Han er FC Københavns klare førstevalg i dette forår, hvor han sammen med Løverne skal forsøge at vinde det danske mesterskab, og på den lange bane håber den 23-årige målmand Diant Ramaj på at blive førstevalget i kassen hos Borussia Dortmund.
I januar blev målmanden købt af Borussia Dortmund og siden udlejet til FC København, men ambitionerne er store hos keeperen.
Det fortæller tyskeren i et interview med Sport Bild.
Her åbner Diant Ramaj også op for den store selvtillid, han er i besiddelse af – målmanden er ikke i tvivl om, at han er den mest talentfulde unge tyske målmand.
Det siger han som svar på, at Bild ikke havde han på en liste over de 10 bedste tyske keepere lige nu.
– For at være ærlig er det første gang, at jeg hører om denne liste. Jeg er ikke så stor fan af sådan noget. Det, der betyder noget for mig, er, hvordan jeg ser mig selv. Og hvor. Det er bestemt ikke uden for top 10, siger keeperen til Sport Bild og fortsætter:
– Som jeg ser det, er jeg nummer et blandt de unge talenter. Tager vi den ældre generation, er (Manuel) Neuer klart bedst. Så er der (Marc-André) ter Stegen, (Alexander) Nübel og (Oliver) Baumann, men jeg sammenligner mig ikke med dem, men med de yngre målmænd. Det handler om fremtiden, ikke fortiden.
Diant Ramaj har landskampe på U18-, U19- og U20-landsholdene, og kan han på sigt bide sig fast som førstevalget i Borussia Dortmund, er det ikke utænkeligt, at han kan blive indkaldt til det tyske landshold.
Først og fremmest handler det dog om at få masser af kamperfaring i FC København.
– Dortmund er en stor klub, så det er ikke nemt at sige nej. Det er meningen, at jeg skal have kamptræning i København. Jeg vil gerne gøre det godt, og så følger resten, siger Diant Ramaj.
Mandag aften ventes Diant Ramaj at spille, når FC København møder Randers FC i Superligaen-rundens sidste kamp.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER