FC København siger senest til sommer farvel til Kamil Grabrara, og dermed lakker det mod enden for polakken, der har været en stor stjerne i Superligaen gennem flere sæsoner og for nyligt vandt Det Gyldne Bur for andet år i træk.
Det betyder, at de danske mestre allerede er i gang med at afsøge markedet for målmænd, da FC København risikerer at miste Kamil Grabara til Wolfsburg allerede i starten af januar.
I den forbindelse kan FCK have fået øjnene op for en ny polak.
I LKS Lodz er 19-årige Aleksandar Bobek det ubestridte førstevalg mellem stængerne, og selv om han har haft en hård sæson for den aktuelle bundprop i Polen, regnes Bobek som ét af de største talenter polsk fodbold. Det er da heller ikke hver dag, man ser, at en målmand på blot 19 år har etableret sig som førstekeeper i den bedste række.
Det har tilsyneladende vækket FC Københavns interesse.
– Vi har formået at promovere vores unge spillere – herunder Aleksandar Bobek. Pludselig er scouts fra de helt store europæiske klubber begyndt at komme til Lodz. Jeg kan fortælle, at repræsentanter fra Feyenoord, FC København og PSV jævnligt dukker op, fortæller LKS Lodz' sportsdirektør Janusz Dziedzic ifølge Interia Sport.

En kommende polsk landsholdsspiller
Sportsdirektøren siger altså ikke direkte, at det er Aleksandar Bobek, der har tiltrukket sig FC Københavns opmærksomhed, men ifølge journalist Przemyslaw Langier, der dækker polsk fodbold for Goal.pl, er der ingen tvivl om, at den 19-årige målmand er grunden til den danske mesterklubs visit.
– Det er helt klart ham. Bobek er en målmand med et meget stort potentiale, og LKS Lodz-fansene så ham fra sin bedste side i sidste sæson i den næstbedste række. Han har også bevist, at han kan begå sig på et højere niveau, siger Langier til Tipsbladet.
Han fastslår, at man ikke skal lade sig narre af, at Aleksandar Bobek i denne sæson er den målmand, der har indkasseret flest mål i Polen.
– Han spiller for ligaens klart dårligste hold. Bobek har udført mirakler i målet. Blandt eksperter her i Polen er der ingen tvivl om, at han en dag bliver landsholdsmålmand, fortæller Przemyslaw Langier og tilføjer:
– Han ramte et formdyk midtvejs i efteråret, hvor han ikke bidrog ret meget og lavede et par fejl, men man skal huske, at han stadig er ung, og at det er hans første sæson i Polens bedste række. Hans potentiale er meget stort, og jeg er sikker på, han og FC København kunne være et godt match.

FC København råder i forvejen over Theo Sander, der fylder 19 til januar, og spørgsmålet er, om de danske mestre tør hænge deres hat på to teenagere på målmandsposten, eller om FCK vil have en mere rutineret afløser for Kamil Grabara.
I så fald er Aleksandar Bobek næppe målmanden, FC København sætter alle sejl ind efter.
City Football Group lurer
Hvis FC København ender med at strege den 19-årige polak fra listen, skal det hele nok gå set med LKS Lodz-briller.
Interessen for Aleksandar Bobek er massiv, og i polske medier forlyder det, at især City Football Group, der ejer klubber som Manchester City, Girona, Toryes, New York City og Melbourne City, meget gerne vil have målmanden ind i folden.
I starten af december offentliggjorde analyseinstituttet CIES Football Observatory en rapport med 270 talenter under 21, som det er værd holde et ekstra øje med, og blandt de 30 målmænd på listen finder man Aleksandar Bobek på plads nummer 13.
På målmandslisten – som ikke indeholder nogen danskere – finder man yderligere to polakkere, men Bobek er rangeret som det største talent i Polen.
Fotos: Imago
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år