Thorup tror stadig på det: Men der er lang vej

FC København jagter fortsat mesterskabet, men klubbens cheftræner erkender, at det kræver et mindre mirakel.



Selv om FC København har haft en noget haltende sæson, kan det stadig ende med guldmedaljer.

Med en 2-1-sejr over Brøndby holdt Jess Thorups tropper søndag liv i et spinkelt mesterskabshåb. Med to runder igen har FCK tre og fem point op til henholdsvis Brøndby og FC Midtjylland.

På onsdag gæster netop FCM Parken, og Thorup vil ikke kaste håndklædet i ringen i forhold til mesterskabet.

– Vi har ikke lagt skjul på, at så længe noget er muligt, så kommer vi til at gå efter det. Vi sagde også inden kampen, at vi får en afgørende rolle, fordi vi både skulle møde Brøndby og Midtjylland, og nu har vi taget de første tre point.

– Det er vigtigt for os selv, og så er vi stadigvæk med i gamet, selv om vi ved godt, at der er lang vej, og der skal ske en masse, siger Jess Thorup.

Brøndby-træner Niels Frederiksen vil heller ikke afskrive ærkerivalerne.

– Vi har en åben kappestrid i Superligaen blandt tre hold, og alle tre hold kan vinde guld. Det er åbent, og Midtjylland fører med to point med to runder tilbage, så de er favoritter.

– FCK er stadig lidt bagefter, så de er jo tvunget til at slå Midtjylland, men gør de det, så er de to point efter Midtjylland med en runde tilbage. Det kan jo godt hentes, konstaterer Niels Frederiksen.

Spørger man FCK-profilen Rasmus Falk, tvivler han på, at mesterskabet er realistisk for FCK, selv om det altså matematisk kan lade sig gøre.

– Ærligt – nej. Det er det der med, at der er to hold … jeg kan nemt forestille mig et scenarie, hvor vi vinder herinde mod FCM, så det er lidt det, jeg har fokus på. Alt kan ske i fodbold, og vi skal jagte det hele.

– Det er ude af vores hænder, så vi har sat os selv i en for dårlig situation, men vi skal bare vinde vores kampe, siger Falk.

FCK afslutter sæsonen ude mod Randers mandag den 24. maj.

/ritzau/





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!