– Alle i ledelsen hos FCK er marionetdukker for Skjærbæk
FC København er i en sportslig krise og ligger efter 14 runder i Superligaen helt nede på en fjerdeplads – seks point fra topholdet AGF.
Truppen er ramt af flere langvarige skader til profiler, men alligevel er det langt fra tilfredsstillende, hvad der bliver præsteret.
David Bastian-Møller, redaktør fra mediet Copenhagen Sundays, der følger FC København tæt, er ikke længere sikker på, at klubben opnår sine målsætninger.
– Normalt er jeg jubeloptimist, men jeg har utroligt svært ved at tro på, at vi kan lave et mesterskabsspil som i sidste sæson, hvor skabet blev sat på plads. Lige nu ligger jeg på 50/50 i forhold til guld, og det er ikke sjovt. Alle skal bevare troen, men vi kan også se, at FC Midtjylland buldrer derudaf.
David Bastian-Møller er generelt bekymret for FC Københavns ve og vel og kritiserer især salget af Victor Froholdt, hvor løverne godt nok solgte for et rekordbud på i alt 165 millioner kroner, men tilsvarende ikke fik hevet en lige så markant profil ind.
Samtidig strøg den nyudtagne landsholdsspiller Philip Billing til rivalerne fra FC Midtjylland.

Skulle have købt Billing
– Jeg synes, det var en fejl, at FC København ikke kunne være med på lønnen. Jeg hørte, at de var ret langt med ham, men det viser bare noget om det øjeblikkelige styrkeforhold. Han er symbolet på, at de laver en forstærkning, som fra dag et virker, mens FC Københavns nye spillere skal bruge tid på at få det til at fungere, siger David Bastian-Møller, inden han vender sig mod salget af Victor Froholdt til FC Porto.
– Det var en fejl. Han blev solgt for tidligt og for billigt. Internt er man stolt af handlen, fordi den slår alle klubbens rekorder, men der er jo også en identitetskrise dér, når man internt er stolte over salget, men omverdenen ikke synes, at det var et fedt skifte, siger David Bastian-Møller og peger på, at et salg ifølge ham også er blevet presset ned over FC Københavns ledelse fra ejerskabet med storaktionær Erik Skjærbæk i spidsen.
– Alle i ledelsen i FC København er marionetdukker for én ejer, der sidder på magten. Vi har vidst længe, at Erik Skjærbæk styrer alt. Det gør han de facto. Alle i huset skal lave det bedst mulige økonomiske resultat til ejerne, og det kan man ikke klandre dem for. Det er det job, de har sagt ja til, bemærker David Bastian-Møller, der mener, at salget af Victor Froholdt også kan være et resultat af, at man tidligere har brændt nallerne på et andet stortalent.
Roony Bardghji blev for få år tilbage regnet for at være et talent, som FC København ville tjene et trecifret millionbeløb på, men hårde skader og et udløb af kontrakten gjorde, at han denne sommer endte med at skifte til FC Barcelona for 19 millioner kroner.
– Man skal kunne forklare en ejer, at man kan være sikker på at sælge Victor Froholdt for endnu mere, men hvad nu hvis han var løbet ind i en lignende skade som den, Roony Bardghji fik? Det er jo en plausibel pointe.
En masse frustrationer
Samtidig lyder det fra David Bastian-Møller, at der også er casen med Andreas Cornelius, som nager Erik Skjærbæk.
– Jeg hører, at Skjærbæk måske ikke var glad for Cornelius-handlen, som har kostet klubben omkring 100 millioner kroner, men han har været skadet alt for meget, så det presser også klubben. Man vil rigtig gerne have ham til at være en succes, så lige nu er der en masse frustrationer.
– Klubben er i en stor krise, og jeg har svært at se, at de kan ansætte eller afskedige sig ud af det. Det bunder i to ting. Neestrups frustration handler om en for tynd trup, en ekstrem vigtig spiller, der er blevet solgt, flere skader til profiler og en erstatning (Mads Emil Madsen, red.) af Victor Froholdt, som ikke har slået til. Angrebssituationen med en skadet Cornelius og Moukoko, der skal bruge tid, er ekstrem kritisk.
– Det er voldsomt mange penge, der er postet i det, og det synes ejeren måske ikke er en fed case. Situationen er uholdbar, og Neestrup vil rigtig gerne have en angriber, slutter David Bastian-Møller.
Tipsbladet har rakt ud til Erik Skjærbæk for en kommentar, men har endnu ikke fået noget svar fra FCK-aktionæren.
TOPNYHED Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TIPSBLADET I EUROPA Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET SPECIAL Seks bud på Vejles nye træner
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
MEDIE Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TIPSBLADETS DOM Tøm hele hovedstaden for strepsils, FCK!
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
INTERVIEW Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
EKSKLUSIVT Afsløring: FC København køber to stortalenter
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
Prøver at lokke FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
Her kan du se Tottenham mod FC København
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
HELT VILDT