FCK-ikon stopper karrieren: Bedste tid i mit liv

En FC København-legende fortæller til Tipsbladet, at han har valgt at stoppe karrieren.



En stor spiller takker af.

Et mål mod FC Barcelona i Champions League, to danske mesterskaber og to gange pokalmester er blot nogle af de meritter, som Claudemir huskes for i dansk fodbold.

Efter Claudemir forlod FC København i 2015, tog han til Belgien, Saudi-Arabien, Portugal, Tyrkiet, Kroatien og Brasilien.

Men nu er det hele forbi.

Over for Tipsbladet fortæller den 36-årige brasilianer, at han stopper karrieren.

– I de lavere brasilianske divisioner er det meget svært på grund af dårlige strukturer og baneforhold, så jeg har valgt at stoppe karrieren. Nu kan jeg være tættere på familien og hjælpe med at jagte mine børns drømme, siger han til Tipsbladet.

Claudemir har været vidt omkring i sin karriere, men FC København har stadig en stor plads i hans hjerte – faktisk den største.

– Alle de klubber, jeg har været i, har betydet meget, men FC København var rigtig, rigtig vigtig for min karriere, og det var der, jeg havde min bedste tid.

– Jeg nød samtlige år i København, og jeg bar trøjen med stolthed i fire et halvt år. Jeg vil for altid huske kærligheden fra klubben, som behandlede mig godt. Nu kan jeg følge med som fan, for jeg vil altid holde med dem, og jeg ønsker dem alt det bedste, siger Claudemir.

Det er heller ikke udelukket, at Claudemir kigger forbi Parken på et tidspunkt, selvom han nu bor i Brasilien.

– Jeg håber, jeg snart kan komme tilbage til København for at se en kamp. Jeg venter bare på, at Cesar Santin sender en invitation, siger Claudemir med et grin.

Claudemir og Cesar Santin har stadig et tæt forhold, og de snakker sammen på ugentlig basis. Santin bor stadig i Danmark, og han agerer tit tolk for de to nye brasilianere, Gabriel Pereira og Robert. Claudemir noterede sig for 184 kampe for FC København, hvori han scorede 14 mål og lavede 17 assists.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gratis adgang til Superliga-brag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej