En scout fra FC København var ifølge flere græske medier på plads til opgøret mellem Panathinaikos og Volos FC søndag aften, og det var de danske mestre angiveligt for at se nærmere på den 23-årige angriber Fotis Ioannidis.
FCK-scouten kunne se angriberen gå målløs fra banen efter 66 minutter i et opgør, der i øvrigt endte 0-0.
Fotis Ioannidis har i det hele taget ikke scoret ret mange mål i denne sæson for Panathinaikos. Blot fem kasser i 34 kampe er det blevet til, hvilket ikke ligefrem er overvældende, men i Athen er man voldsomt glade for angriberen, og det smitter af på de beløb, der nævnes i forbindelse med Ioannidis.
Ifølge Trifilara kræver Panathinaikos 75 millioner kroner for Fotis Ioannidis, og ifølge sportal.gr pønser klubben på at tilbyde angriberen en ny kontrakt, der sikrer ham en månedsløn på 2,2 millioner kroner – lige nu tjener han 750.000 kroner.
Skal FC København imødekomme det, vil det både gøre Fotis Ioannidis til det dyreste indkøb i Superligaens historie samt den ubestridte lønkonge. Angriberen vil tjene mere end dobbelt så meget som Andreas Cornelius, og 2,2 millioner kroner er en uhørt løn i dansk fodbold.
Derfor tvivler Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet, på, at FC Københavns interesse i Fotis Ioannidis er særlig stærk, men at "Løverne" snuser rundt i efterlønsparadiset Grækenland efter nye spillere er ikke bare grebet ud af den blå luft.
– Vi hørte fra kilder i Grækenland for et par uger siden, at der skal være en scout med en tilknytning til FC København til stede til slutspillet i den græske liga. Så den del af historien hænger sådan set fint sammen, og FC København har jo før set i den retning, når man skulle hente nye spillere, siger Troels Bager Thøgersen.
Han tror, at skriverierne om FC København og Fotis Ioannidis er et udtryk for det spil, der ofte kører i kulisserne i fodboldens verden.
– FC København skal helt sikkert på markedet igen til sommer, men der er en god chance for, at det her bare er et spil mellem Panathinaikos, Ioannidis, hans agent og måske også græske medier. Ioannidis har kontraktudløb i sommeren 2024, Panathinaikos vil sandsynligvis gerne enten forlænge kontrakten eller sælge ham til sommer, og så vil det ikke være første gang i fodboldhistorien, at angivelig interesse fra udlandet bruges som løftestang til en ny kontrakt eller til at opbygge et marked til sommer,
– Hvis FC Københavns sportslige ledelse får magt, som den har agt, kommer der en dag i en ikke alt for fjern fremtid, hvor man kan betale 75 millioner kroner for en ny spiller. Men jeg er altså skeptisk omkring muligheden for, at man skulle begynde med en interessant men trods alt ret uprøvet græker, der først fik sit helt store gennembrud kort før sin 23 års fødselsdag.
– I transfer-sammenhæng er det overhovedet ikke ungt, og hvis FCK en dag kaster sig ud i den slags, er det nærmere for en vanvittigt lovende 18-årig eller en absolut topspiller i Europa i cirka samme alder som Ioannidis, lyder det fra Troels Baget Thøgersen.
Fotis Ioannidis fik i efteråret debut for Grækenland, og han ligner det foretrukne valg på landsholdet, men han missede de seneste EM-kvalifikationskampe med en skade.
Major League Soccer-klubben Charlotte FC skal for nyligt have afgivet et bud på små 20 millioner kroner på Fotis Ioannidis, men dette blev blankt afvist af Panathinaikos.
LIVE
LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
FC København bekræfter transfer
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
FCN brænder straffe og smider point mod OB
Hvidovre stikker fra Vejle
Journalist åbner for chokskifte
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
Dortmund smider sejren i kæmpe drama
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’
EKSKLUSIVT
Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
TIPSBLADETS DOM
Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
EKSKLUSIVT