FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

FC København-målmand Diant Ramaj har stor tiltro til egne evner, og han mener, at han er Tysklands største målmandstalent.



Han er FC Københavns klare førstevalg i dette forår, hvor han sammen med Løverne skal forsøge at vinde det danske mesterskab, og på den lange bane håber den 23-årige målmand Diant Ramaj på at blive førstevalget i kassen hos Borussia Dortmund.

I januar blev målmanden købt af Borussia Dortmund og siden udlejet til FC København, men ambitionerne er store hos keeperen.

Det fortæller tyskeren i et interview med Sport Bild.

Her åbner Diant Ramaj også op for den store selvtillid, han er i besiddelse af – målmanden er ikke i tvivl om, at han er den mest talentfulde unge tyske målmand.

Det siger han som svar på, at Bild ikke havde han på en liste over de 10 bedste tyske keepere lige nu.

– For at være ærlig er det første gang, at jeg hører om denne liste. Jeg er ikke så stor fan af sådan noget. Det, der betyder noget for mig, er, hvordan jeg ser mig selv. Og hvor. Det er bestemt ikke uden for top 10, siger keeperen til Sport Bild og fortsætter:

– Som jeg ser det, er jeg nummer et blandt de unge talenter. Tager vi den ældre generation, er (Manuel) Neuer klart bedst. Så er der (Marc-André) ter Stegen, (Alexander) Nübel og (Oliver) Baumann, men jeg sammenligner mig ikke med dem, men med de yngre målmænd. Det handler om fremtiden, ikke fortiden.

Diant Ramaj har landskampe på U18-, U19- og U20-landsholdene, og kan han på sigt bide sig fast som førstevalget i Borussia Dortmund, er det ikke utænkeligt, at han kan blive indkaldt til det tyske landshold.

Først og fremmest handler det dog om at få masser af kamperfaring i FC København.

– Dortmund er en stor klub, så det er ikke nemt at sige nej. Det er meningen, at jeg skal have kamptræning i København. Jeg vil gerne gøre det godt, og så følger resten, siger Diant Ramaj.

Mandag aften ventes Diant Ramaj at spille, når FC København møder Randers FC i Superligaen-rundens sidste kamp.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’