FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

FC København-målmand Diant Ramaj har stor tiltro til egne evner, og han mener, at han er Tysklands største målmandstalent.



Han er FC Københavns klare førstevalg i dette forår, hvor han sammen med Løverne skal forsøge at vinde det danske mesterskab, og på den lange bane håber den 23-årige målmand Diant Ramaj på at blive førstevalget i kassen hos Borussia Dortmund.

I januar blev målmanden købt af Borussia Dortmund og siden udlejet til FC København, men ambitionerne er store hos keeperen.

Det fortæller tyskeren i et interview med Sport Bild.

Her åbner Diant Ramaj også op for den store selvtillid, han er i besiddelse af – målmanden er ikke i tvivl om, at han er den mest talentfulde unge tyske målmand.

Det siger han som svar på, at Bild ikke havde han på en liste over de 10 bedste tyske keepere lige nu.

– For at være ærlig er det første gang, at jeg hører om denne liste. Jeg er ikke så stor fan af sådan noget. Det, der betyder noget for mig, er, hvordan jeg ser mig selv. Og hvor. Det er bestemt ikke uden for top 10, siger keeperen til Sport Bild og fortsætter:

– Som jeg ser det, er jeg nummer et blandt de unge talenter. Tager vi den ældre generation, er (Manuel) Neuer klart bedst. Så er der (Marc-André) ter Stegen, (Alexander) Nübel og (Oliver) Baumann, men jeg sammenligner mig ikke med dem, men med de yngre målmænd. Det handler om fremtiden, ikke fortiden.

Diant Ramaj har landskampe på U18-, U19- og U20-landsholdene, og kan han på sigt bide sig fast som førstevalget i Borussia Dortmund, er det ikke utænkeligt, at han kan blive indkaldt til det tyske landshold.

Først og fremmest handler det dog om at få masser af kamperfaring i FC København.

– Dortmund er en stor klub, så det er ikke nemt at sige nej. Det er meningen, at jeg skal have kamptræning i København. Jeg vil gerne gøre det godt, og så følger resten, siger Diant Ramaj.

Mandag aften ventes Diant Ramaj at spille, når FC København møder Randers FC i Superligaen-rundens sidste kamp.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup på vej til denne klub

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

AC Milan vil hente Man Utd-profil

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub