FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

FC København-målmand Diant Ramaj har stor tiltro til egne evner, og han mener, at han er Tysklands største målmandstalent.



Han er FC Københavns klare førstevalg i dette forår, hvor han sammen med Løverne skal forsøge at vinde det danske mesterskab, og på den lange bane håber den 23-årige målmand Diant Ramaj på at blive førstevalget i kassen hos Borussia Dortmund.

I januar blev målmanden købt af Borussia Dortmund og siden udlejet til FC København, men ambitionerne er store hos keeperen.

Det fortæller tyskeren i et interview med Sport Bild.

Her åbner Diant Ramaj også op for den store selvtillid, han er i besiddelse af – målmanden er ikke i tvivl om, at han er den mest talentfulde unge tyske målmand.

Det siger han som svar på, at Bild ikke havde han på en liste over de 10 bedste tyske keepere lige nu.

– For at være ærlig er det første gang, at jeg hører om denne liste. Jeg er ikke så stor fan af sådan noget. Det, der betyder noget for mig, er, hvordan jeg ser mig selv. Og hvor. Det er bestemt ikke uden for top 10, siger keeperen til Sport Bild og fortsætter:

– Som jeg ser det, er jeg nummer et blandt de unge talenter. Tager vi den ældre generation, er (Manuel) Neuer klart bedst. Så er der (Marc-André) ter Stegen, (Alexander) Nübel og (Oliver) Baumann, men jeg sammenligner mig ikke med dem, men med de yngre målmænd. Det handler om fremtiden, ikke fortiden.

Diant Ramaj har landskampe på U18-, U19- og U20-landsholdene, og kan han på sigt bide sig fast som førstevalget i Borussia Dortmund, er det ikke utænkeligt, at han kan blive indkaldt til det tyske landshold.

Først og fremmest handler det dog om at få masser af kamperfaring i FC København.

– Dortmund er en stor klub, så det er ikke nemt at sige nej. Det er meningen, at jeg skal have kamptræning i København. Jeg vil gerne gøre det godt, og så følger resten, siger Diant Ramaj.

Mandag aften ventes Diant Ramaj at spille, når FC København møder Randers FC i Superligaen-rundens sidste kamp.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Diant Ramaj skal videre

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Han er ny landstræner for Italien

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FCK misser landsholdsspiller

Brøndby jagter ny Superliga-profil