FC København hentede søndag 2-2 mod FC Midtjylland i Herning efter en sen scoring på straffespark af forsvarsspilleren Kevin Diks.
Indtil overtiden lignede den chilenske dribler Dario Osorio med et drømmehug fra distancen i slutningen af første halvleg ellers en matchvinder i et meget livligt og chancerigt opgør.
Andreas Cornelius havde forinden bragt FCK foran, inden Franculino efter Osorios forarbejde udlignede til 1-1.
FCM forbliver med den sene dukkert på andenpladsen efter Brøndby, der tidligere søndag kun fik 2-2 mod et reservespækket AGF-hold.
Brøndby og FCM har begge 52 point inden et brag mellem guldduellanterne på Brøndby Stadion om en uge.
FC København har efter tre kampe uden sejr seks point op til frontduoen og får mandag selskab af FC Nordsjælland på 46 point, hvis FCN vinder i Silkeborg.
Andreas Cornelius fik for første gang i 2024 chancen fra start, og ud over at være en fin opspilsstation markerede han sig efter en aggressiv FCM-start også som målscorer efter 11 minutter.
Elias Achouri smækkede kuglen ind foran mål, hvor Cornelius på klassisk vis steg til vejrs og fremviste sine udviklede evner i hovedspillet.
Efter lidt stilstand leverede FCM efter 20 minutter et hurtigt modsvar.
Dario Osorio dansede igennem FCK's venstre forsvarsside og slog bolden fladt ind foran mål, hvor angriberen Franculino pressede sig forrest og scorede sit første mål siden november.
Efter godt en halv time var det efter et hjørnespark Lukas Leragers tur til at sende bolden mod mål, men i allersidste øjeblik kom den meget formstærke FCM-keeper Jonas Lössl springende og reddede med det yderste af fingerspidserne.
FCK havde med Cornelius' hovedstød på overliggeren og endnu en stor chance til Lerager også de næste indslag i chanceorgiet.
Men FCM tog over op mod pausen, og efter 41 minutter kronede Osorio sin store aften med et uimodståeligt drøn op i krydset fra kanten af feltet af den slags, der plejer at være med i feltet af kandidater til årets mål.
Osorio kreerede med en fræk tunnel på Achouri endnu en chance og et højdepunkt inden pausen, og selv om målproduktionen faldt, fortsatte festlighederne i anden halvleg.
Kort efter genstarten bød den brasilianske midtbanespiller Charles ind med et hug på Kamil Grabaras overligger, og siden ramte også FCM's sydkoreanske angriber Cho Gue-sung ydersiden af rammen med et hovedstød.
FCK havde også sine chancer, og et kvarter før tid var det stolpens tur til at stå i vejen for et forsøg fra den flittigt afsluttende Lerager.
Undervejs i anden halvleg appellerede FCK-lejren også forgæves for et straffespark for hands og så umiddelbart ud til at have en god sag, men både dommer Morten Krogh og VAR-rummet var uenige.
I overtiden gik den dog ikke længere for FCM. Indskiftede Joel Andersson begik forseelsen, og Kevin Diks fandt sikkert en vej forbi Lössl.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Rasmus Højlund har ikke set det før
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Italien under massivt pres
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER