FCK-ikon stopper karrieren: Bedste tid i mit liv

En FC København-legende fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at stoppe karrieren.



En stor spiller takker af.

Et mål mod FC Barcelona i Champions League, to danske mesterskaber og to gange pokalmester er blot nogle af de meritter, som Claudemir huskes for i dansk fodbold.

Efter Claudemir forlod FC København i 2015, tog han til Belgien, Saudi-Arabien, Portugal, Tyrkiet, Kroatien og Brasilien.

Men nu er det hele forbi.

Over for Tipsbladet fortæller den 36-årige brasilianer, at han stopper karrieren.

– I de lavere brasilianske divisioner er det meget svært på grund af dårlige strukturer og baneforhold, så jeg har valgt at stoppe karrieren. Nu kan jeg være tættere på familien og hjælpe med at jagte mine børns drømme, siger han til Tipsbladet.

Claudemir har været vidt omkring i sin karriere, men FC København har stadig en stor plads i hans hjerte – faktisk den største.

– Alle de klubber, jeg har været i, har betydet meget, men FC København var rigtig, rigtig vigtig for min karriere, og det var der, jeg havde min bedste tid.

– Jeg nød samtlige år i København, og jeg bar trøjen med stolthed i fire et halvt år. Jeg vil for altid huske kærligheden fra klubben, som behandlede mig godt. Nu kan jeg følge med som fan, for jeg vil altid holde med dem, og jeg ønsker dem alt det bedste, siger Claudemir.

Det er heller ikke udelukket, at Claudemir kigger forbi Parken på et tidspunkt, selvom han nu bor i Brasilien.

– Jeg håber, jeg snart kan komme tilbage til København for at se en kamp. Jeg venter bare på, at Cesar Santin sender en invitation, siger Claudemir med et grin.

Claudemir og Cesar Santin har stadig et tæt forhold, og de snakker sammen på ugentlig basis. Santin bor stadig i Danmark, og han agerer tit tolk for de to nye brasilianere, Gabriel Pereira og Robert. Claudemir noterede sig for 184 kampe for FC København, hvori han scorede 14 mål og lavede 17 assists.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg