FC København hentede søndag 2-2 mod FC Midtjylland i Herning efter en sen scoring på straffespark af forsvarsspilleren Kevin Diks.
Indtil overtiden lignede den chilenske dribler Dario Osorio med et drømmehug fra distancen i slutningen af første halvleg ellers en matchvinder i et meget livligt og chancerigt opgør.
Andreas Cornelius havde forinden bragt FCK foran, inden Franculino efter Osorios forarbejde udlignede til 1-1.
FCM forbliver med den sene dukkert på andenpladsen efter Brøndby, der tidligere søndag kun fik 2-2 mod et reservespækket AGF-hold.
Brøndby og FCM har begge 52 point inden et brag mellem guldduellanterne på Brøndby Stadion om en uge.
FC København har efter tre kampe uden sejr seks point op til frontduoen og får mandag selskab af FC Nordsjælland på 46 point, hvis FCN vinder i Silkeborg.
Andreas Cornelius fik for første gang i 2024 chancen fra start, og ud over at være en fin opspilsstation markerede han sig efter en aggressiv FCM-start også som målscorer efter 11 minutter.
Elias Achouri smækkede kuglen ind foran mål, hvor Cornelius på klassisk vis steg til vejrs og fremviste sine udviklede evner i hovedspillet.
Efter lidt stilstand leverede FCM efter 20 minutter et hurtigt modsvar.
Dario Osorio dansede igennem FCK's venstre forsvarsside og slog bolden fladt ind foran mål, hvor angriberen Franculino pressede sig forrest og scorede sit første mål siden november.
Efter godt en halv time var det efter et hjørnespark Lukas Leragers tur til at sende bolden mod mål, men i allersidste øjeblik kom den meget formstærke FCM-keeper Jonas Lössl springende og reddede med det yderste af fingerspidserne.
FCK havde med Cornelius' hovedstød på overliggeren og endnu en stor chance til Lerager også de næste indslag i chanceorgiet.
Men FCM tog over op mod pausen, og efter 41 minutter kronede Osorio sin store aften med et uimodståeligt drøn op i krydset fra kanten af feltet af den slags, der plejer at være med i feltet af kandidater til årets mål.
Osorio kreerede med en fræk tunnel på Achouri endnu en chance og et højdepunkt inden pausen, og selv om målproduktionen faldt, fortsatte festlighederne i anden halvleg.
Kort efter genstarten bød den brasilianske midtbanespiller Charles ind med et hug på Kamil Grabaras overligger, og siden ramte også FCM's sydkoreanske angriber Cho Gue-sung ydersiden af rammen med et hovedstød.
FCK havde også sine chancer, og et kvarter før tid var det stolpens tur til at stå i vejen for et forsøg fra den flittigt afsluttende Lerager.
Undervejs i anden halvleg appellerede FCK-lejren også forgæves for et straffespark for hands og så umiddelbart ud til at have en god sag, men både dommer Morten Krogh og VAR-rummet var uenige.
I overtiden gik den dog ikke længere for FCM. Indskiftede Joel Andersson begik forseelsen, og Kevin Diks fandt sikkert en vej forbi Lössl.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!