles ind med et hug på Kamil Grabaras overligger, og siden ramte også FCM's sydkoreanske angriber Cho Gue-sung ydersiden af rammen med et hovedstød.

FCK havde også sine chancer, og et kvarter før tid var det stolpens tur til at stå i vejen for et forsøg fra den flittigt afsluttende Lerager.

Undervejs i anden halvleg appellerede FCK-lejren også forgæves for et straffespark for hands og så umiddelbart ud til at have en god sag, men både dommer Morten Krogh og VAR-rummet var uenige.

I overtiden gik den dog ikke længere for FCM. Indskiftede Joel Andersson begik forseelsen, og Kevin Diks fandt sikkert en vej forbi Lössl.

/ritzau/



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Bach Bak i svime over Uhre

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen