En scout fra FC København var ifølge flere græske medier på plads til opgøret mellem Panathinaikos og Volos FC søndag aften, og det var de danske mestre angiveligt for at se nærmere på den 23-årige angriber Fotis Ioannidis.
FCK-scouten kunne se angriberen gå målløs fra banen efter 66 minutter i et opgør, der i øvrigt endte 0-0.
Fotis Ioannidis har i det hele taget ikke scoret ret mange mål i denne sæson for Panathinaikos. Blot fem kasser i 34 kampe er det blevet til, hvilket ikke ligefrem er overvældende, men i Athen er man voldsomt glade for angriberen, og det smitter af på de beløb, der nævnes i forbindelse med Ioannidis.
Ifølge Trifilara kræver Panathinaikos 75 millioner kroner for Fotis Ioannidis, og ifølge sportal.gr pønser klubben på at tilbyde angriberen en ny kontrakt, der sikrer ham en månedsløn på 2,2 millioner kroner – lige nu tjener han 750.000 kroner.
Skal FC København imødekomme det, vil det både gøre Fotis Ioannidis til det dyreste indkøb i Superligaens historie samt den ubestridte lønkonge. Angriberen vil tjene mere end dobbelt så meget som Andreas Cornelius, og 2,2 millioner kroner er en uhørt løn i dansk fodbold.
Derfor tvivler Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet, på, at FC Københavns interesse i Fotis Ioannidis er særlig stærk, men at "Løverne" snuser rundt i efterlønsparadiset Grækenland efter nye spillere er ikke bare grebet ud af den blå luft.
– Vi hørte fra kilder i Grækenland for et par uger siden, at der skal være en scout med en tilknytning til FC København til stede til slutspillet i den græske liga. Så den del af historien hænger sådan set fint sammen, og FC København har jo før set i den retning, når man skulle hente nye spillere, siger Troels Bager Thøgersen.
Han tror, at skriverierne om FC København og Fotis Ioannidis er et udtryk for det spil, der ofte kører i kulisserne i fodboldens verden.
– FC København skal helt sikkert på markedet igen til sommer, men der er en god chance for, at det her bare er et spil mellem Panathinaikos, Ioannidis, hans agent og måske også græske medier. Ioannidis har kontraktudløb i sommeren 2024, Panathinaikos vil sandsynligvis gerne enten forlænge kontrakten eller sælge ham til sommer, og så vil det ikke være første gang i fodboldhistorien, at angivelig interesse fra udlandet bruges som løftestang til en ny kontrakt eller til at opbygge et marked til sommer,
– Hvis FC Københavns sportslige ledelse får magt, som den har agt, kommer der en dag i en ikke alt for fjern fremtid, hvor man kan betale 75 millioner kroner for en ny spiller. Men jeg er altså skeptisk omkring muligheden for, at man skulle begynde med en interessant men trods alt ret uprøvet græker, der først fik sit helt store gennembrud kort før sin 23 års fødselsdag.
– I transfer-sammenhæng er det overhovedet ikke ungt, og hvis FCK en dag kaster sig ud i den slags, er det nærmere for en vanvittigt lovende 18-årig eller en absolut topspiller i Europa i cirka samme alder som Ioannidis, lyder det fra Troels Baget Thøgersen.
Fotis Ioannidis fik i efteråret debut for Grækenland, og han ligner det foretrukne valg på landsholdet, men han missede de seneste EM-kvalifikationskampe med en skade.
Major League Soccer-klubben Charlotte FC skal for nyligt have afgivet et bud på små 20 millioner kroner på Fotis Ioannidis, men dette blev blankt afvist af Panathinaikos.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
DAGENS SPILFORSLAG