FCK lægger pres på FCN: Slår ærkerivalen Brøndby

FC København er tilbage på førstepladsen i Superligaen, efter holdet slog Brøndby med 3-1 i søndagens derby.



FC København tog et vigtigt skridt i jagten på guldet, da holdet hentede en 3-1-sejr i søndagens derby mod Brøndby, som blev spillet på den storkøbenhavnske vestegn.

Kampen var præget af den store rivalisering mellem de to klubber, som kom til udtryk ved mange dueller og frispark.

Det gav et usammenhængende flow i opgøret, der ikke bød på mange chancer. Derfor var det primært holdenes individuelle kvalitet, der blev afgørende, og her viste FCK sig at være stærkest.

Jacob Neestrups tropper formåede desuden at levere en solid defensiv præstation med den nye femback-kæde, som holdet stillede op i grundet karantæner og skader på stopper-positionen.

Sejren betyder, at FCK kravler op på førstepladsen i Superligaen. Holdet har 52 point efter 29 kampe og er således to point foran FC Nordsjælland, der dog kan tage førstepladsen tilbage med en sejr over AGF søndag aften.

Brøndby ligger fortsat på sjettepladsen med 39 point.

Intensiteten var på sit højeste fra første fløjt i søndagens derby, hvor dommeren Mikkel Redder uddelte tre gule kort inden for kampens første 26 minutter.

De mange frispark gjorde, at der ikke var meget flow i de to holds spil, og at chancerne ikke var mange. I det 18. minut lykkedes FCK dog med et godt opspil, der mundede ud i, at midtbaneprofilen Viktor Claesson stangede gæsterne i front efter et indlæg fra højrebacken Elias Jelert.

Gæsterne fastholdt føringen på 1-0 frem til pausen.

Brøndby kom bedst ud til anden halvleg, hvor hjemmeholdet udlignede til 1-1 på et straffespark efter 56 minutters spil. Målet blev sat ind af angriberen Ohi Omoijuanfo.

Et kvarter senere brændte Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden en friløber, og i stedet var det FCK, der på ny tog føringen efter 73 minutters spil på mål af indskiftede Jordan Larsson.

Brøndby blev reduceret til ti mand i det 82. minut, da midtbanespilleren Daniel Wass modtog et direkte rødt efter en voldsom tackling.

Kort efter udbyggede FCK med en 3-1-scoring, som venstrebacken Christian Sørensen stod for.

Stillingen forblev ved 3-1 frem til slutfløjt, og dermed vandt FCK søndagens derby.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag